Pikantní rozvod po britsku. Kdo byla vévodkyně z Argyllu, která pobouřila Británii?

Margaret, vévodkyně z Argyllu, patřila k nejobdivovanějším ženám své doby. Pak ale přišla rozvodová bitva s jejím druhým manželem, v níž sehrály svou roli i skandální fotografie. Příběh vášnivé ženy a jednu z největších afér 60. let minulého století přibližuje minisérie A Very British Scandal s Claire Foy v hlavní roli.
Veronika Scattergood
——
12. ledna 2022

Foto: archiv HBO

Patřila k největším celebritám své doby. Margaret, vévodkyně z Argyllu, ztělesňovala živočišnost poválečných let, plnila stránky společenských magazínů a její svatby patřily k nejostřeji sledovaným událostem. Přesto ji nečekal šťastný konec. Rozvod s jejím druhým manželem se v roce 1963 postaral o pozdvižení nejen ve Velké Británii. Okolnosti, za kterých se tak stalo, přibližuje minisérie z produkce BBC Skandál po britsku (A Very British Scandal), kterou nyní najdete na HBO.

Hlavní role vévodkyně z Argyllu se ujala Claire Foy, která si zvyky z nejvyšších pater britské smetánky osvojila již během prvních dvou sérií Koruny, v níž ztvárnila mladou královnu Alžbětu II. Coby její nezvedený manžel, vévoda z Argyllu, jí sekunduje Paul Bettany. 

Prokletá manželství

Margaret se narodila jako Ethel Margaret Whigham do rodiny vlivného skotského podnikatele a prvních čtrnáct let svého života strávila v New Yorku. Brzy bylo jasné, že Margaret nebude „sedět v koutě“. Její šarm a půvab přitahoval řadu mužů a ona jim pozornost oplácela. Šuškalo se o tom, že v patnácti letech musela na potrat. Seznam jejích vlivných milenců byl působivý. Nakonec se provdala za amerického golfistu Charlese Sweeneyho, s nímž měla tři děti. Jejich svatba v Londýně v roce 1933 patřila k vrcholům roku. Svatební šaty jí navrhl jeden z tehdy nejžádanějších návrhářů Norman Hartnell a dodnes jsou vystaveny ve Victoria & Albert Museu.

Manželství ovšem nevydrželo, v roce 1947 se rozvedli. Margaret ráda věnovala pozornost i dalším mužům. Jedním z nich byl i Douglas Campbell, vévoda z Argyllu, který za sebou měl již dvě neúspěšná manželství. V roce 1951 se vzali a Margaret napřela své rodinné jmění do rekonstrukce zchátralého vévodova sídla, hradu Invararay. Brzy se však ve vztahu objevily trhliny. Ukázalo se, že vévoda stojí jenom o peníze, má problémy s alkoholem a k citlivému manželovi má daleko. Margaret si chybějící pozornost vynahrazovala jinde a s jinými muži.

Rozvod století

Vévodovo podezření z nevěry se potvrdilo, když se jí vlámal do pracovního stolu, ve kterém objevil řadu kompromitujících materiálů dokazujících Margaretiny mimomanželské vztahy. Jeden z důkazů byl obzvláště pikantní – fotografie, která zachycovala vévodkyni při orálním sexu s mužem, kterému však nebylo vidět do tváře. (Dodnes je jeho totožnost tajemstvím.) Právě tyto materiály se staly podkladem ke skandálnímu rozvodovému řízení, které ostře sledovala všechna tehdejší média.

Veřejnost lechtivé detaily ze života vysoké společnosti fascinovaly, tisk Margaret přezdíval „dirty duchess“ – „chlípná vévodkyně“. Především se ale ukázala prudérnost, s jakou tehdejší právní systém i společnost přistupovala k ženám a jejich sexualitě. Pro zkostnatělou Británii, která stále čekala na svou punkovou a sexuální revoluci, byly zprávy o bohaté vévodkyni (která milovala sex a nestyděla se za to) příliš velké sousto. Soudce ji označil za „promiskuitní libertariánku“, ale na její obranu se postavila řada žen, které upozorňovaly na dvojí metr, kterým systém v případě nevěry měří ženám a mužům. Po rozvodu se Margaret na výsluní již nikdy nevrátila, přišla o velkou část svého jmění a zemřela v roce 1993.

Politická aféra

Příběh Margaret není jediným, kterému se série věnuje. V příbuzné minisérii Skandál po anglicku (A Very English Scandal) se jako první dočkala svého zpracování aféra z přelomu 60. a 70. let, v níž vyšlo najevo, že předseda liberální strany Jeremy Thorpe léta udržoval vztah se svým milencem Normanem Scottem. Nejen že tehdy byla homosexualita stále legálně „na hraně“, ale Thorpe si celá léta hrál na šťastně ženatého a spořádaného politika jen proto, aby získal politické body. V hlavních rolích povedené série z roku 2018 hraje Hugh Grant a Ben Whishaw. 

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu