Vše, co potřebujete vědět o niacinamidu

Jestlipak už si tato chytrá ingredience našla místo ve vaší pečující rutině?
Martina Polachová
——
11. dubna 2022

Foto: Getty Images

Možná není tak opěvovaný jako kyselina hyaluronová nebo tolik diskutovaný jako retinol. Výhod, které inteligentní niacinamid ovšem nabízí, je hned několik. Sjednocením tónu pleti počínaje, kontrolou tvorby kožního mazu konče.

Co je vlastně niacinamid?

Jedná se o formu vitaminu B, konkrétně B3. Vyskytuje se přirozeně v těle a je potřebný zejména pro to, aby všechny tělesné procesy, od zažívacích až po ty nervové, fungovaly správně. Je obecně známý pro své zklidňující vlastnosti, ale když je dobře formulován, může být jeho přínos mnohem širší.

K péči o pleť se niacinamid používá z mnoha důvodů. Zaprvé může hrát klíčovou roli v posilování kožní bariéry. Snižuje totiž ztrátu vody z epidermis a zvyšuje výskyt lipidů (známých také jako ceramidy), mastných kyselin a proteinů nacházejících se v této vrstvě. Použití niacinamidového séra nebo krému proto dokáže zvýšit schopnost pokožky bránit se před volnými radikály, znečištěním i dráždivými látkami.

Pravidelné užívání niacinamidové péče může rovněž vést k vyvážené produkci kožního mazu, a tedy k menšímu výskytu pupínků. Díky protizánětlivým účinkům a schopnosti stahovat rozšířené póry a snižovat tvorbu kožního mazu je rovněž skvělým spojencem i při mírném akné.

Jeho aplikací na pleť také můžete preventivně bojovat proti vzniku vrásek. Zvyšuje totiž produkci kolagenu v těle, a tím pádem drží pokožku déle pevnou.

A konečně, může být užitečný při sjednocení tónu pleti a redukci hyperpigmentací. Potlačuje hromadění melaninu v pokožce, a působí tak nejen jako prevence, ale pomůže již existující skvrny zesvětlit.

Jak používat péči s niacinamidem?

Tato látka je obecně dobře snášena všemi typy pleti a způsobuje minimální podráždění. Dá se samozřejmě nalézt v různé míře koncentrace v široké škále dostupných přípravků (séra, krémy, masky). Pro co nejlepší výsledky je optimální alespoň 5% obsah niacinamidu a zařazení mezi pěti nejdůležitějšími ingrediencemi ve výčtu obsažených složek. 

Naše tipy na přípravky s niacinamidem pro zesvětlení pigmentací, ochranu před znečištěním pleti, vráskami a proti nedokonalostem:

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu