Víte, jak zachránit kůži spálenou sluníčkem?

Zkušeností se spálením pokožky od sluníčka prošel za život asi každý. Co ale dělat k jejímu napravení a ulevení od bolesti?
Martina Polachová
——
17. června 2021

Foto: Shutterstock

„Začátečnické“ chyby jako je vytrvalé šnorchlování nebo popíjení drinků pod slunečníkem, to vše bez použití opalováku, na sebe nechají s bolavými následky čekat maximálně pár hodin. To už pravděpodobně znáte. A protože taková vzpomínka nepatří k nejpříjemnějším, snaží se ji valná většina lidí neopakovat.

Zarudnutí, puchýřky a napětí pokožky provázené bolestí jsou ve skutečnosti akutním zánětem kůže. Ty si však i přes tuto zkušenost – jakmile se intenzita slunečních paprsků podcení – občas najdou nepozorovaně cestu zpět a objeví se na místech, na která se zapomíná: na nártech nohou, v pěšinkách nebo linii mezi čelem a vlasy, na šíji, boltcích uší, ale také často v dekoltu, jenž má pak tendenci rychleji stárnout, či na ramenou odhalených v tílku. Roli při tom hraje nejen délka expozice na slunci, ale také fototyp kůže (tj. přirozené zbarvení pokožky a její reakce na UV záření). Jste na martyrium s napravováním škod připravená?

SOS záchrana 

Lehčí varianty „přichycení“ vyřeší obvykle přípravky určené na péči po opalování s příměsí panthenolu, jenž má zklidňující účinky. Dokáže tak zánět způsobený slunečním zářením vyléčit a současně urychlit regeneraci pokožky.

Velmi podobný efekt prokazuje i aloe vera. Tato ingredience díky obsahu vitaminu A, C a E nejenom chladí a zklidňuje, ale zároveň hydratuje, hojí a předchází vysušování a olupování kůže.

Spása v podobě jogurtu je známá už z výčtů „babských“ rad. Tím, že se skladuje v chladu, umí zajistit patřičnou úlevu, ale regeneračním a hydratačním efektem vyniká i obsažená kyselina mléčná. Ne nadarmo se jogurt přidává do některých pečujících přípravků po opalování.

Spolehnout se lze i na hojivé, zklidňující účinky vybraných termálních vod ve spreji. Obsahují zpravidla celou řadu minerálů a stopových prvků, díky kterým zcitlivělou pokožku zklidní a přináší jí úlevu od otoků a svědění.

Poměrně efektivním lékárenským řešením je HemaGel, jenž funguje na principu „vlhkého hojení“. Pomáhá i s rozsáhlejšími popáleninami a zabraňuje vzniku jizviček.

Skutečně závažné spáleniny je však na místě přenechat dermatologům, kteří nejlépe vyhodnotí, jaká léčba bude vzhledem k aktuálnímu stavu optimální.

V každém případě není radno puchýřky, které většinou vzniknou, propichovat kvůli možnému zanesení infekce, a jakmile uhasíte to nejzásadnější, snažte se dopřát pokožce klidovější režim. To znamená nosit pohodlné, volnější oblečení, průběžně kůži chladit, chránit, dodávat jí hydrataci (vnější i vnitřní) a držet se ve stínu, aby popáleniny nepřerostly v hyperpigmentace. Rozhodně se vyhýbejte jakýmkoli dalším agresivním prostředkům v podobě peelingů, depilací či parfemovaných přípravků s alkoholem.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu