Pečovat o oděv je nejvíc v módě

Věnovat svému oděvu náležitou péči je součást vědomého přístupu k módě, leč v dnešní době se tak neděje zcela automaticky. Péče je přitom pro oděv zcela zásadní. Setkali jsme se se zakladatelkou předního pražského vintage butiku Lula Vintage Prague Lucií Kratochvílovou, aby nám prozradila, jak prodloužit životnost našich oblíbených kousků.
komerční článek
——
19. září 2023

Foto: Lucie Desmond

Sekáč vs. vintage butik. Co vás nejvíc odlišuje?

Především kurátorský výběr a zaměření na kvalitu. Soustředíme se na nadčasové kousky, které, i když vypadají naprosto současně, mnohdy vznikly před desítkami let. Jsou však výjimečné, ať už zpracováním, nebo kvalitou materiálu. Věci, které u nás koupíte, jsou k mání jen v jediném kuse a pomohou vám vytvořit si osobní styl. A co je důležité, při správné péči vám budou sloužit desítky let. Trendy se stále vracejí a vše už jednou vyrobeno bylo. Při tomto přístupu k nakupování a budování šatníku není na módě a oblékání nic marnotratného.

Když hovoříme o péči, při vstupu sem zapůsobí jak svébytný a velkorysý prostor, který dotvářejí umělecké artefakty, tak vůně. Zažitá představa omšelého a ne zrovna voňavého zboží je tedy úplně mimo... Jak je to možné?

Hodně záleží na kurátorském výběru a pak také na nezbytné péči, kterou věnujeme každému kusu, jež je v Lule vystaven. Pokud za to oděv stojí, necháme ho spravit nebo upravit. Všechny oděvy pečlivě čistíme, důsledně propařujeme, větráme... Aby měl oděv šanci na nový život, musí být bez poskvrnky, zcela hygienický a voňavý.

Jaká doporučení dáváte zákazníkům ohledně péče o oděv?

Především záleží na materiálu a je potřeba respektovat konkrétní pokyny pro přírodní vlákna, jako vlnu, hedvábí apod. U běžně pratelných materiálů doporučujeme praní na nízkou teplotu a nízké otáčky, nepřetěžování bubnu pračky a nepoužívání sušičky. „Air cleaning“ neboli větrání oděvu na čerstvém vzduchu je v některých případech zcela dostatečné a není nutné oděv prát po každém oblečení.

Prvorepublikový šarm nových prostor Lula Vintage Prague výborně ladí s uměním a avantgardou šmrncnutým kurátorským výběrem módních pokladů, které zde najdete. Při každém nákupu zde budete důsledně poučeni také o tom, jak svůj nový kousek hýčkat a udržovat.

Efektivní a šetrné praní s Persilem Inovovaná technologie Deep Clean v pracích prostředcích Persil odstraňuje nečistoty ukryté hluboko ve vláknech oblečení a současně čistí pračku od nahromaděných usazenin, a zlepšuje tak výsledky praní i při velmi nízkých teplotách. Persil Deep Clean je účinný už při teplotě 20 °C, což šetří vaše oděvy i spotřebu energie. Nová receptura pracích prostředků Persil Deep Clean navíc obsahuje 92 % biologicky odbouratelných složek.

Projektová manažerka Harper’s Bazaaru a zakladatelka projektu SecondRound, mapujícího nápadité vintage a second hand obchody, Abigail Nováková vyzpovídala Lucii Kratochvílovou.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu