Z japonské princezny stážistkou. Příběh Mako je jako z červené knihovny

… i takové romantické příběhy vznikají v dnešní době. Aneb kdo potřebuje Harryho a Meghan, když máme Mako a Keie!
Tatiana Urbanová
——
12. května 2022

Když japonská princezna Mako v roce 2017 oznámila své zasnoubení s bývalým spolužákem z univerzity Keiem Komuro, řekla, že si její srdce získal úsměvem zářivým jako slunce. Poté však i jeho půvaby nutně zastínila situace, které spolu sympatičtí milenci museli čelit.

Jelikož nebyl urozené krve, byla třicetiletá Mako nucena vzdát se titulu a odmítla tak i věno ve výši přibližně 27 milionů korun. Dokážete si představit větší důkaz lásky? Mako ukazuje, že když milujete, dokážete všechno. Třeba se i stanete stážistkou, ačkoliv máte modrou krev. Ano – princezna totiž nedávno opravdu nastoupila na neplacenou stáž v New Yorku v Metropolitním muzeu umění. Konkrétně v této nové funkci pomáhá kurátorům instituce, a v současné době připravuje výstavu obrazů, které byly inspirovány mnichem ze 13. století. Proč také ne, když má vystudovaný obor umění a kulturního dědictví na Mezinárodní křesťanské univerzitě v Japonsku a získala navíc magisterský titul v oboru Art Museums and Gallery Studies na univerzitě v Leicesteru.

Mako, která aktuálně bydlí v Hell's Kitchen, se snaží držet co nejvíce v ústraní, a kdo by ji za to mohl vinit. Údajně totiž trpí posttraumatickou stresovou poruchou po čtyřletém zasnoubení, které provázely skandály, a také po rychlém sňatku, jež se musel obejít bez všech královských fanfár.

Ačkoliv lásku Mako a Keie zprvu vnímala veřejnost spíše pozitivně a přál jim i tisk, rychle to se změnilo. O dva měsíce po oficiálních zásnubách se objevily první zprávy o údajném sporu s matkou Komura o nesplacených dluzích, a byla zpochybňována i finanční situace jejího vyvoleného.

V den jejich svazku se dokonce konaly četné protesty japonských tradicionalistů, přesto že se podle tradice ženy nemohou stát následnicemi Chryzantémového trůnu. Sňatek by se proto nijak neodrazil na dědičném právu potenciální potomka. Neutuchající útoky na sociálních sítích a neustálý tlak vyústily k psychické nepohodě Mako. Ovšem láska jak víme hory přenáší, a ulevuje i churavé mysli. Mako při tiskové konferenci v roce 2017 řekla, že Kei je pro ni nenahraditelný a svatba s ním byla jedinou cestou, jak si vážit svého srdce. Kei vzápětí prohlásil, že ji zkrátka miluje, a jediný život, který mu byl dán, chce strávit s ní…

Mako tak kráčí v šlépějích své starší sestřenice Ayako Moriya – dřívější japonské princezny. Ta se v roce 2018 rozhodla provdat za ředitele lodní společnosti, čímž se nakonec také vzdala svého královského titulu. Ayakoina starší sestra, princezna Noriko, se navíc v roce 2014 také provdala za prostého občana – šintoistického kněze. Japonská královská rodina se tak neustále zmenšuje. Nyní čítá pouhých 17 členů – ve srovnání s 67 v roce 1945.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu