OSLAVENCI TÝDNE: CO JEŠTĚ NEVÍTE O PIERCI BROSNANOVI ČI JANET JACKSON?

Thomas Brodie-Sangster šel na konkurz Game of Thrones, i když nepatřil mezi fanoušky seriálu, a Sam Smith nepozře jinou pizzu než tu s tuňákem.
Linda Svobodová
——
15. května 2023

Getty Images

Pierce Brosnan

16. května 1953

Martini – protřepat, nemíchat! Ruku na srdce, kdo by neznal tuto legendární hlášku Jamese Bonda alias Agenta 007. Právě tuto roli ztvárnil ve čtyřech filmech (1995 až 2002) irský herec Pierce Brosnan. Toho jsme mohli mimo jiné spatřit také ve filmu The Thomas Crown Affair (Aféra Thomase Crowna) nebo ve známé filmové adaptaci stejnojmenného divadelního muzikálu Mamma Mia!, kde si zahrál po boku Meryl Streep a Amandy Seyfried. Letos by se měl Brosnan ukázat v připravované americké kriminální komedii režiséra Tylera Spindela The Out-Laws, ve snímku The Last Rifleman o útěku veterána z druhé světové války nebo ve Four Letters of Love či Gun Monkeys.

Fun fact: Herec je známý pro svoji malou jizvu u horního rtu, která vznikla během natáčení filmu Tomorrow Never Dies z roku 1997. A jak se to přihodilo? Při jedné scéně Brosnana omylem udeřil kaskadér. Scény filmu tak musely být natáčeny z jeho levé strany, aby se zranění skrylo před kamerou.

Thomas Brodie-Sangster

16. května 1990

Britského herce Thomase Brodie-Sangstera zná valná většina diváků díky jeho dětské roli ve vánoční klasice Love Actually (Láska nebeská) nebo také ze snímku Tristan a Isolda. Jeho kariéra se tím skvěle odstartovala, jelikož v dalších letech zazářil například v několika epizodách Game of Thrones (Hra o trůny) nebo v několikadílném fimu Labyrint (Útěk, Zkoušky ohněm, Vražedná léčba), jehož scénář byl vytvořen podle stejnojmenné první knihy z postapokalyptické sci-fi série Jamese Dashnera. V budoucnu herce uvidíme v televizní sérii The Artful Dodger o dvojím životě slavného prince zlodějů Charlese Dickense Dodgera nebo v hrané adaptaci grafického románu Davida Petersena s názvem Mouse Guard.

Fun fact: Thomas se připojil ke Game of Thrones až v roce 2013, když se seriál již několik let vysílal a získal si svoji diváckou základnu. Mezi fanoušky však herec nepatřil a ani před konkurzem o roli Jojena Reeda o seriálu nic moc nevěděl. Poté, co roli získal, zhlédl první dvě série.

Janet Jackson

16. května 1966

Sestra krále popu Janet Jackson je nejmladším dítětem slavné Jacksonovy rodiny. Rozhodně však nemůžeme říct, že by žila ve stínu svého bratra nebo těžila z dobrého rodinného zázemí. Jackson vydala své první album nesoucí prostý název Janet Jackson již ve svých šestnácti letech – a bylo velmi úspěšné a prodávané. Cenu Grammy pak získala za své pozdější album nazvané Janet Jackson's Rhythm Nation 1814, které se umístilo v čele prodejnosti desek v USA. V červenci 1993 pak měla Janet i filmový debut v baladě Again, za ni obdržela dokonce i nominaci na Golden Globe. O dva roky později pak nahrála společnou píseň Scream s bratrem Michaelem. Mimo jiné vystoupila v roce 2004 také na Super Bowl Halftime Show s Justinem Timberlakem, během kterého došlo ke kostýmnímu faux pas.

(Not so) fun fact: Na Super Bowl Halftime Show Jackson odhalila své ňadro během přímého přenosu, za což sklidila ostrou kritiku. I přesto, že se za incident omluvila, dostala se na blacklist hudebního odvětví. To ji například zakazovalo zúčastnit se 46. ročníku předávání cen Grammy. Justin Timberlake mohl pokračovat v kariéře bez větších následků.

Tina Fey 

1. května 1970

Americká herečka, režisérka a scenáristka Tina Fey se proslavila především díky televiznímu seriálu Studio 30 Rock. Pamatovat si ji ale můžeme i díky roli tiché učitelky slečny Norbury v komedii Mean Girls (Protivný sprostý holky), snímku Sisters nebo z romantické komedie Date Night (Noční rande), kde hrála s komikem Stevem Carellem. V nadcházející době Fey bohužel tolik neuvidíme (nebo to alespoň zatím nebylo avizováno). Její starší role učitelky však zažije comeback, a to v Mean Girls Musical!

Fun fact: Rolí slečny Norbury chtěla herečka poukázat na předsudky spojené s tím, že dívky neumí matematiku. Fey paradoxně přiznala, že nerozuměla ani jednomu slovu, které během hodin vysvětlovala.

Sam Smith

19. května 1992

Britský zpěvák a textař Sam Smith se bezesporu řadí mezi hudební velikány, kteří svými skladbami zaujímají první místa hitparád. Smith na sebe upozornil skladbou La La La, ale to byl pouze začátek. Později debutoval albem In the Lonely Hour, za které získal šest nominací na Grammy (z čehož dostal čtyři), a to včetně skladby roku s jeho proslulou písní Stay With Me. Při předávání cen Smith dodal: „Rád bych poděkoval muži, o kterém tohle album je. Tím, že mi zlomil srdce, mi vyhrál čtyři Grammy.“ Mezi jeho novější známé skladby patří například Unholy s Kim Petras, Love Me More, To Die For, How Do You Sleep? nebo Dancing With A Stranger.

Fun fact: Těžko by se dalo uvěřit tomu, že někdo nemá rád pizzu, Sam Smith to ale v několika rozhovorech přiznal. Jedinou, kterou pozře, je údajně pizza s kousky tuňáka.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu