Obyčejně neobyčejná krása aneb co člověk, to originál

Už dávno není pravidlem, že všechny modelky musí splňovat míry 90-60-90 a mít tělo bez jakékoliv nedokonalosti. Namísto toho vznikají v modelingu nové kategorie, jako například „plus size“ nebo „normal size“. Jedná se tak primárně o kontrahnutí reagující na nerealistické standardy krásy, které mají svůj dopad na ženy po celém světě. Modelingem nyní hýbe originalita, a to ve všech směrech!
Linda Svobodová
——
12. srpna 2022

Foto: Getty Images

Alva Claire, Precious Lee a Jill Kortleve

K bořičům stereotypů se přidala před dvěma lety módní návrhářka Donatella Versace, a to na Milano Fashion Week. Přehlídka její kolekce Spring/Summer 2021 byla inspirována motivy hlubin oceánu a bájné Atlantidy, kterou Donatella nazvala „Versacepolis“. Nepředváděla pro ni jen jedna, ale hned tři plus size modelky – Alva Claire, Precious Lee a Jill Kortleve.  Byť ještě v roce 2009 kreativní ředitelka domu v interview pro The Cut prohlásila, že neplánuje navrhovat plus size módu, její názor se změnil, a to nejspíš i poté, co se její věrnou klientkou stala plus size hudebnice Lizzo. Podle modelek se jedná o krok,  který otevře dveře do modelingového světa nové generaci a dokáže ženám s plnějšími křivkami, že i ony si mohou splnit své sny.

Sofía Jirau

Svět modelingu změnila modelka Sofía Jirau, která se zapsala do historie jako první Victoria's Secret modelka s Downovým syndromem. Ta v letošním roce představila spodní prádlo z kolekce Love Cloud. Pod svůj černobílý portrét ve spodním prádle napsala, že o tomto dni dlouho snila, pracovala na tom, a nyní se její sen stal skutečností. „Konečně vám mohu prozradit své velké tajemství. Jsem první modelkou Victoria's Secret s Downovým syndromem,“ uvedla Jirau na sociálních sítích. I když tato kampaň byla jedním z životních cílů, nebyla to její první práce v módním průmyslu. Jirau se před dvěma lety objevila na přehlídce Marisy Santiago v rámci New York Fashion Week. „Včera jsem dosáhla snu. Pro tohle jsem se narodila a chci světu ukázat, že mám vše, co modelka potřebuje, aby zazářila,“ napsala na Instagram Jirau.

Ellie Goldstein

Teprve dvacetiletá britská modelka s Downovým syndromem Ellie Goldstein bere modelingový svět útokem. Už od dětství toužila být slavná a ani nemoc jí v tom nezabránila. V patnácti letech podepsala smlouvu s agenturou Zebedee Management, která se specializuje na osoby s handicapem či alternativním vzhledem, a tím její kariéra záhy odstartovala. Goldstein figurovala v kampaních pro velké kosmetické i oděvní značky, jako je Laura Mercier, Primark či Nike. Její portréty zdobily časopisy Vogue Italia, magazín Glamour, Allure nebo Elle. Vrcholem jejího působení v modelingu však bylo účinkování v editorialu pro Gucci Beauty ve spolupráci s Vogue Italia. Kampaň se nesla v duchu oslav kreativity a odvahy. Jednalo se o propagaci řasenky značky L'Obscur vytvořené pro ty, kteří se nebojí vyjádřit a přijmout své rozdíly. I proto Goldstein hlásá své motto: „Kdokoliv může být modelem, a to i navzdory svému handicapu.“

Winnie Harlow

Symbolem 21. století se stala modelka s unikátním vzhledem Winnie Harlow – ta se narodila s vrozenou autoimunitní poruchou zvanou vitiligo, která se projevuje nepravidelnými skvrnami na kůži. V dětství si prošla šikanou a nepochopením ze stran svých vrstevníků, a to ovlivnilo i její sebevědomí. Modelka však v rozhovoru pro The Daily Front Row uvedla, že „vždy věděla, kým doopravdy je, jen potřebovala, aby to pochopili ostatní.“ Díky svému osobitému charismatu a atypické kráse se prosadila v americkém televizním seriálu America's Next Top Model. Tím se jí otevřel svět modelingu a stala se tváří velkých módních domů, jako je Fendi, Dior nebo Marc Jacobs, ale i komerčních značek jako Puma a Diesel. Zazářila také v kampani Swarovski.

Shaun Ross

Shaun Ross je světoznámým černošským modelem s albinismem. „Že jsem jiný, jsem si uvědomil, až když jsem se dostal mezi ostatní,“ popsal dříve svoji zkušenost Ross. Všechny tyto aspekty mu však umožnily vydláždit si kariéru, v níž je nyní na samém vrcholu. V roce 2013 se objevil v hudebním klipu zpěvačky Beyoncé „Pretty Hurts“, kde hrál drsného instruktora soutěže krásy, a objevil se i v klipech Katy Perry či Lany Del Rey. Výrazný vzhled z něj udělal jednoho z nejžádanějších modelů současnosti a objevil se tak i na runwayi přehlídek Waltera Van Beirendoncka, Payera Mosse či na stránkách Vogue Italia. Nyní se pokouší prorazit i na hudební scéně.

Jillian Mercado 

Také modelka Jillian Mercado dokazuje, že v dnešní době neexistuje nic nemožného. Už v raném dětství jí byla diagnostikována svalová dystrofie, která způsobuje ochabování svalstva a pacienti musí k pohybu využívat elektrický vozík. Během dospívání si vytvořila vztah k módě, ale kvůli dříve stanoveným standardům neviděla možnost dostat se blíže do tohoto odvětví. Rozhodla se však vzít osud do vlastních rukou a vybojovat si místo v módním průmyslu tvrdou dřinou. První příležitost se jí naskytla pod záštitou značky Diesel a později podepsala smlouvu s agenturou IMG Models. Mercado se za dobu působení v modelingu objevila v kampani pro Nordstrom a Target. Byla také tváří kolekce zpěvačky Beyoncé a účastnila se editoriálů pro Glamour či Cosmopolitan. Významný milník své kariéry si Mercado zapsala, když debutovala na newyorském týdnu módy v rámci show The Blonds Fall 2020, kde se předvedla v impozantním zlatém overalu s masivní zlatou korunou.

Lauren Wasser

Svět módy byl Lauren blízký, jelikož již v 80. letech byla focena do lifestyle časopisů se svou matkou, známou modelkou Pamelou Cook. Lauren toužila být profesionální hráčkou ženského NBA, avšak její život nabral jiný směr, když jí byla v roce 2012 kvůli syndromu toxického šoku (TSS) amputována noha. V důsledku dalších obtíží způsobených gangrénou přišla i o druhou dolní končetinu. Nepřízeň osudu však dívce pomohla vrátit se do prostředí, ve kterém vyrůstala. „Dívka se zlatýma nohama“ debutovala na mole New York Fashion Week v roce 2016 a letos v květnu modelka zářila na přehlídce Louis Vuitton Cruise 2023 v San Diegu, která se nesla ve futuristickém duchu. Krom modelingu se také na legislativní úrovni zasazuje o osvětu veřejnosti o dámských hygienických pomůckách, které jí způsobily toxický šok.

Melanie Gaydos

Melanie Gaydos je jednou z nejznámějších a nejunikátnějších modelek v celém průmyslu. Narodila se totiž s ektodermální dysplazií, která ovlivňuje vývoj vlasů, obočí, řas a zubů. Právě ta Melanii paradoxně pomohla k tomu, aby se stala světovým fenoménem. Její kariéra začala poté, co ještě jako studentka umělecké školy odpověděla na inzerát hledající „jedinečné lidi“ pro módní fotografy. Jen tak z legrace ji vyfotil tehdejší přítel, a následně byla vybrána do videoklipu německé metalové skupiny Rammstein samotným režisérem – známým módním fotografem jménem Eugenio Recuenco, kterého Melanie zbožňovala již od svých 11 let. O tři roky později již předváděla v rámci New York Fashion Week pro Ninu Athanasiou a od té doby se modelka již nezastavila. Nafotila nespočet editoriálů pro různé magazíny včetně i-D nebo Galore a také byla součástí beauty kampaně make-up artistky Kat Von D.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu