Paris Fashion Week je u konce. Co nabídly kolekce SS22 v této módní metropoli?

Dior, Chanel, Louis Vuitton. Nejen tito módní velikáni představili dokonalé kolekce v rámci Paris Fashion Week. Nechyběli ani Hermès, Valentino nebo výroční kolekce Balmain či uctění tvorby Albera Elbaze.
Redakce Harper's Bazaar
——
7. října 2021

Foto: IMAXtree

 

Valentino

Pierpaolo Piccioli přivedl k životu myšlenku, že móda je sice vymýšlena ve studiu a vytvořena v ateliéru, ale k opravdovému životu přichází až na ulici. Proto modelky předtím, než dorazily na hlavní runway, prošly kolem chrámu Carreau du Temple, několika kavárniček, restaurací a zkrátka běžnou ulicí, kde si modely mohli prohlédnout všichni kolemjdoucí. Kolekce zároveň vzdala hold historii a archivu značky Valentino znovuvytvořením pěti modelů, ale v modernější podobě. 

 

Hermès

Nadège Vanhee-Cybulski, kreativní ředitelka značky Hermès, vzala návštěvníky přehlídky na takovou menší dovolenou. Pro začátek se show konala v hangáru na letišti, a aby tento prostor ještě více podpořila, tak za ní při jejím finálním úklonu po přehlídce přistál opravdový letoun. To jste pravděpodobně na módní přehlídce ještě nezažili, že? Když se ale zaměříme na kolekci jako takovou, jedná se o přehlídku dokonalé krejčoviny s trendy pojetím. Kůže, sukně, šortky, kabáty, hedvábí, vše v kolekci SS22 značky Hermès bylo. 

 

Balenciaga

Pravděpodobně nikomu, kdo má účet na sociálních sítích, neunikla speciální epizoda seriálu The Simpsons, kterou uvedla značka Balenciaga v rámci pařížského fashion weeku při představení své nové kolekce. Když se jedná o přemýšlení tzv. „outside the box“, Balenciaga je rozhodně napřed. Návštěvníci show totiž zhlédli desetiminutovou epizodu, ve které Marge, Homer a další cestovali právě na pařížský fashion week, kde sami šli přehlídku domu Balenciaga. 

 

Christian Dior

Celá show a samotná kolekce byly inspirovány šedesátými léty a konkrétně roky, kdy byl Marc Bohan kreativním ředitelem domu Dior. Maria Grazia Chiuri se zaměřila především na jeho velmi úspěšnou kolekci Slim Look, o které bylo psáno, že naprosto změnila módu. Nechyběl zde ani aktuálně oblíbený colour blocking, který inspiraci šedesátými léty ještě více upevnil. Celá kolekce dohromady spojovala umění, design a módu. Prostor, kde byla kolekce představena, vytvořila pro módní dům italská umělkyně Anna Paparatti. 

 

Giambattista Valli

Honosnost, luxus, elegance, snové looky. To většinou obsahují kolekce haute couture. Giambattista Valli dělá ale věci po svém, a tak jeho kolekce ready-to-wear byla také plná romantismu, elegance, snových kreací a nekonečné ženskosti. Volánů a holčičích detailů jsme se samozřejmě také dočkali, stejně jako obrovských objemných sukní. Zároveň využil něžné potisky, sety topů a sukní nebo také dokonalé kalhotové obleky. 

 

Chanel

Ano, devadesátá léta jsou aktuálně velkou inspirací a Chanel to zas a znovu potvrdil. Virginie Viard touto kolekcí vzdala hold přehlídkám, jakých jsme si užívali za Karla Lagerfelda – klasické molo, supermodelky a nespočet fotografů. Jak sama Viard říká: „Móda je o oblečení, supermodelkách a fotografech.“ Kolekce sama o sobě obsahovala plavky inspirované zmíněnými devadesátými léty, sukně inspirované filmem Clueless a nejen to. 

 

Miu Miu

Jestliže máte rádi krátké sukně, tak vám Miuccia Prada svou kolekcí Miu Miu udělá radost. Obsahuje pravděpodobně ty nejkratší minisukně, co jsme zatím viděli. Zkombinovala je se saky a svetříky, jako byste se chystali právě do kanceláře. Vše má jakýsi nádech školní uniformy a tato kombinace nás baví. 

 

Louis Vuitton

Kreativní ředitel domu Nicolas Ghesquière sám popsal kolekci SS22 jako „le grand bal of Time“ neboli oslava bohatství a opulence pohádkovou kolekcí, která je volně inspirována historií módního domu. Louis Vuitton aktuálně slaví 200 let od narození zakladatele této značky, takže se kolekce s tímto nádechem hodila více než kdy jindy.  

 

Stella McCartney

„Léto 2022 evokuje smyslnou ženskost,“ říká Stella McCartney o feeligu z kolekce pro SS22. Kousky dále rozvíjí lehkost, kterou kolekce McCartney mívají, zároveň se kolekce posouvá a objevuje nové zdroje inspirace. Stella svůj návrat na runway provedla po svém a se vším všudy. 

 

Chloé

Celá kolekce byla inspirována láskou a také řemeslem a uměním. Čím dál více produktů a kusů je vyráběno ručně zručnými a zkušenými umělci tradičních řemesel a Chloé v tomto směru pro SS22 pokračuje. Značka se snaží být více otevřená veřejnosti a vytvořit také větší vztah mezi zákazníky a lokálními řemeslníky. Všechny techniky, co jsou v kolekci použity, mohou být vytvořeny pouze ručně, nikoli strojem. Kousky SS22 navíc spojuje symbol spirály.

 

Balmain

Olivier Rousteing, kreativní ředitel Balmain, oslavil tuto sezónu krásných 10 let na této pozici a oslavy to byly opravdu veliké. K výročí vytvořil speciální kolekci, která obsahovala staré kousky (jež jsou pro něho ikonické) s novým twistem, jako jsou například korzety s kamínky nebo bundy inspirované armádou. V show nechyběly supermodelky ani emotivní momenty, jako když celou show otevřel song od Beyoncé. 

 

Saint Laurent

Kolekce je inspirována nezávislostí jedinečné Palomy Picasso. Její svobodou, energií a instinkty. Spojuje se zde maskulinita a glamour, což se ne vždy může povést, ale zde je z toho hravá a elegantní dokonalost. 

 

AZ Factory

Alber Elbaz byl osobou plnou štěstí a víry v sílu oblíbených šatů a pocitu krásy. V dubnu nás ale všechny zastihla smutná zpráva, že návrhář zemřel na onemocnění covid-19. Jeho tým se ale nevzdává. Naopak. Na jeho počest vytvořili 25 looků, které plnily Elbazovo poslání. Kolekce obsahovala jak snové kousky zkombinované s legínami, tak honosné róby. Na tvorbě se podílela i známá jména jako Saint Laurent, Ralph Lauren nebo Donatella Versace. Celý event byl nazvaný Love Brings Love, což bylo cítit v každém směru. 

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu