Kozorozi tohoto týdne: co ještě nevíte o Vanesse Paradis, Samuelu L. Jacksonovi nebo Jaku Gyllenhaalovi?

Věděli jste, že Ralph Fiennes je pokrevním příbuzným Prince Charlese nebo že Jane Fonda byla na seznamu lidí nezákonně sledovaných americkou tajnou službou na přelomu 60. a 70. let?
Oli Egler
——
19. prosince 2022

Foto: Getty Images

Jake Gyllenhaal
19. prosince 1980

Byť herec letos představil pouze jeden film, který zcela minul naše radary, teď se chystá hned na 10 dalších projektů, mezi kterými najdeme hned několik perel. Prvním z nich je jednoznačně remake slavného (a skoro z nepochopitelného důvodů) kultovního béčkového filmu Road House, ve kterém v roce 1989 zazářil Patrick Swayze. Zajímavější však je, že se režie ujme jeden z nejlepších akčních režisérů, Doug Liman, který má kontě již Mr. and Mrs Smith, Bourne Identity nebo Edge of Tomorrow, které se staly „the best of“ akčních filmů posledních dvou desetiletí. Gyllenhaalovo portfolio se ale rozšíří také o další katastrofický film, a to The Division – tam se rozšíří pandemický virus prostřednictvím papírových peněz a zdecimuje New York. Herec se tu objeví po boku Jessicy Chastain. Uvidíme jej také v novém snímku Guye Ritchieho s názvem The Covenant, ale nejzajímavěji zatím vypadá projekt Francis and the Godfather. Po velkém úspěchu letošního seriálu The Offer, pojednávajícího o vzniku filmu The Godfather, je tento snímek dalším projektem vyprávějícím o pozadí tohoto legendárního filmu. Zde se diváci budou moct do detailu podívat na interní válku mezi režisérem Francisem Fordem Coppolou (Oscar Isaac) a Paramount producentem zodpovědným za film, Robertem Evansem (Jake Gyllenhaal).

Fun fact: Jen těžko bychom našli rodinu více zpřízněnou se showbusinessem než je právě klan Gyllenhaalů. Jeho sestra Maggie je herečkou, která se nedávno rozhodla zcela přesednout do režisérského křesla po vzoru svého otce, Stephena Gyllenhaala. Matka Naomi je hollywoodskou producentkou a scenáristkou. Jakeovou kmotrou je  Jamie Lee Curtis a sám Jake je kmotrem Matildy Ledger, dcery Michelle Williams a zesnulého Heatha Ledgera.

Samuel L. Jackson
21. prosince 1948

Od chvíle, kdy se Jackson stal součástí Marvel Universa, se dá říct, že podepsal výhodnou smlouvu s ďáblem, jelikož superhrdinské filmy tvoří valnou většinu jeho nadcházejících projektů. Fanoušci komiksů se tak v příštím roce mohou těšit na miniseriál Secret Invasion, kde se mimochodem objeví i Emilia Clarke (Game of Thrones) nebo Olivia Colman (The Favorite), a také na pokračování Cpt. Marvel s názvem The Marvels. Sem tam si však herec najde čas i na jiné projekty – důkazem toho je nadcházející akční film The Kill Room v hlavní roli s Umou Thurman (Kill BIll), Mayou Hawke (Stranger Things) a Joem Manganiello (Magic Mike). Již v příštím roce nás také čeká film Argylle, kde si zahraje s Henrym Cavillem (Man of Steel), Catherine O'Hara (Home Alone), Bryce Dallas Howard (Jurassic World), Samem Rockwellem (Iron Man 2) nebo Bryanem Cranstonem (Breaking Bad). 

Fun fact: Sam L. Jackson byl nesmírně nadšený z toho, že bude participovat na trilogii Star Wars na přelomu milénia. Ve druhém díle tak byl součástí jednoho velkého záběru, kde mezi sebou bojovalo mnoho lidí a herec se nemohl v davu najít. Poprosil tak George Lucase, zda by mu nemohl změnit barvu jeho světelného meče. Ten zprvu váhal, jelikož se ve filmu objevují pouze v zelené, modré a červené barvě. Sam L. Jackson byl však neústupný, a tak mu Lucas přidělil jako jedinému speciální, fialovou barvu.

Jane Fonda
21. prosince 1937

Po dlouhých sedmi letech Fonda letos natočila poslední díl seriálu Grace and Frankie – příběhu dvou kamarádek, které zjistí, že jejich manželé nejsou pouze business partnery, ale dlouhých 20 let udržují intimní vztah. Populární komický seriál pomohl nakousnout téma zralé lásky a také přispěl k zájmu showbusinessu o herečky středního věku, které předtím postupně mizely z obrazovek i stříbrného plátna. Je to také důvod, proč vznikl film Book Club – o čtyřech kamarádkách 50+, které jsou připravené začít novou kapitolu svého života – plnou lásky a nových dobrodružství. Snímek byl velmi úspěšný, a proto již brzy Fonda představí druhý díl. 

(Not so) fun fact: V roce 2013 vyšlo najevo, že Jane Fonda byla jednou z přibližně 1600 Američanů, jejichž komunikaci na přelomu šedesátých a sedmdesátých let sledovala americká Národní bezpečnostní agentura (NSA) v rámci projektu MINARET. Tento program (navržený pro sledování podezřelých občanů majících co dočinění s aktivisty proti válce ve Vietnamu) byl označen americkým senátem za nezákonný, avšak není zcela zřejmé, zda byl zcela ukončen. Na seznamu sledovaných osob byli také Martin Luther King Jr., Muhammad Ali nebo slavní investigativní žurnalisté a komentátoři Tom Wicker a Art Buchwald.

Ralph Fiennes 
22. prosince 1962

Letos herec představil svůj nejnovější film Menu, který sbírá pozitivní hodnocení po celém světě. Hrál zde po boku Nicholase Houlta a Anyi Taylor-Joy. Už nyní ale chystá hned čtyři zajímavé projekty do nadcházejícíh několika let – a jeden větší než druhý. V dramatu z církevního prostředí s názvem Conclave si zahraje společně se Stanleym Tuccim (Devil Wears Prada), Johnem Lithgowem (the Crown) nebo Isabellou Rosselini (Death Becomes Her). Ve Farnsworth House si zahraje architekta Miese Van der Rohe, který v roce 1947 navrhne první skleněný dům pro svou klientku, jež ztvární nejnovější představitelka princezny Diany, Elizabeth Debicki. Následně se stanou milenci, pak manželi a následně úhlavními nepřáteli. Těšit se můžeme i na The Wonderful Story of Henry Sugar v hlavní roli s Benedictem Cumberbatchem (Doctor Strange), Benem Kingsleym (Schindler's List), Richardem Ayoadem (IT Crowd), který natočí kultovní režisér Wes Anderson. A třešničkou na dortu bude miniseriál Brideshead Revisited, kde uvidíme Cate Blanchett (Tár), Andrewa Garfielda (Amazing Spiderman) nebo Rooney Mara (The Girl With The Dragon Tattoo). 

Fun fact: Fiennesovými žilami prý teče modrá krev. Herec je totiž osmým bratrancem prince Charlese, následníka britského trůnu. Toto vzdálené příbuzenské spojení svědčí o Fiennesově působivém rodu, který zahrnuje dlouhou řadu aristokratů a významných osobností britské historie.

Vanessa Paradis
22. prosince 1972

Francouzská zpěvačka a herečka se nejvíce proslavila v 90. letech, kdy se (i díky vztahu s Lennym Kravitzem) stala novou Jane Birkin – světovým sexsymbolem a udavatelkou stylu. Byla tváří Chanel doplňků a parfému Coco nebo kolekce doplňků domu Miu Miu a také zdobila nespočet titulek módních magazínů. Žezlo však nyní předala své dceři, Lily Rose Depp, která se stala novou tváří Chanel No. 5 a i celé Chanel beauty. Paradis ale stále aktivně hraje ve francouzských filmech a také se coby čestný host účastní filmových festivalů. 

Fun face: V roce 1991 jí byla nabídnuta reklamní kampaň pro Calvin Klein po boku Marka Wahlberga. Paradis ji odmítla, čímž nabídka putovala Kate Moss. Tato reklama se stala jednou z nejslavnějších a nejúspěšnějších kampaní vůbec a přinesla Moss její světovou slávu.

Finn Wolfhard
23. prosince 2002

Po účinkování v populárním seriálu Stranger Things se stal herec nejnovějším hollywoodským objevem, který nyní participuje nejen na největších projektech, ale také postupně nabírá status nového „IT boy“. Na filmovém festivalu v Cannes letos společně s Julianne Moore představil film When You Finish Saving the World a už teď se chystá na další velké projekty. Vloni se zúčastnil natáčení pokračování jednoho z nejúspěšnějšího 80's filmu Ghostbusters, který relativně důstojně navázal na dva bravurní originální díly (na rozdíl od zcela nepovedeného rebootu Paula Feiga z roku 2016). Letos ale již bylo oznámeno, že Ghostbusters budou pokračovat v této „mladé“ sestavě i dále, a tak se opět můžeme těšit jak na Finna Wolfharda, tak na Paula Rudda. 

Fun fact: Ačkoliv se projevil coby dobrý herec, přitahuje ho spíše výroba filmu za kamerou než před ní. Miluje komedie, ale taktéž je velkým fanouškem hororů. V příštích letech se proto můžeme těšit na jeho debut coby scenáristy i režiséra, a to se snímkem Hell of A Summer, který momentálně připravuje se svými příteli.

Thierry Mugler
21. prosince 1945 – 23. ledna 2022

Letos v lednu nás tato návrhářská legenda v 77 letech opustila. Mugler se svým blízkým spolupracovníkem a přítelem Francem Moschino udávali módu 80. let – vosí pas v kombinaci s power shoulders, sex-appeal hraničící s fetišismem, který však nikdy nepřerostl do laciné vulgarity a uchovával si zcela oprávněně svůj haute couture status. Do května příštího roku probíhá na jeho počest velká expozice v Brooklynském muzeu, kde si lidé budou moct připomenout jeho nezapomenutelné designy, například flitrovou róbu z kolekce Les Insectes roku 1997, kterou oblékla Jerry Hall a Beyoncé, Lingerie Revisited set z roku 1998, který si ve filmu Aeon Flux oblékla Charlize Theron, nebo nezapomenutelný kostým La Chimère, bikerský bustier z roku 1992 a Alien outfit z kolekce roku 1991.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu