Fendi: Nová éra pod vedením Marie Grazie Chiuri

Baguette, kožešina a hodně černé ... Jedná se o strategickou redukci italské estetiky své jménu unisex modernity, nebo se značka jen vrací ke svému gró?
Oli Egler
——
27. února 2026

Foto: Spotlight

Pro mnohé byla zpráva o jmenování Maria Grazia Chiuri na post kreativní ředitelky Fendi skvělou zprávou. Designérka pochází z Říma, a proto má Fendi takřka v krvi – její italský styl se však výrazně liší od vidění domů Versace nebo Ferragamo, jelikož Chiuri byla vždy silně ovlivněna francouzskou elegancí – strohou, poetickou a velmi rovnostářskou.
Její debutová kolekce proto nesla všechny klíčové aspekty její tvorby, kterou jsme doposud sledovali v domě Dior. Byl zde velmi výrazný akcent na unisex modely – kabáty, saka či denimové looky byly prezentovány pro ženy i muže. Oproti svým předchůdcům však zapojila dosti radikální minimalismus, stále načichlý francouzským šarmem.
A jak je pro návrhářku již zvykem, i zde nechala zaznít echo ženské umělkyně a inspirativní ženy, a to Mirella Bentivoglio – italské průkopnice vizuální a konceptuální poezie.

Byla zde však i výrazná práce výhradně s kódy domu. Velkým tématem budou pro mnohé zcela jistě kožešiny, které byly vždy jeho nedílnou součástí a které si italský velikán ponechává i v době společenského tlaku ve jménu snahy o etičtější přístup ke zvířatům. V kolekci se kožešiny objevily v podobě výrazných lemů, límců, vest i kabátů, včetně modelů kombinujících ručně stříhané a sešívané segmenty připomínající krajku a patchworkové kompozice. Zajistit tak udržitelnost těchto modelů, které zůstanou svým nositelům po celý život, má projekt Echo Of Love, který umožňuje klientům přepracovat již vlastněné kožešinové modely ve spolupráci s ateliérem Fendi. Koncept stojí na myšlence „emoční trvanlivosti“ – tedy hodnoty oděvu přesahující sezónnost a spojující materiál s osobním příběhem.

Byly zde vidět i odkazy na Karla Lagerfelda – odnímatelné límce z bílé bavlny, černé kůže či kožešiny připomínají jeho slavný look a důraz na detail. Největší pozornost však patrně patřila nejznámější položce domu, a to tašce Fendi Baguette coby kulturnímu i společenskému symbolu, na jehož zrodu se Chiuri podílela. Tzv. bagetka byla reinterpretována prostřednictvím výšivek, korálkových aplikací i kožešinových detailů. Novinkou je druhý popruh umožňující nošení přes rameno, což reaguje na současné požadavky na funkčnost.

Kolekce tak vesměs není radikální proměnou ani výrazným odklonem od estetiky domu, je však reinterpretována skrze tvorbu ženy, pro kterou se jedná o dlouho očekávaný homecoming.

Oli Egler

Tři věci, které ji nikdy nepřestanou fascinovat, jsou módní historie, kultovní filmy a to, jak někdo může přežít jediný den na bezkofeinové kávě.

Objednejte si předplatné Harper’s Bazaar

Časopis Harper’s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu