Louis 200 aneb oslavy dvoustého výročí narození Louise Vuittona

Právě před 200 lety se v tento den narodil muž, který založil jeden z největších a nejznámějších francouzských módních domů. Louis Vuitton.
Lucie Švábenská
——
4. srpna 2021

Foto: archiv LV

Louis Vuitton pro mnohé z nás v dnešní době znamená pouze, nebo hlavně, luxusní módní značku z Francie, která udává trendy. Spojení Louis Vuitton je ale mnohem více, a to především jméno zakladatele tohoto celosvětově známého brandu. Také dobrodruha, podnikatele, designéra a inovátora. 

Dnes je to přesně 200 let od narození ikony, jejíž počátky s sebou nesou určité mýty. Tyto oslavy, které chtějí přiblížit i historii domu a Louise samotného, je ale přivedou na pravou míru. My si jeho slavnou cestu životem ale trochu připomeneme již nyní. Ať už vlivem osudu, nebo z vlastního přesvědčení se Louis ve 14 letech rozhodl opustit své rodné město Anchay ve francouzském regionu Jura a začal cestovat. Nepředstavujte si ale nic honosného, na cesty se vydal pěšky. Po dvou letech ho okolnosti zavedly do Paříže, kde jeho počátky slavného designéra a inovátora pomalu vznikaly, když se vyučil u uznávaného výrobce kufrů a baliče zavazadel Romaina Maréchala. V roce 1854 pak založil svůj vlastní módní dům na pařížské adrese 4 Rue Neuve-des-Capucines nedaleko Place Vendôme, místa, kde se koncentrují nejuznávanější módní domy. V tu dobu byl v úzkém vztahu s návrhářem Charlesem Frederickem Worthem a následně byl jmenován výrobcem a baličem zavazadel císařovny Eugénie. Jeho jméno a ohlasy rostly a jeho intuice, že segment výroby zavazadel získá s rozvojem dopravy na významu, se ukázala jako správná. S velkou dávkou vynalézavosti a řemeslného umění se mu podařilo vyvinout voděodolné potažené plátno a opatřit kufry rovnými víky. Tyto kroky radikálně změnily funkčnost zavazadel. 

Louis 200

Výročí 200 let od narození Louise si rozhodně zaslouží oslavu a francouzský módní dům si toho je vědom. Přichází tak s projektem Louis 200, pod jehož záštitou bude značka Louis Vuitton svého zakladatele v následujících měsících globálně oslavovat v mnoha formách. Každá z nich ale vzdá hold Louisovu vizionářskému duchu, který prostřednictvím značky žije dál. 

„Nadčasový příběh ‚Louis‘ vypráví historii toho, jak odvážný, inovativní a přirozený vůdce dokázal stvořit a předat budoucím generacím jedinečný módní dům. Díky originálním a dynamickým iniciativám Louis 200 nyní můžeme ocenit Louise jako ikonu své i dnešní doby,“ říká Michael Burke, šéf módního domu Louis Vuitton o projektu Louis 200.

Kouzlo a příběh výloh

Jestliže se taky rádi procházíte kolem kouzelných výloh luxusních butiků a obdivujete kouzlo a um kreativců, kteří je tvoří, tak vás jistě potěší jedna z mnoha iniciativ v rámci projektu Louis 200, kterou jsou speciální výlohy sítě Louis Vuitton. Tentokrát v nich bude zakomponovaný kufr v podobě lodi pohledem 200 výjimečných a talentovaných osobností napříč obory Louise.

Novela o Louisovi

V rámci oslav také vyjde populární novela od francouzské autorky Caroline Bongrand o Louisově životě a plánech. V říjnu ji vydá nakladatelství Gallimard a k dispozici bude sice pouze ve francouzštině a angličtině, ale věříme, že to nevadí. A pokud angličtině ani francouzštině nerozumíte na takové úrovni, i tak pro vás bude jistě skvostným kouskem do vaší knihovny.  

Looking for Louis

Neméně zajímavý bude dokument Looking for Louis vyprávějící příběh tohoto mladého dobrodruha. K dispozici bude na streamingových platformách a odkryje osud Louise Vuittona, od skromných začátků až po jeho nikdy nekončící odkaz. Připiště si ho tedy na svůj seznam fashion filmů a dokumentů, ať vám neuteče. 

Moderní poznávání historie

No a jestliže jste propadli videohrám, jistě vás potěší Louis: The Game – Cesta pro každého, kterou si od dnešního dne od 15 hodin středoevropského času můžete stáhnout prostřednictvím App Store a Google Play pro systémy Android. Hra, ve které se objevuje oblíbený Vivienne, stále známější maskot značky Louis Vuitton, kombinuje pokročilou animaci s historickým odkazem a nabízí akční dobrodružství v šesti imaginárních světech, které překračují rovinu času. 

Projekt Louis 200 vytváří pouto mezi Louisem, inovátorským výrobcem a baličem zavazadel, a všemi vizionáři moderní doby, kteří každý den posouvají hranice své celoživotní práce. Tuto aktivitu nedoprovázejí žádná související uvedení nových produktů, je čistým ztělesněním kreativity, osvícení a tvoření. Oslavy potrvají průběžně až do konce roku 2021. Kdo ví, co si pro nás Louis Vuitton tedy ještě přichystá. Nechme se překvapit. 

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu