Hermès, Loewe, Isabel Marant... a 10 dalších kolekcí, jež nás zaujaly z pokračování PFW pro FW22

Pařížský týden módy představuje jednu skvělou kolekci za druhou. Někdo šel cestou minimalismu, elegance, jiní zase extravagance a hravosti. Jedno je jisté, již nyní se na podzim/zimu 2022 díky těmto kouskům těšíme.
Lucie Švábenská
——
6. března 2022

Foto: IMAXtree

Coperni

Coperni se jako jeden z prvních brandů vyjádřilo k situaci na Ukrajině. Spolupracují s ateliérem a švadlenami z Cap Est Sarl, který je umístěn v Kyjevě, kde právě nyní probíhají boje – své zaměstnance stihli prozatím odvést do bezpečí a tuto show jim věnovali. 

Kolekce obsahovala mnoho klasických kousků, ale s nečekaným twistem – u některých sak a kabátů se doslova nacházel „uzel“. Jedinečně pojaté byly ale i další kousky; mikiny a saka končící nikoli u krku, ale přes hlavu, crop saka nebo cut outs. Nechyběl ani aktuální trend pro nadcházející sezonu – minisukně. Celá show měla vibe střední školy, ale v moderním a dospěláčtějším duchu. 

Chloé

Gabriela Hearst je jednou z návrhářek, které záleží na udržitelnosti a klimatu planety. Není to pouze o jiných materiálech (jako její využití recyklovaného kašmíru) a náhražkách, zajímá se také o původ materiálu. V této kolekci se například nebála použít pravou kůži – ne veganskou, z ananasových listů či jiného materiálu, ale pravou kůži. Podle Gabriely se totiž jedná o využití odpadu, pokud si člověk zjistí jeho původ a získání, že se opravdu jedná o odpad v rámci masové produkce. Ta, kterou použila nyní, je od italských dodavatelů, kteří dodržují veškerá evropská nařízení. 

Když se podíváme na představený celek, vidíme návrhářčina oblíbená ponča a svetry, ale také skvělý tailoring. Vše je minimalistické, elegantní a barevná paleta volá podzim – černá, hnědá a žlutá. 

Rick Owens

Návrhář podal show, kterou si jen tak s žádnou jinou nespletete. Spolupracoval s Aesop a vyjádřil to i mlhou, kterou na runway přivedl. Díky ní byla atmosféra jedinečná a troufáme si říci napjatá. Kolekce sama o sobě byla dramatická, ale také elegantní. Obsahovala jak krásné večerní šaty, tak zároveň tzv. puff kousky – kabáty, ale zároveň ala topy. A chybět samozřejmě nesměl jeden z aktuálních trendů – výrazná ramena. U těch si dal návrhář záležet a prezentoval je u většiny svých modelů. 

Isabel Marant

Ačkoliv obsahovala také černou barvu, tak se v rámci barevné palety jednalo o jednu z těch veselejších kolekcí. Převládala modrá, béžová a oranžová, které na nás přenesly pozitivní vibrace, společně s nositelností kousků. Pletené šaty, over-the-knee boty, objemné kabáty – vše pohodlné a sexy zároveň. 

Alexandre Vauthier

Návrhář chtěl jít tentokrát trošku jinou cestou, stále chic, ale nositelnější a pohodlnější. Což se za nás opravdu povedlo, protože si dokážeme představit většinu kousků vynést. Asymetrické šaty, dokonale zpracované kostýmky s moderním nádechem a kožené sety, v kterých bychom vyrazili do víru nočního města. 

Victoria Beckham

Britská návrhářka a slash ikona tentokrát svou kolekci představila v průběhu Paris Fashion Week v pařížském showroomu, kde zároveň ukázala, jak kousky nosit. Konkrétně zde se totiž jedná hlavně o to, jak je zkombinujete. Jak sama prohlásila, některé kousky by samotné ani nenosila, ale dohromady krásně ladí. 

Kolekci představila oficiálně pomocí filmu, který si vzal na starosti Simon Cahn. 

Loewe 

Milujete umění? Poté se zaměřte na kolekci Loewe, která je jím celá inspirovaná. Především surrealismem a feministickým uměním, s referencemi například k Meret Oppenheim či Lynda Benglis. Pokud se podíváte na jejich tvorbu, není se čemu divit, že Anderson využil kůži či latex. Některé modely byly jiné svým materiálem, potiskem, vrstevním, střihem, zkrátka vždy originální a rozhodně ne nudné. Kreativní duše, těšte se. 

Nina Ricci

Barevnost a nápaditost se návrhářce nedá zapřít. Inspirace pocházela z historie značky, která sahá až do roku 1932. Zároveň se ukázal do detailu skvěle zpracovaný tailoring a nechyběla ani hravost. Takové malé černé, ale z tylu ani trochu nepřipomínající klasický model? Proč ne! 

Yohji Yamamoto

Zde naopak žádnou velkou barevnost nečekejte, to však vůbec nevadí, protože návrhář vše dohání dokonalým zpracováním veškerých kousků, včetně precizního tailoringu. Košile mnoha stylů, denim tak, jak ho známe i neznáme a puffer jacket, které mají couture objem. 

Zuhair Murad

Návrhář se bohužel nemohl dostavit do Paříže, ale i tak svou prezentaci uspořádal, a to v poklidném showroomu. Jako jsme zvyklí, i nyní přichází s krásnými večerními šaty s exotickým nádechem. Volili byste raději výšivky, jedinečné siluety a detail, nebo třpyt, v kterém vás nikdo nepřehlédne? 

Lanvin

Ani Bruno Sialelli se nemohl nevyjádřit k aktuální situaci – válce a probíhajícímu fashion weeku. „Při tvorbě jsme měli v mysli covid a nyní je situace nadále, řekněme, těžká a děsivá,“ řekl návrhář. „Něco ale na těchto meziválečných dobách je – co nahání strach, ale zároveň přináší optimismus. To jsou momenty, kdy by měla být kreativita a kultura aktivní a stát se určitým lékem na tyto starosti.“

Nespočet potisků, siluet, ale vše v duchu art deco. Hravost a elegance se kolekci nezapře a právě to nyní potřebujeme. Pozitivitu, kterou vedle dokonalosti z kolekce cítíme. 

Hermès 

Sexy, sofistikovaná a mocná. Tak by se dala popsat žena, pro kterou je navržena kolekce Hermès pro podzim/zimu 2022. Modely si hrají s geometrií, poloprůhledností, jemným odhalením těla tak akorát, aby byl look sexy, ale v mezích značky. Příjemnou změnou je, že zde nenajdeme tolik minisukní, kterým se věnuje mnoho návrhářů, ale Vanhee-Cybulski, kreativní ředitelka domu, je nahradila roztomilými minikraťásky v kombinaci s kozačkami.

Elie Saab

Modely, ve kterých dáte na první pohled najevo svou rebelskou a odvážnou stránku. Skloubí se v nich minimalismus i bohatost, elegance i provokativnost. Luxusní černou doprovází sytá zelená, modrá a vínová, barvy drahých kamenů. Návrhář je znám svým umem vytvořit dechberoucí večerní šaty, ale nařasené koktejlky nebo jedinečný bomber či kabát vás uhrane úplně stejně. Nechybí zde ani jeho oblíbený třpyt a lesk, navíc využil plisování, peří, samet a také nyní velmi oblíbené průstřihy a poloprůhlednost. 

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu