Jeanne Paquin, návrhářská ikona ve stínu mužů…

Ještě dlouho před Gabrielle Coco Chanel, která se dnes považuje za průkopnicí mezi návrhářkami, tato role patřila Jeanne Paquin. Právě ona zbavila černou barvu stigmatické asociace s truchlením a darovala světu smyslnou „Paquin red”, která nyní patří Valentino Garavani.
Oli Egler
——
23. června 2022

Paquin Dress, George Barbier Pochoir, 1912

Byť bylo jméno Jeanne Paquin na pozadí jejích mužských současníků – Charlese Fredericka Wortha a Paula Poire téměř zapomenuto, byla francouzská návrhářka, narozena 23. června 1869 jednou z nejdůležitějších představitelek Belle Èpoque Paris. Již od raného věku pracovala jako švadlena v prestižním domě Rouff, kde rychle získala pozici manažerky ateliéru. Svůj vlastní dům si založila až díky manželovi – René Jacobovi (přezdívanému Paquin), který vlastnil módní dům Paquin Lalenne s pánskými oděvy. Těsně před svatbou v roce 1891 pár přejmenoval tento podnik na „Paquin”, a nová éra domu tak mohla oficiálně začít – s Jeanne coby kreativní ředitelkou a Reném v roli manažera a správce.

Ženy sobě

Na začátku tvořila designérka šaty v tehdy módních pastelových barvách, ale velice rychle adaptovala do svých kolekcí černou, která byla do té doby považována za striktně smuteční. Její genialita spočívala v bravurním propojení barev, textur a dekorativních elementů jako flitry nebo kožešiny, na které se dům specializoval. Stejně jako Worth se i ona inspirovala historií, kdy jejím oblíbeným obdobím byla éra Francouzské revoluce a Thermidorský převrat. Konkrétní modely však vycházely ze stylu legendárních žen minulosti, jejichž odkaz ve svých šatech reinkarnovala. Kombinovala při tom umělecké a architektonické elementy neoklasicismu, rokoka i římskou togu. Do svých návrhů zapojovala také prvky orientu a zámořských kultur – jedním z jejích nejznámějších kusů byly také „Tango” šaty. Věrnost klientek ale získala hlavně díky schopnosti přetvářet své kolekce dle jejich konkrétních požadavků – příšerně úzkou „hoble skirt”, ve které bylo takřka nemožné se volně pohybovat, rozšiřovala skrytými záhyby. Aktivně propagovala pohodlný a praktický styl, který se dal nosit během celého dne i na večerní akci, čímž vytvořila dokonalé zázemí pro příchod „malých černých” od Chanel.

Nejkomerčnější umělkyně světa

Paquin byla jednou z prvních návrhářek, která využívala veřejných akcí k účelům vlastní propagace. Své modelky posílala do opery nebo na dostihy v nejnovějších kolekcích pro upoutání pozornosti. Často se proto stávalo, že několik žen mělo na sobě ten večer stejné šaty. Dnes bychom to vnímali jako faux pas, ale tehdy se jednalo o velmi efektivní marketingový tah – budil dojem prestiže a popularity domu mezi vyšší třídou. Coby jedna z prvních také expandovala do zahraničí. Zatímco se jiní návrháři pyšnili svou pařížskou exkluzivitou, dům Paquin se rozrůstal o pobočky v Buenos Aires a Madridu. Zároveň posílala své kolekce na americká turné, kde sbírala chválu a nové příznivce. Krom přehlídek modelky nosily její kusy i na ulici za bílého dne, a lákaly pozornost extravagantními růžovými a fialovými parukami. Právě proto ji v roce 1913 New York Times popsal jako „nejkomerčnější umělkyni světa”.

Ve stínu (nejen) mužů

V roce 1920 odešla do důchodu a správu domu předala své asistentce. Po smrti zakladatelky v roce 1936 podnik často měnil návrháře, kteří následně přelétali z jednoho domu do druhého. S koncem druhé světové války dům upadl do zapomnění, jelikož veškerá mediální pozornost se přeorientovala na novou vycházející hvězdu haute couture, Christiana Diora. V padesátých letech se dům dokonce spojil s House of Worth v naději zachovat dědictví obou zakladatelů naživu, avšak to se nepodařilo. Oba domy tak byly 1. července roku 1956 oficiálně uzavřeny.

Dnes zní její jméno jen velmi zřídka, a to i přesto, že se za svého života prosadila coby velmi talentovaná návrhářka i úspěšná podnikatelka. Její průkopnický status byl navíc pohlcen slávou Chanel a smyslná červená se stala poznávacím znamením Valentino.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu