Royal style rules aneb co se (ne)nosí v královské rodině

Elegantní, decentní, tradiční a formální. Tato hesla patří mezi pravidla šatníku britské královské rodiny, která tvoří stále pokračující britskou monarchii. Dnes se totiž po sedmdesáti letech odehraje korunovace, a to syna zesnulé královny Alžběty II., Karla III.
Linda Svobodová
——
6. května 2023

Getty Images

Ve Westminsterském paláci se samozřejmě objeví také členové královské rodiny, a my tak můžeme začít pouze hádat, jaké róby k této mimořádné události vynesou do společnosti. I přesto, že jim s šatníkem pomáhají stylisté, existuje také tzv. list of royal style rules neboli seznam královských módních pravidel, která by měli její členové striktně dodržovat. Symbolické oblečení je totiž přece jen chytrým diplomatickým nástrojem. Podíváme-li se do fashion historie nejslavnější britské rodiny, faux pas zde najdeme pomálu. I přesto, že vévodkyně sem tam zvolí barevný lak na nehty či černé silonky, jejich šatník se drží starých zarytých tradic.

Colour palettes

Některá pravidla jsou dokonce opodstatněná, a to například nošení světlé palety barev. Královna by totiž měla být dobře vidět v davu plném lidí, kteří se na ni přišli podívat, a tmavé barvy by pozornost akorát upozadily. To dokazovaly také modely královny Alžběty II., která často volila pestré kostýmky v kanárkově žluté, královsky modré či „cadbury“ fialové. Zajímavostí je navíc to, že členové rodiny mají černé oblečení i tak u sebe, a to v případě pohotovosti, kdy by se vyžadovala jejich účast na pohřbu.

Nature beauty

A jaká další módní pravidla by měli členové královské rodiny dodržovat? Jak už zde bylo zmíněno, mezi aktuální výstřelky patří barevný lak na nehty. Královna by totiž měla upřednostnit decentní manikúru, která pouze podtrhne její ženskost a nikterak na ni neupozorní. Královská rodina má dokonce i svůj oblíbený odstín, a tím je lak Ballet Slippers od Essie, který si oblíbila i Meghan. 

The tights rule

I přesto, že se v českém prostředí různí názory na nošení tělových silonek v souvislosti s etiketou, v královském seznamu mají místo už po desítky let. Přímo královská expertka Victorie Arbiter totiž říká, že pravidlo punčocháčů je „jediným pevným a nezlomným pravidlem, pokud jde o to, co královna vyžadovala“, ačkoliv Kate Middleton i Meghan Markle ho zřídka porušují a volí silonky černé barvy.

Back to the 16th century

Upustíme-li na chvíli od dámského osazenstva, královskou rodinou se šíří také tradice spojená s nošením kraťasů královskými chlapci. Vzpomeneme-li si totiž například na malého prince George či Louise, na fotografiích byli téměř vždy zachyceni v kraťasech a tričku. Tato tradice se datuje až do 16. století, kdy mladí princové přecházeli z šatů, které nosili do osmi let, do kalhot. V 19. století pak tradice utichla, ale královská rodina v ní nyní pokračuje i nadále. 

Naopak princeznu Charlotte neuvidíme v ničem jiném než v klasických šatech. Podle návrhářky Rachel Riley, která v minulosti oblékala prince George, se ovšem nejedná přímo o pravidlo, ale královská rodina se přiklání k tradičnímu vzhledu.

Secret messages

V rámci diskrétnosti musí členové královské rodiny zachovat neutralitu a nikterak se nevyjadřovat k politickým záležitostem. Móda je ovšem mocná čarodějka a mnohdy se dá v pouhém kostýmku skrýt to, co si o dané záležitosti myslíte. Například královna Alžběta II. si uprostřed hlasování o brexitu vzala klobouk s květinami, který podezřele připomínal vlajku Evropské unie. Kate Middleton si zase na předávání cen BAFTA oblékla tmavě zelené šaty s černou šerpou, která byla narážkou na celočerný dress code hnutí #MeToo.

Upustíme-li však na chvíli od seznamu s pravidly oblékání, členové královské rodiny se po celou historii velmi obratně pohybovali ve světě módy. Ať už se jedná o elegantní kostýmky Kate Middleton, pestré kombinace Alžběty II., nebo tvídová saka či úchvatné róby princezny Diany, která je dodnes považována za módní ikonu po celém světě.

Tradice a historici, kteří po nich budou prahnout, tu budou zřejmě vždy. Ani v královské rodině ovšem není možné zastavit chuť po inovaci a oproštění se od zkostnatělé příručky. Proto i tak můžeme, a nadále budeme, vidět nutkání etablovat se (nejen módou) do dnešní společnosti.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu