Začaly vám po prodělání covidu padat vlasy?

Projít koronavirem bez příznaků ještě neznamená, že máte vyhráno. Dodatečně se totiž mohou dostavit následky, které umí pořádně potrápit. A bohužel k nim patří i masivní ztráty vlasů. Co s tím?
Martina Polachová
——
22. února 2022

Foto: Shutterstock

S onemocněním, které už dva roky sužuje celý svět, se spojují nejrůznější vedlejší účinky. A není jich bohužel málo! K těm, které se propisují dokonce do našeho vzhledu, patří padání vlasů.

Protože se jedná o novou, ne zcela probádanou nemoc, přináší složitou orientaci ve všech souvislostech i samotným odborníkům – v případě řídnutí vlasů trichologům, kteří covid-19 nevnímají jako příčinu, ale spíše jako spouštěč.

Co stojí za běžným padáním vlasů?

Mizí-li vám z hlavy okolo padesáti vlasů denně, nejde o nic alarmujícího, takové ztráty jsou obvyklé a normální. Jakmile však padání začne sílit, není radno tento signál ignorovat. Velkou nevýhodou řídnutí je totiž fakt, že přichází plíživě, a přestože se třeba podaří situaci včas podchytit, výsledky se nedostavují na počkání, ale většinou až v řádu měsíců. Zavádějící je rovněž skutečnost, že padání (ať už souvisí s tímto onemocněním, anebo jakýmkoli jiným důvodem, jako je např. stres, dlouhodobý pobyt na slunci atp.) nepřichází bezprostředně, ale až s určitým, zpravidla dvou nebo tříměsíčním, odstupem. Jak je to možné? Jakmile je organismus oslaben, sahá do zásob, a to především vitaminů C, D a buněčné energie. To způsobí nedostatečnou výživu a prokrvování vlasových folikul, no a ve chvíli, kdy dojdou zásoby a zastaví se zdroje výživy, začnou vlasy pozvolna řídnout.

Když do hry vstoupí covid...

Není to sice pravidlem, ale se závažnějším průběhem covidu přicházejí i masivnější ztráty. Někdo zaznamenává řídnutí po celé hlavě, někdo jen lokálně. Okolo této problematiky každopádně panuje celá řada otazníků, včetně toho, co nastane při opakované nákaze… Vše je otázkou dalšího zkoumání, jisté je pouze to, že kdo už podobnou situací někdy prošel, bude pro příště lépe připraven.

Zpátky do formy

Ani s nápravou to koneckonců není snadné. Než se totiž vlasy probudí zpátky k aktivitě a začnou dorůstat, nechají vás klidně půl roku čekat. Jak tedy postupovat, když se začne padání vlasů jevit jako intenzivnější než obvykle?

- Rozhodně nepřestávejte s pročesáváním kadeří, jakkoli se budete ztráty každého dalšího vlásku obávat. Kartáč promasíruje, a tím pádem i prokrví vlasovou pokožku, což se vzhledem k aktivitě vlasových folikul může jedině hodit.

- Dopřejte tělu zásobu vitaminů a minerálů (hlavně železa), které budou situaci jistit zevnitř.

- Zaměřte se na očištění pokožky hlavy, která je pro nápravu klíčová, a to pomocí specifických přípravků. Na péči si pořiďte řadu proti padání, včetně koncentrovaného séra, jež se obyčejně neoplachuje.

- Pokud v zájmu záchrany hustoty kadeří zvažujete jejich zkrácení, vězte, že tím mnoho nevyřešíte. Vlasové pokožce možná ulevíte, protože nebude mít tolik práce s výživou, ovšem padání tím nezastavíte.

- Jste-li skutečně bezradná, navštivte dermatologa, nebo rovnou trichologa, který nasadí tu nejefektivnější léčbu.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu