Proč se vyplatí investovat do šperků a drahých kamenů?

„Mám ráda své peníze tam, kde na ně vidím: ve svém šatníku,“ řekla Carrie Bradshaw. Odborníci by jí ale oponovali tím, že mnohem lepší je své úspory uložit někam jinam – do vaší šperkovnice.
Veronika Scattergood
——
17. listopadu 2021

Foto: Shutterstock

Pokud máte to štěstí a přemýšlíte nad tím, jak obohatit svoje investiční portfolio, nabízí se jedna velmi svůdná cesta – šperky a drahé kameny. Zejména v nejistých dobách poznamenaných pandemií a poněkud divokým vývojem na světových trzích získávají vzácné kameny na atraktivitě. „Během posledních měsíců měla řada zákazníků čas na srovnání svých priorit, na vyhodnocení toho, co má a co nemá hodnotu. Šperky jsou dlouhodobou investicí, která je prověřená časem. Všechny významné rodiny, hraběcí i královské rody tímto způsobem tradičně kumulovaly majetek a uchovávaly hodnotu pro příští generace,“ připomíná Ivo Weber, jednatel společnosti ALO diamonds. Podle Webera, který je sám vyučeným zlatníkem, má navíc taková forma uložení peněz několik nesporných výhod: „Když koupíte dům, nikam si ho s sebou nevezmete. Vzácný diamant prodáte v Pekingu, Moskvě i New Yorku za stejnou cenu. Pak je tu ještě jedna věc – šperky s drahými kameny můžete nosit a těšit se každý den z jejich krásy. Se zlatou cihlou v ruce na večírek nevyrazíte, ale s diamantovými náušnicemi můžete na tenis i na recepci.“

Všechny barvy duhy

Není ovšem drahý kámen jako drahý kámen. Je třeba pečlivě vybírat, do čeho své peníze uložíte. Králem investičních kamenů je bílý diamant, který se dá díky jasně měřitelným parametrům 4C (váze, barvě, čistotě a brusu) snadno porovnávat i obchodovat s ním. Obecně platí, že pro to, aby se diamant dal považovat již za investiční, je třeba váha od jednoho karátu výše. „Protože jsou bílé diamanty tak oblíbené, hledají se ještě výjimečnější kameny,“ vysvětluje Weber. Těmi jsou barevné varianty diamantů v zelených, modrých, růžových či žlutých tónech. Jejich vzácnost z nich dělá ideální nástroj k obohacení obchodního portfolia – například na 200 000 vytěžených bílých diamantů připadá jeden modrý. U dokonalých kusů se pak jejich cena již pohybuje v řádech milionů a s tím, jak se jejich přírodní zásoby budou tenčit, bude stoupat i jejich cena. Například když se loni v Austrálii zavřel největší důl Argyle s růžovými diamanty, vzrostla cena těchto kamenů až o 20 procent.

Stále větší oblibě se ale těší i další druhy barevných kamenů. Kromě klasických smaragdů, rubínů či safírů je „hitem“ posledních let tanzanit, který přechází od modrých až do modrofialových tónů. „Před deseti lety to byl kámen, který jsme sháněli pro ty nejnáročnější zákazníky, dnes je tak oblíbený, že se často objevují i jeho náhražky,“ dodává Weber.

Většina klientů při nákupu výjimečných kamenů volí jejich zasazení již v hotovém šperku. Pro ty, kteří by své peníze měli raději pod kontrolou v sejfu, nabízejí v ALO diamonds i službu sestavení investičního portfolia, tedy sady kamenů v různých velikostech podle toho, kolik chtějí utratit. S takovými kameny sice parády mnoho neuděláte, ale jsou hned připraveny k zobchodování, aniž se kameny musejí ze šperků vyjímat u klenotníka.

Více se dočtete v listopadovém Harper’s Bazaaru. Dnes naposledy v prodeji! 

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu