O čem se nemluví…

Hvězdy jako Beyonce, Kim K nebo Sarah Jessica Parker si prošly komplikovaným početím, problematickým těhotenstvím nebo samovolným potratem. Své zkušenosti sdílí s celým světem, čímž pomáhají ženám se s těmito traumatizujícími zážitky vypořádat a také tím bourají společenská tabu.
Linda Svobodová
——
18. srpna 2022

Foto: Getty Images

K „Kdy budete mít děti?“ – otázka, která může ženě více ublížit, než ji potěšit. Nikdo totiž do světa nehlásá, že si zrovna prochází problémy s otěhotněním, komplikacemi během těhotenství nebo prodělal potrat. Byť jsou tyto problémy stále tabuizované, jsou pro mnohé z nás bohužel bolestivou součástí života. Právě proto je důležité o těchto tématech mluvit a dávat tak ženám najevo, že v tom nejsou samy. A právě o to se zasloužilo mnoho celebrit.

Beyonce

Dnes již matka tří dětí si v minulosti bohužel prošla vším – složitým těhotenstvím i několika potraty. Zpěvačka, která si jinak svůj osobní život střeží, se s celým světem o svých bolestivých zkušenostech podělila v několika interview a dokonce svém dokumentu z roku 2013. Po narození první dcery Blue Ivy a po traumatizujících zkušenostech s několika samovolnými potraty se zcela změnil její náhled na svět, a místo hudby a práce se stala absolutní prioritou její rodina. Zpěvaččino druhé úspěšné těhotenství s dvojčaty Rumi a Sira se však neobešlo bez komplikací, a to především vinou toxémie – jevem během těhotenství, který se vyznačuje vysokým krevním tlakem, přibýváním na váze a bílkovinou v moči. Tento vzácný stav, známý také jako preeklampsie, může být smrtelný, pokud se neléčí. S předporodní váhou téměř 100 kilo, kdy bylo její zdraví ohroženo, tak musela podstoupit císařský řez a po porodu strávila s dvojčaty několik týdnů na jednotce intenzivní péče.

Chrissy Teigen

Radostnou zprávu oznámila nedávno modelka Chrissy Teigen, manželka zpěváka Johna Legenda. Na svém Instagramu zveřejnila fotografii v krátkém černém tričku a průsvitných kalhotkách Gucci, které odhalovaly její těhotenské bříško. Pár už nyní vychovává dvě děti – Milese a Lunu. Rodiče si v září 2020 prošli ztrátou dítěte, tudíž je pro ně další přírůstek do rodiny o to větším darem. V roce 2020 musela být Teigen kvůli komplikacím spojeným se silným krvácením a částečným odtržením placenty hospitalizována a Jack, jak pár pojmenoval svého potomka, zemřel během těhotenství. Modelka se svěřila, že komplikace spojené s placentou měla již v minulých těhotenstvích s Milsem a Lunou, kteří byli počati pomocí umělého oplodnění, a to konkrétně IVF léčbou „in vitro fertilisation“, kdy se jedná o způsob mimotělního oplodnění. Těhotenství s Jackem však bylo zcela přirozené. Začátkem roku se Teigen rozhodla v IVF léčbě pokračovat a zadařilo se. Modelka se tak stala jednou z dalších žen, které otevřely ve společnosti téma neplodnosti.

Kim Kardashian

Hvězda reality show trpí nebezpečným onemocněním zvaným placenta accreta, což je stav, kdy je placenta nadměrně vrostlá do děložní stěny. To může způsobit, že těhotenství a porod jsou velmi bolestivé, nebo dokonce život ohrožující. Během těhotenství měla Kardashian vážné komplikace a podle jejích vlastních slov se jednalo o nejhorší zážitek v životě.  Tyto problémy nakonec vedly k tomu, že si pro své třetí a čtvrté dítě najala náhradní matku. O svých zážitcích se s celým světem dělila v rámci reality show Keeping Up With The Kardashians. Pomohla tak otevřít Pandořinu skříňku všech nepříjemných ženských složitostí, které je během těhotenství provází.

Sarah Jessica Parker

Velká rodina byla i snem herečky známé ze seriálu Sex and the City, ve kterém ztvárnila postavu Carrie Bradshaw. Parker a její manžel Matthew Broderick počali svého prvního syna přirozenou cestou. James se narodil v říjnu 2002, kdy bylo herečce 37 let. Není žádným tajemstvím, že s přibývajícím věkem klesají šance na otěhotnění. Herečka chtěla rozšířit svoji rodinu o další potomky, ale snaha byla bezúspěšná. Parker trpěla sekundární neplodností (neboli komplikacemi s otěhotněním poté, co již žena má jedno těhotenství za sebou). V dnešní době však existuje mnoho metod, včetně umělého oplodnění. Po několika neúspěšných pokusech se herečka rozhodla podstoupit IVF léčbu a slavný pár si na pomoc našel náhradní matku, díky které se jim narodila dvojčata Marion Loretta Elwell a Tabitha Hodge. Právě o svých zkušenostech s IVF i službách náhradní matky se herečka již několikrát dělila ve svých interview, čímž pomohla destigmatizovat problémy s otěhotněním.

Nicole Kidman

Ani pro tuto překrásnou a talentovanou herečku bohužel nebylo těhotenství zdaleka jednoduché. Během manželství s hercem Tomem Cruisem prožila mimoděložní těhotenství, které bohužel vedlo k potratu. Herečce bylo navíc také řečeno, že pravděpodobně nebude moct v budoucnu otěhotnět vůbec. S Cruisem se proto rozhodli pro adopci dvou dětí, a to Isabelly a Connora. Těžké období Kidman zažila před rozvodem s Cruisem, kdy prodělala další potraty. Po dlouhých letech snažení a IVF terapie se však herečce a zpěvákovi Keithu Urbanovi narodila dcera a za pomoci náhradní matky pak i druhá dcera.  Herečka otevřeně mluví o těchto problémech a také o tom, jak jdou často ruku v ruce s depresemi, které jsou pro ženu neméně závažné. Svým příběhem se šťastným koncem inspiruje jiné k tomu, že je všechno možné, byť je to často velmi složité, bolestivé a vyčerpávající.

Gabrielle Union

Herečka Gabrielle Union, známá především z filmů Bad Boys, se ve své knize We're Going to Need More Wine rozepsala o potížích s otěhotněním se svým manželem Dwyanem Wadem, hvězdou NBA. Union odhalila, že jí bylo diagnostikováno nenádorové onemocnění – adenomyóza, které doprovází silné krvácení během menstruace. Podle ní to mohlo být důvodem, proč nemohla otěhotnět. Řekla, že už ztratila přehled o prodělaných potratech, ale mohlo jich být osm až devět. „Vždycky jsem měla tyto rané potraty. Některé přes IVF léčbu a některé prostě přirozeně.“ Nejtěžší na tom všem však podle herečky byly neustálé otázky okolí o rodičovství. „U tolika žen, a nejen těch v centru pozornosti, lidé mají pocit, že mají právo vědět, zda chtějí děti,“ řekla herečka. „Spousta lidí, zvláště ti, kteří mají problémy s plodností, prostě už říkají jen ne, protože to je mnohem snazší než být upřímný o tom, co ve skutečnosti prožívají. Lidé to myslí dobře, ale netuší, jaké škody nebo frustrace to může způsobit.“

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu