Jean Paul Gaultier by Olivier Rousteing – viva la femme!

Haute couture podzim/zima 2022/2023 byla překrásnou poctou pro zakladatele domu a předvedla uchvacující retrospektivu tohoto módního génia.
Oli Egler
——
6. července 2022

Foto: Imaxtree

V roce 2020 se Jean Paul Gaultier rozhodl opustit roli kreativního ředitele svého domu a po padesáti letech odejít ze světa módy do zasloužené penze. Vedení domu se však nevzdal tak docela a stále dohlíží na jeho chod. Jen si tentokrát svou show místo hektického backstage užíval z první řady, kde mohl sedět po boku svých múz, jako je Rossy de Palma. Všichni si mysleli, že kreativní kormidlo oficiálně převezme Chitose Abe – zakladatelka domu Sacai. Ukázalo se ale, že místo toho se Jean Paul Gaultier rozhodl aplikovat o mnoho zajímavější strategii, a to jednorázové spolupráce s návrháři z různých domů. Vloni kolekci haute couture tvořil Glenn Martens (kreativní ředitel Y/Project), který tak byl oficiálně pokřtěn ve světě haute couture, a letos se jednalo o samotného Oliviera Rousteinga – kreativního ředitele francouzského domu Balmain. Spojení glamu, ještě většího glamu a punku po francouzsku? #YesPlease!

Show zahajovala samostatná část sestávající z pánských looků, která reinkarnovala jeho Les Tatouages (1994) a Cyberbaba (1996), jež se staly předchůdci upcyclingu a naked dressu. Dokonce i šperky a dekorativní prvky jako piercingy, řetězy a minibrýle byly takřka identické. Kdo si tento historický okamžik pamatuje, ten ví, o čem mluvím.  V rámci dámského segmentu nám Olivier Rousteing nejen připomněl všechny slavné momenty návrháře, ale navíc je převedl do grandiózních rozměrů. Už jenom lahvička jeho nejprodávanějšího parfému Le Male se proměnila jak v róbu, tak i v podpatek nebezpečně vysokých JPG boots. A kovový obal? Nová IT kabelka couture sezóny.

Rousteinga a Gaultiera spojuje jedna velmi unikátní vlastnost – jedná se totiž o jediné dva návrháře (s výjimkou možná Thierryho Muglera), kteří znají ženské tělo (a duši) lépe než kdokoliv jiný. Bylo proto zcela zřejmé, že se Rousteing zaměří primárně na segment tvorby spjatý s Madonnou. Právě ty nejbizarnější a nejopulentnější návrhy vycházely ze slavných korzetů, které pro královnu popu JPG navrhl – včetně těch s odhalenými ňadry (který na sobě mimochodem měla Kim K sedící v první řadě). Klíčovou roli zde sehrály i materiály – všimli jste si toho, že několik návrhů bylo vytvořených ze syrové slámy? A ty detaily – srdcové náramky v podobě polštářku na špendlíky nebo náprstky na rukavicích? Ihned putují na wishlist. Texturované šaty s pevnou konstrukcí nám společně s asymetrickou sukní z kožených pruhů připomněly Pátý element a dekonstruované žakety přetvořené na (not so little) black dress zase jeho kolekci z let 1988 a 2003. Asi bychom marně hledali lepší kolaboraci, než byla právě tato.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu