Sinéad O´Connor

Nejsilnější módní momenty Sinéad O´Connor

Jak podle módní redaktorky Lucie Tomiškové ovlivnila zpěvačka popkulturu své doby.
Lucie Tomišková
——
7. srpna 2023

Foto: Getty Images

Slávu jí zajistil především hit Nothing Compares 2 U, který původně napsal Prince, ale nezapomenutelná se stala nejen díky pronikavému hlasu a hudbě – byl to také nápadný vzhled a otevřené názory. To vše vykreslovalo její vzdorovitou povahu. Ostatně sama nikdy neplánovala stát se popovou hvězdou, chtěla zpívat na protest a její kontroverzní postoje o ní vytvářely rozporuplný obraz. Třeba když před publikem roztrhala fotku papeže na protest proti skandálům se zneužíváním dětí v církvi – brzy poté byla z jiného pódia vypískána. Na druhou stranu ztělesňovala opravdovou autenticitu a nikdy si nenechala od nikoho jiného diktovat, jak by měla vypadat nebo vystupovat. Zásadně nehrála podle pravidel – ani v životě, ani co se týče stylu.

Nedávno zesnulá zpěvačka si sice v roce 2018, poté co konvertovala k Islámu, nechala změnit jméno na Suhada Sadaqat, nicméně nadále vystupovala pod svým původním jménem a každých přibližně deset dní si nechávala oholit hlavu.

Traduje se, že když ji hudební producent pozval jako náctiletou na oběd, kde jí doporučil, aby si oblékala minisukně a nechala dorůst své kratinké vlasy, odpověděla na to tím, že si hlavu v kadeřnictví nechala rovnou oholit. A vytvořila tak jeden z nejikoničtějších účesů v historii hudby.
V průběhu let svůj nekonformní, punkový normcore definovala pomocí roztrhaných džínů, kožených motorkářských bund, sloganových triček s vyhrnutými rukávy a Martensek. Její odkaz bude vždycky součástí stylových moodboardů představujících grunge 90. let.

Připomeňme si několik nezapomenutelných momentů. Při vystoupení ve svém rodném Dublinu v roce 1988 si oblékla zkrácenou koženou motorkářskou bundu, černé punčocháče, krátkou tutu sukénku a Martensky, ztělesňovala punk s lehce ženským nádechem, odkazující na sílu i zranitelnost stejně jako v její hudbě samotné.

V roce 1989 při předávání cen Grammy to byla opět motorkářská bunda, tentokrát výrazně zdobená, tričko s pop-artovým obrázkem Panny Marie a seprané džíny – demonstrovala tím své pohrdání k historii udílení cen. Pro zajímavost to bylo o dva roky dříve, než podobně ikonickou kombinaci na veřejnosti představila Winona Ryder.

O rok později si přebírala cenu Annual Billboard Music Awards v černé bundě s kapucí, podobné těm, jaké nosí zápasníci při vstupu do ringu. 

Zanedlouho poté na předávání MTV Video music Awards zvolila dlouhé bílé šaty s Martenskami a oválnými slunečními brýlemi (óda na 90's grunge). Zvítězilo pohodlí, ale skrze šaty nechala prosvítat černou spodničku. V roce 1995 se v roli modelky a múzy prošla po mole v modelu britského designéra Johna Rochy.

Experimentování s módou jako nástrojem sebevyjadřování jí bylo vlastní i v pozdější době, nicméně kultovní odkaz 90. let nepřekonalo. 

Irská zpěvačka zemřela letos 26. července ve věku padesáti šesti let.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu