Olivia Newton-John: z country zpěvačky světovým fenoménem

Včera, 8. srpna, celý svět obletěla zdrcující zpráva o smrti zpěvačky a herečky Olivie Newton-John, představitelky Sandy v nejslavnějším muzikálů všech dob – Pomáda. Společně s Johnem Travoltou vytvořili ikonické duo, které se do popkultury zapsalo výrazněji než Bonnie a Clyde nebo Batman a Robin.
Oli Egler
——
9. srpna 2022

Foto: Profimedia

Kostým Sandy se stal známý po celém světě, stejně tak jako písně, které si pobrukuje pod nosem již třetí generace (a to i díky TikToku). Byť dnes je nám jasné, že se pro roli vzorné školačky Olivie Newton-John přímo narodila, původně měla role skončit v rukou Carrie Fisher – princezny Lei ze Star Wars. Dokonce ani John Travolta neměl hrát Dannyho – pro roli se totiž zvažoval Henry Winkler, který se tou dobou již proslavil jako známý bad boy „Fonzie” v seriálu Happy Days. Pamatujete si scénu z Friends, kdy doktor Phoebe při porodu stále opakoval „Oh, Fonzie”? Právě tak velký ohlas měl tento seriál na přelomu 70. a 80. let měl.  Dokonce i čtyři největší hity včetně „Sandy”, „You're the One That I Want” a „Hopelessly Devoted to You”  se do filmu přidaly až na poslední chvíli, a to až po skončení natáčení. Rozhodnutí producentů se vyplatilo, jelikož právě poslední píseň vynesla snímku Oscarovou nominaci.

Sama Olivia Newton-John však byla hvězdou už před uvedením filmu. Již od začátku 70. let patřila k nejpopulárnějším country zpěvačkám. Jen v USA měla 14 singlů v Top 10 a také získala čtyři ceny Grammy. Byla to však právě Pomáda, které ji pomohla stát se světovým fenoménem a stylovou ikonou s odkazem trvajícím přes 40 let. Duet „You're the One That I Want” se stal nejen singlem roku, ale i světovým pop favoritem, a prodalo se jej více jak 15 milionů kopií. Nejprodávanější soundtrack se umístil se čtyřmi skladbami v Top 10 americké hitparády Billboard a film vydělal téměř 400 milionů dolarů. Byl nejvýdělečnějším muzikálem všech dob až do roku 2008, kdy jej vystřídal Mamma Mia!

Dva rok po přemiéře si herečka po boku Gene Kelly zahrála ve filmu Xanadu, kterým se Amerika stala stejně posedlá, jako Pomádou. Proměna sladké školačky v smyslnou ženu také změnila její repertoár v rámci pěvecké kariéry. I v našich končinách si jistě budeme pamatovat píseň „Magic” z roku 1980, a o rok mladší hit „Physical”, který sice získal R rating a byl několika rádii zakázán, vydržel dlouhých 10 týdnů na prvním místě americké hitparády. Klip plný aerobiku a spoře oděných mužů byl také vysílán v rámci čerstvě založeného MTV, a ihned vyhrál Grammy za nejlepší hudební video roku.

V roce 1992 byla zpěvačce diagnostikována rakovina prsu. Byť první boj s nemocí vyhrála, vrátila se jí v roce 2013 a o čtyři roky později se rozšířila i na její páteř. Nehledě však na svůj nelehký osud byla Olivie Newton-John vždy vděčná za každou chvíli a nikdy nebyla viděna jinak, než s úsměvem na rtech. Otevřeně mluvila o svém boji s rakovinou, podporovala výzkumy a charitativní akce na jejich sponzorování a také se stala ambasadorkou produktu Liv-Kit, sloužící k samovyšetření prsou. 

„I kdybych mohla něco změnit, tak bych to nechtěla. Měla jsem tak neuvěřitelně zajímavý život, a stalo se mi tolik úžasných věcí, které jsem ani neplánovala…”

- Olivia Newton-John

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu