Audrey Hepburn: Krásná duše

Zamyslely jsme se v redakci nad ženami, které obdivujeme, které nás inspirují a jejichž životy by mohly sloužit jako lekce o síle lidského ducha. Postupně vám naše volby představujeme a nyní je na řadě vedoucí webu Harpersbazaar.cz, kterou nejvíce oslovil životní příběh půvabné herečky, jež zkouškám osudu čelila již od narození.
Lucie Švábenská
——
16. dubna 2022

Foto: Getty Images

Přestože se Audrey Hepburn proslavila jako herečka, módní ikona a ztělesnění elegance, noblesy a krásy, život měla velmi rozmanitý a těžký. Pár týdnů po narození málem zemřela na černý kašel. Otec Joseph Hepburn, bohatý britský bankéř, rodinu opustil a stal se sympatizantem fašistického režimu. Jeho odchod posléze označovala za své nejhlubší životní trauma. Za druhé světové války zažila v Nizozemsku, kam s matkou a se dvěma nevlastními bratry poté odešla, jen strádání, byla svědkem tuhých bojů.

Po válce se chtěla stát primabalerínou, získala stipendium na prestižní baletní škole v Anglii, její válkou utrápené tělo bylo ale příliš křehké, a tak začala vystupovat jako muzikálová tanečnice a příležitostná modelka. Všimli si jí filmaři a v pouhých 22 letech krásná a talentovaná brunetka odjela do New Yorku, a právě zde se zrodila hvězda. Přišly Prázdniny v Římě a Sabrina, získala cenu BAFTA, Zlatý glóbus a Oscara, ale také začalo její dlouholeté přátelství a spolupráce s Hubertem de Givenchy. Z dívky, která trpěla odchodem otce a prošla si peklem v době války, které ji téměř stálo život, se stala ikona.

Začala udávat nové trendy. Menší prsa, vosí pas, nevinná tvář a decentní šaty se staly ideálem, po kterém ženy toužily. Její look v černých šatech, brýlích a perlách z úvodní scény filmu Snídaně u Tiffanyho mám před očima vždy, když si na ni vzpomenu. Dokonalost sama.

Toužila po rodině, a třebaže si prošla čtyřmi potraty, nakonec se přece jen dočkala syna Seana a posléze s dalším manželem syna Luca. Sen o třech dětech jí ovšem překazil další potrat a podlomené zdraví. Dvakrát se rozvedla a opravdovou lásku a ty nejkrásnější roky prožila až s nizozemským hercem Robertem Woldersem.

Možná právě kvůli všemu neštěstí, kterým si prošla, se vrhla do práce dobrovolnice a ujala se postu velvyslankyně dobré vůle UNICEF. S Robertem cestovala po celém světě. Hrůzy války, které prožila, ji pronásledovaly celý život, jezdila proto na místa, kde byla pomoc nejvíce potřeba, a pomáhala například hladovějícím dětem. Této činnosti se věnovala po zbytek svého života, než podlehla rakovině.

Podařilo se jí překonat tolik bolesti a trápení, a zároveň dát světu tolik dobrého. Nejvíce ji naplňovala pomoc druhým. Audrey je pro mě spojením vnější a vnitřní dokonalosti. Ženou, která se přes veškeré události, jež by mnoho lidí zničilo, znovu a znovu stavěla zpátky na nohy a bojovala. Audrey Hepburn je mnohem více než krásná a elegantní brunetka, která se stala múzou Huberta de Givenchy. Pro mě je skutečnou ikonou nejen krásy, ale také dobré duše.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu