Nejextravagantnější módní ikony – ​​čím se proslavili Anna Piaggi, Isabella Blow nebo Daniel Lismore?

Jak vypadá styl nejobávanějších módních kritiků, prominentů a také největších fashion influencerů světa?
Oli Egler
——
14. června 2022

Getty Images

Anna Piaggi 

Piaggi byla módní italskou spisovatelkou, novinářkou a také obávanou kritičkou. Modré vlasy, silný make-up a také eklektický styl byly jejím hlavním poznávacím znamením. Byla dokonalou módní koláží kombinující vintage a současné kusy, přičemž nikdy nepůsobila „out of style”. Coby módní redaktorka vyprávěla své příběhy spojující minulost a přítomnost, realitu a fikci. V rámci svého působení v lifestyle časopisech zavedla koláže a moodboardy, které následně adaptovali všichni ostatní. Zpopularizovala trend vintage oblečení, a to ještě v 60. letech – to nacházela ve starožitnictvích, aukčních domech, na trzích či od tajných zdrojů, s nimiž si budovala vřelé vztahy po dekády. Byla také velmi blízkou přítelkyni Karla Lagerfelda, pro něhož pracovala coby kreslířka kolekcí.

Isabella Blow

Britská redaktorka byla známá nejen svým extravagantním módním stylem, ale také šestým smyslem pro nové talenty. Dlouhou dobu žila v Americe, kde pracovala coby asistentka pro Andre Leona Talley a Annu Wintour, a byla přítelkyní Andyho Warhola a Jeana Michelle Basquiat. Po návratu do Británie začala pracovat v magazínu Tatler, kde objevila modistu Philipa Treacyho a také Alexandera McQueena – jeho první kolekci dokonce koupila úplně celou. Oběma návrhářům poskytla krom vlastního ateliéru ve svém domě i finanční podporu a následně je propagovala v módních kruzích. Objevila také modelky Stellu Tennant a Sophie Dahl, které se staly špičkami ve svém oboru. Na jejím zdraví se na konci života silně podepsala hádka s někdejším přítelem Alexandrem McQueenem – ten ji po získání světové slávy zcela vyřadil ze života. V době, kdy prodal svou značku společnosti Gucci, všem svým kolegům zajistil místa v domě, přičemž Isabelle daroval jen jedny šaty.

Anna Dello Russo

Fashion redaktorce a konzultantce se neříká jinak než módní chameleon. Má na sobě vždy ty nejextravagantnější kusy z nejnovějších kolekcí módních domů, které si na sebe mnohdy netroufnou vzít ani lidé ze showbusinessu. Je proto nejčastěji fotografovanou celebritou v rámci fashion weeků i mimo ně. Vytvořila dokonce kolekci oblečení ve spolupráci s YOOX a řetězcem H&M. V rámci jednoho interview přiznala, že jeden ze svých bytů musela přetvořit na celý archiv oblečení, které vlastní. To však v roce 2018 začala Dello Russo dražit a všechny získané peníze věnovala nadaci British Fashion Council Education Foundation.

Andre Leon Talley

Geniální módní historik a průkopník fashion žurnalistiky byl mnohými považován za chodící encyklopedii módy. Za svůj život pracoval pro mnoho magazínů. Byl také konzultantem a dlouhodobým reportérem na červeném koberci Met Gala. Pracoval po boku Diany Vreeland, Andyho Warhola i Anny Wintour. Byl dokonce jediným, kdo mohl Anně Wintour dávat rady o stylu a o tom, co jí sluší. Posouval hranice módy, boural stereotypy a vždy podporoval mladé talenty, které se nebály rozmanitosti a extravagance. Svými slovy a tvorbou inspiroval celou novou generaci návrhářů, modelek i novinářů, pro které byl mentorem a ikonou. Byl znám svými překrásnými obleky, které nosil s masivními kimony a kaftany.

Daniel Lismore

Britského textilního sochaře a designéra mnozí znají jako „živé umělecké dílo”. Jeho extravagantní kostýmy, které sám sbírá a kombinuje jako mozaiku, sestávají z haute couture kusů, vintage látek, etnických šperků i samodělných předmětů, které nelázá. Krom své práce coby módní redaktor pro i-D se také věnuje kurátorství. Má za sebou již několik vlastních výstav v nejprestižnějších světových muzeích, pro které tvoří unikátní kusy z vlastních archivů. Je jednou z nejvýznamnějších osobností umění a módy ve světě a jeho mottem je „Be yourself, everyone else is already taken”.

Lynn Yaeger

Jednu z nejobávanějších módních redaktorek a kritiček si jistě budete pamatovat pro její výrazný make up – ostré hrany rtěnky, výrazná tvářenka a kraťoučké rudé mikádo se staly jejím hlavním poznávacím znamením. S nikým jiným si ani nespletete její styl kombinující extravagantní vintage kusy a baby-doll šaty v punkovém stylu. Krom své redaktorské práce pro velké množství amerických magazínů také působí jako​ kurátorka vintage sekce módního maloobchodního webu YOOX. Newyorčanka je královnou streetwear a prý i velkou fanynkou domu Balenciaga a Simone Rocha.

Daphne Guinness

Módní návrhářka, modelka a prominentka již několik dekád působí jako jedna z největších stylových inspirací. Narodila se do zámožné rodiny (ano, je dědičkou pivního impéria Guinness) a v 19 letech se provdala za syna řeckého magnáta.  V 90. letech se seznámila s Isabellou Blow, která jí pomohla proniknout hlouběji do světa módy. Na počátku nového milénia vytvořila krom vlastní značky také parfém ve spolupráci s Comme des Garcons a je dlouholetou múzou François Narse, zakladatele kosmetického giganta Nars. Objevovala se proto často v jeho kampaních a reklamách.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu