Před 141 lety se narodil zakladatel luxusního italského módního domu Guccio Gucci
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Legenda. Člověk, jehož jméno zná každý na světě. Tedy alespoň jeho příjmení bez pochyb. Obchodník a módní návrhář Guccio Gucci se narodil v italské Florencii do sedlácké rodiny. Ještě v mládí se ale přestěhoval do Francie a poté do Londýna, kde pracoval jako obsluha výtahu v hotelu Savoy. Tam měl možnost si zblízka prohlédnout, co nosí vyšší třída, a jeho pozornost si získaly hlavně kožené doplňky a zavazadla. Byl fascinován kvalitním řemeslným zpracováním detailů, pásků a řemínků a naštěstí pro nás se rozhodl, že půjde své vášni naproti.
Vrátil se do svého rodného města a v roce 1921 začal vyrábět doplňky z kůže. O sedmnáct let později již s pomocí svých tří synů (následně se k nim přidal i čtvrtý adoptovaný syn Ugo) otevíral první obchod přímo v Římě. Nejprve vyráběli kožené potřeby pro jezdce, později se však začali věnovat především módním kouskům. Kabelky, pásky, kufry – to vše nabízel Guccio svým prvním zákazníkům. Firmě se dařilo, a tak mohli otevřít několik dalších obchodů ve velkých městech po celém světě, včetně New Yorku.
Jak to ale u rodinných podniků bývá, nechybělo ani pořádné drama a skandály. V rodině Gucciů to ovšem byly skandály v podstatě hollywoodských rozměrů. Pravá Itálie. Podvody, vraždy a boje o moc rodinu rozkládaly zevnitř. Pokud jste ještě neviděli film House of Gucci, rychle to napravte. Veleúspěšný módní rod totiž stojí za bližší pozornost.
Ani komplikace a rodinné krize ovšem neznamenaly konec. Od roku 1950 se italskému módnímu domu v podstatě jen daří. Tom Ford se v roce 1990 stal designérem ready-to-wear kolekcí a později byl jmenován kreativním ředitelem značky. Během čtrnácti let, po které u Gucci působil, dokázal z tak trochu příliš výstřední a skandály protkané značky vytvořit jeden z nejdůležitějších a nejúspěšnějších módních domů na světě. Udal jasný vizuální směr, ubral kýč a zjednodušil produktovou nabídku.
Onen italský, trochu příliš výrazný a pro mnohé možná až laciný lesk ale nikdy zcela nezmizel. Jen byl dávkován tak, aby příliš nerušil a neodváděl pozornost od kvality, jakou si kolekce Gucci vždy držely. Po Fordovi se stala kreativní ředitelkou značky nepříliš známá Frida Gianni. Ta s výraznými prvky a „italskostí“ opět trochu přitlačila. Pod palcem měla jak pánské, tak dámské kolekce a v čele značky stála od roku 2006 až do 2014.
Tehdy se s odchodem Gianni zdálo, že Gucci trochu ztrácí dech a relevanci. Když se potom v roce 2015 kreativního směřování značky ujal excentrický Alessandro Michele, nemluvil zase módní svět o ničem jiném. Opulence, výstřednost, barvy a mix všeho, co kdy brand symbolizovalo, se staly absolutním hitem. Typická propletená géčka, zelená a červená barva i ikonický had dnes patří k nejrozpoznatelnějším vizuálním symbolům na světě. Guccio Gucci a dvě G symbolizující jeho jméno jsou dodnes součástí módního světa i našich šatníků.