Svět má Rolling Stones, Česko má Olympic. Už 60 let!

Kožený křivák a od hlavy k patě v černé. Tisíce koncertů a zástupy fanoušků. A především fanynek. Vydatné rockerské večírky, neutuchající energie, úžasná hudební a textová invence. To je skupina Olympic. A je jedno jestli jste zástupce gen Z, mileniál anebo boomer. Olympic není otázkou jedné generace. Protože není ani hvězdou jednoho songu, jednoho alba anebo éry. Je to kulturní fenomén, brzy slavící 60 let od svého prvního koncertu. Co za oslavy chystá a jak kapela vlastně začínala?
Helena Novotná
——
2. září 2022

archiv Petra Jandy

Kapela, která vznikla v roce 1962, je označovaná za jednu ze zakladatelů české bigbítové hudby a její členy čeká rok plný oslav. Příští listopad uběhne přesně šest dekád od prvního koncertu Olympicu v roce 1963. A slaví nejen kapela, ale také její frontman, skladatel a kytarista v jednom Petr Janda, „praotec českého beatu”. Sám říká, že mu současná pop music leze na nervy a má pocit, že se muzika obecně vyčerpala. Je prý stále obtížnější vymyslet něco, co není něčemu podobné. Faktem ale je, že složil přibližně 1000 písniček a pořád má nové nápady – zpívá si v noci, když se probudí a nahrává si je na diktafon do telefonu. Petr Janda za svoji kariéru odehrál s Olympikem kolem sedmi a půl tisíce koncertů a nikoho tak nepřekvapí, že některé písničky doslova zlidověly. Co třeba Želva, Dej mi víc své lásky, anebo melancholická Jasná zpráva? Stačí si vybrat, a je z čeho!

S Olympicem vyrostlo několik generací fanoušků, nejprve rokenrolových, poté bigbítových a dnes nejspíše rockových. Ale na začátku byli hlavní inspirací britští The Beatles. Původně se kapela jmenovala Karkulka, tedy KARlínský KULturní KAbaret – orientovala se více na bigbít a už v tomto souboru se zformovalo jádro budoucího Olympicu. Z názvu nebyl údajně nadšený nikdo – chápeme – a změna přišla díky přestěhovaní do Spálené ulice, do klubu Olympic. Kapela ale fungovala jinak než dnes, byla především doprovodnou skupinou úspěšných zpěváků a tak se stalo, že Olympic nahrál třeba živelný hit Trezor s Karlem Gottem. Pak ale přišli The Beatles a v Olympicu se rozhodli mít vlastní hudební repertoár stejně jako kapela z Liverpoolu. I texty měly být původně v angličtině, ale když seděl mladý Petr Janda s textařem Pavlem Chrastinou nad písní Dej mi víc své lásky, přišla srážka s jazykovou bariérou. Stačila probdělá noc a pár lahví vína a z písně je dnes nesmrtelný hit, který nepřestává bavit. Kde jinde byste našli hlášku „Sjet po zadku holou skálu“? Hravé až dadaistické texty a chytlavá hudba se staly poznávacím znamením Olympicu na další desetiletí.

Jako každá kapela měl i Olympic svoje vzestupy a pády, silnější roky a období, kdy se naopak drželi v ústraní nebo řešili, zda vůbec pokračovat. Po úspěšně nakopnutém startu v 60. letech přišlo období normalizace, které mladým bigbítovým hudebníkům dle očekávání nepřálo. Navíc odešli klíčoví členové kapely a ta v podstatě musela hledat novou identitu. Na pár let byl novým baskytaristou dokonce Jiří Korn, popový zpěvák, který ale do bigbítového Olympicu moc nezapadl. Kapela se více obrátila k nekonfliktnímu popu a fanoušci pomalu ztráceli zájem. Hrozil úplný konec, ale Olympic se nakonec opět našel. Přišla úspěšná trilogie konceptuálních alb Prázdniny na zemi, Ulice a Laboratoř, kde bylo na jedno téma dotaženo vše od sklady písní přes scénografii po kostýmy při koncertech a Olympic byl zpět v plné síle! Zrodily se legendární hity jako Osmý den nebo Jasná zpráva. Zdánlivý konec přišel po revoluci, ale i ten se ukázal být jen pauzou pro nabrání sil na dalších třicet let.

Co se chystá na letošní a příští rok? Petr Janda už své výročí – 80. narozeniny – oslavil sólovým albem a pozornost se tak směřuje k jubileu kapely. Ta bude kromě Jandy slavit v sestavě Milan Broum, Martin Vajgl a Pavel Březina a společně je čeká turné o 60 koncertech, které odstartují dvě vystoupení v Lucerně už letos 18. a 19. listopadu. Dále vyjde knížka, speciální album s hity rozdělenými po dekádách nebo arch poštovních známek. Do toho vzniká v pražském Divadle Broadway muzikál z hitů skupiny Olympicu a Petra Jandy a navíc dokumentaristka a kameramanka Olga Malířová Špátová natáčí o skupině film. Celovečerní snímek by měl mít v kinech premiéru na konci roku 2023. Nejstarší českou bigbítovou kapelu tak čeká náročný rok a nabízí se otázka, co si schovají pro 70. výročík.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu