Nejsilnější módní momenty Sinéad O´Connor
Foto: Getty Images
Foto: Getty Images
Slávu jí zajistil především hit Nothing Compares 2 U, který původně napsal Prince, ale nezapomenutelná se stala nejen díky pronikavému hlasu a hudbě – byl to také nápadný vzhled a otevřené názory. To vše vykreslovalo její vzdorovitou povahu. Ostatně sama nikdy neplánovala stát se popovou hvězdou, chtěla zpívat na protest a její kontroverzní postoje o ní vytvářely rozporuplný obraz. Třeba když před publikem roztrhala fotku papeže na protest proti skandálům se zneužíváním dětí v církvi – brzy poté byla z jiného pódia vypískána. Na druhou stranu ztělesňovala opravdovou autenticitu a nikdy si nenechala od nikoho jiného diktovat, jak by měla vypadat nebo vystupovat. Zásadně nehrála podle pravidel – ani v životě, ani co se týče stylu.
Nedávno zesnulá zpěvačka si sice v roce 2018, poté co konvertovala k Islámu, nechala změnit jméno na Suhada Sadaqat, nicméně nadále vystupovala pod svým původním jménem a každých přibližně deset dní si nechávala oholit hlavu.
Traduje se, že když ji hudební producent pozval jako náctiletou na oběd, kde jí doporučil, aby si oblékala minisukně a nechala dorůst své kratinké vlasy, odpověděla na to tím, že si hlavu v kadeřnictví nechala rovnou oholit. A vytvořila tak jeden z nejikoničtějších účesů v historii hudby.
V průběhu let svůj nekonformní, punkový normcore definovala pomocí roztrhaných džínů, kožených motorkářských bund, sloganových triček s vyhrnutými rukávy a Martensek. Její odkaz bude vždycky součástí stylových moodboardů představujících grunge 90. let.
Připomeňme si několik nezapomenutelných momentů. Při vystoupení ve svém rodném Dublinu v roce 1988 si oblékla zkrácenou koženou motorkářskou bundu, černé punčocháče, krátkou tutu sukénku a Martensky, ztělesňovala punk s lehce ženským nádechem, odkazující na sílu i zranitelnost stejně jako v její hudbě samotné.
V roce 1989 při předávání cen Grammy to byla opět motorkářská bunda, tentokrát výrazně zdobená, tričko s pop-artovým obrázkem Panny Marie a seprané džíny – demonstrovala tím své pohrdání k historii udílení cen. Pro zajímavost to bylo o dva roky dříve, než podobně ikonickou kombinaci na veřejnosti představila Winona Ryder.
O rok později si přebírala cenu Annual Billboard Music Awards v černé bundě s kapucí, podobné těm, jaké nosí zápasníci při vstupu do ringu.
Zanedlouho poté na předávání MTV Video music Awards zvolila dlouhé bílé šaty s Martenskami a oválnými slunečními brýlemi (óda na 90's grunge). Zvítězilo pohodlí, ale skrze šaty nechala prosvítat černou spodničku. V roce 1995 se v roli modelky a múzy prošla po mole v modelu britského designéra Johna Rochy.
Experimentování s módou jako nástrojem sebevyjadřování jí bylo vlastní i v pozdější době, nicméně kultovní odkaz 90. let nepřekonalo.
Irská zpěvačka zemřela letos 26. července ve věku padesáti šesti let.