Co završilo pařížský týden módy pro sezonu FW22? Chanelovský tvíd a Miu Miu minisukně

PFW pro podzim/zimu 2022 je u konce. Opět nám přinesl kolekce, díky kterým se již nyní nemůžeme dočkat nadcházejícího období. Módní domy prezentující během posledních dní nás vzaly do Barbie světa, skotské oblasti River Tweed i jedné z nejikoničtějších kulturních destinací Paříže.
Lucie Švábenská
——
9. března 2022

Foto: IMAXtree

Balenciaga

Aktuální situace na Ukrajině se návrháře tohoto domu dotýká možná více, než by mnoho lidí čekalo. Jako desetiletý chlapec utíkal z Abkhazia, Geirgia, kde právě probíhala válka. Na základě této zkušenosti a vzpomínek se opravdu dokáže vžít do každé ženy, která se nyní snaží dostat své dítě do bezpečí. Přemýšlel, že přehlídku zruší, ale poté si řekl, že musíme vytrvat, a show tak proběhla. 

Zúčastněné na místě, které připomínalo skleněnou sněhovou kouli, přivítal pohled na trička v barvách ukrajinské vlajky, která měl každý na své židli společně s citlivým prohlášením návrháře. Před tím, než začaly vycházet modelky, navíc zazněla senzitivní báseň od Oleksandra Olese. Celá scéna, na kterou diváci hleděli, byla inspirována klimatickými změnami. Nejen že byla zem pokrytá sněhem, ale modelky při chůzi zápasily se silným větrem a sněžením. 

Při pohledu na kolekci vás zaujmou elegantní šaty, overaly nebo kožichy, ale také mikina nebo džíny. Většina looků byla vytvořena v černé barvě a na konci vzdával poctu celožlutý a celomodrý model. 

Valentino

Sen panenky Barbie. I tak by se dala nazvat show, kterou představil Pierpaolo Piccioli. Prostředí bylo totiž sladěno do výrazné růžové barvy, ve stejném odstínu byly zhotoveny také pozvánky a polovina kolekce pro podzim/zimu 2022. Zbytek doplňovaly celočerné modely. Jak návrhář prohlásil, tato strategie pomáhá divákovi soustředit se více na design, jeho siluety a detaily, není tak ničím rušen. To si koneckonců můžete v průběhu sledování 81 looků vyzkoušet sami. Uvidíte mezi nimi šaty mnoha délek a střihů, kabáty, přehozy i perfektně zhotovené kostýmky. To vše v matu i lesku, eleganci i extravaganci. 

Chanel

To by nebyla Chanel kolekce bez tvídu, a tato na něm vyloženě stavěla. Inspiraci pro podzim/zimu 2022 brala Virginie Viard ze skotské oblasti River Tweed, kterou Gabrielle Chanel znala jako své boty. Chodívala se sem procházet a sbírat květiny, podle kterých následně vybírala barevnost látek. Díky tomuto vlivu se mezi modely objevily také doplňky jako tlusté punčochy nebo holínky. Stále však nechyběly oblíbené detaily v podobě „Céček“. 

Givenchy

Matthew M. Williams v rámci své druhé kolekce pro tento módní dům vytvořil looky, které se dají nosit za běžného chodu – do práce, na drink či na výlet. Zároveň nezapomněl na kousky pro slavnostnější chvíle. Jestliže ale budete hledat barvy, pak marně – většina kolekce je vytvořena v tmavých odstínech, které se ovšem dají navzájem velmi jednoduše kombinovat. Různorodá trička, mikiny, džíny, zkrátka věci každodenního looku. 

Stella McCartney

Pro tuto sezonu se do kolekce nepustila sama, ale ve spolupráci s Frankem Stella. Ano, Stella a Stella. Tento americký malíř má obrovské znalosti v umění a designu, které během tvorby postupně předával McCartney. Dával jí na každý look feedback, někdy i negativní, vždy však na základě pádných důvodů, které návrhářka následně vzala v potaz. Jeho vliv je u modelů pro podzim/zimu 2022 znát také v množství a stylech potisků. Kolekce je díky tomu velmi hravá a žádný den v těchto loocích nebude nudný. 

Louis Vuitton

Přehlídka tohoto domu se vůbec poprvé odehrála v Musée d’Orsay. Mezi dominanty tohoto místa patří veliké hodiny, což ukazovalo na jeden z podtextů a inspirace Nicolase Ghesquière – čas. Nejednalo se však o určitou historickou dobu, ale o to, pro koho byla kolekce navržena – pro mladé lidi. Kombinace, které nám byly představeny, vás tak mohou trošku šokovat, jako večerní šaty s oversized trikem či s uvázaným svetrem kolem pasu. Ze všech modelů je ale cítit mladistvost a experimentálnost, což jistě současný market zaujme. 

Miu Miu 

Mysleli jste si, že ty nejkratší sukně, které jsme doposud viděli, s novou sezonou odejdou? Miuccia Prada vás vyvede z omylu – nikoli. Kolekce Miu Miu v tomto trendu pokračuje společně s minikraťásky. To vše ale vyvažují dlouhé kabáty a minimální množství výstřihů. 

Schiaparelli

Módní dům, který je znám svou extravagancí, ale zároveň mu nikdy nechybí ani kus elegance. Tak tomu bylo například u hvězdného looku Belly Hadid v Cannes. Daniel Roseberry se značky ujal v roce 2019 a nutno říci, že ta nyní pouze vzkvétá. V poslední kolekci opět vidíme sex-appeal, provokaci a hravost. Jednoznačně kolekce pro silnou ženu. 

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu