Schiaparelli: Božská komedie Daniela Roseberry

Tematika nás mohla napadnout už při příchodu Doja Cat – pokryté rudými krystaly od Swarovski… Devil Wears Schiaparelli?
Oli Egler
——
24. ledna 2023

Foto: Imaxtree

Ano – hlava lva na Irině Shayk, leoparda na Shalom Harlow a vlčice na Naomi Campbell, které (zřejmě z etických důvodů) tak silně šokovaly obecenstvo, byly hlavními hrdiny (a zároveň největšími nápovědami) pro diváky, co se týče tématu kolekce – pýcha (lev), chtíč (leopard) a lakomství (vlk) byly prvními nástrahami, se kterými se v Pekle setkává Dante v Božské komedii. „Je to agonie touhy překvapit,“ řekl kreativní ředitel před přehlídkou. Není divu, že si pro návštěvu přehlídky Kylie Jenner zvolila právě róbu s lví hlavou. #Duh

Mimochodem, pochopitelně nebyly pravé – šlo o konstrukce z pěny a umělé kožešiny.Tímo silným tématem a jeho surrealistickým pojetím opět dokonale uctil památku zakladatelky domu, která zvířecí elementy používala ve své tvorbě často – stačí si vzpomenout na její orangutaní kožich nebo celé kolekce zasvěcené hmyzu. Nechyběla ale ani přímá reference na minulost – bustiery a korzety v dokonalých liniích Mae West imitovaly ikonickou lahvičku jejího prvního a nejslavnějšícho parfému Shocking – tuto formu následně převzal Jean Paul Gaultier,  a zbytek je historie.

Roseberryho schopnost upcyklovat staré odkazy domu (ba i sebe samého) společně s jeho uměním pokaždé vyvolat wow efekt na couture týdnu dokazuje, že se jedná o člověka na správném místě. Překrásná práce s materiálem (i jeho kombinování mezi sebou), tvorba forem připomínající nehynoucí odkaz Dalího a také odhalování malých nuancí – například v podobě černého hada na lemu bílého, korzetového saka – je zkrátka blíže umění nežli módě.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu