New online era is coming. Představujeme nový web HARPER'S BAZAAR

Užijte si léto „v suchu“

Pocení je sice běžná a pro termoregulaci organismu důležitá schopnost, nesmí ho však být příliš.
Martina Polachová
——
4. června 2021

Foto: archiv značky

Bylo by krásné vyrazit si v pudrově růžových šatičkách z popelínu, jenže... Už předem tušíte, že i když nebude horko k zalknutí, vkradou se vám v nestřeženém okamžiku koláče potu do podpaží. Po zdravotní stránce je to vlastně dobře, ale po té estetické už méně.

Tělo bychom měli za jeho inteligenci pochválit, jelikož prostřednictvím kůže dokáže regulovat a udržovat svou teplotu. Potní žlázy (u mužů aktivnější než u žen), kterými je pokožka vybavena, začnou v případě, že se tělo přehřívá, vylučovat pot – vodnatou tekutinu s obsahem soli a v minimálním množství i dalších látek, jako je třeba kyselina mléčná. Sama o sobě nezapáchá, typický odér způsobují až kožní bakterie, které pot rozkládají.

Zatímco malé potní žlázy jsou rozprostřeny po celém těle, zejména na chodidlech a dlaních, ty velké jsou v podpaží, na prsou a také okolo konečníku. Pot se tvoří i za normální teploty a jeho vylučování je nepatrné, jakmile se však organismus hodně zahřeje – ať už vlivem okolního horka, vysokou námahou, nebo stresem – rozjedou potní žlázy aktivitu na maximum. Tehdy dokáží vyloučit až litr a půl potu za hodinu (běžně je to asi půl litru za den) a spolu s tím ztrácí tělo nejen tekutiny, ale i důležité soli, minerály a hrozí mu dehydratace.

Ještě důležitá poznámka – přirozený odér, který lidské tělo má, když je čisté, není radno přebíjet, protože je důležitý například při seznamování. Jakmile si zkrátka lidé voní, posiluje to jejich vzájemnou erotickou přitažlivost a naopak. Pokud se však z různých důvodů začne člověk více potit, nemá to s přirozeným odérem už mnoho společného a musí přijít na řadu různé vychytávky. 

Čím zachránit situaci? 

Antiperspirant

Blokuje potní žlázy na kožním povrchu, čímž se pocení zmírní, a někdy dokonce úplně zastaví. Voda, která se v těle nahromadí, se buď odpaří z jiných míst kůže, nebo se vyloučí močí.

Deodorant

Ten pocení nijak nebrání, takže vlhkost v podpaží můžete pociťovat, ale působí proti množení bakterií zodpovědných za zápach. Bývá většinou parfemovaný.

Co ale s nadměrným pocením? 

Až do této chvíle bylo tématem přiměřené vylučování potu. Někteří jedinci však trpí nadměrným pocením, tzv. hyperhidrózou, což jim značně komplikuje život. Může se totiž týkat celého těla nebo také určitých lokalit, jako např. dlaní či plosek nohou. A protože jim běžné prostředky zpravidla nezaberou, jsou odkázáni na pomoc dermatologa. Při hledání možností léčby je důležité především zjistit, jestli se za zvýšeným pocením neskrývá nějaké onemocnění. Jinak ale může být na vině rovněž užívání léků, antidepresiv, hormonální změny (většinou u žen v přechodu) nebo obezita.

Protože se na zvýšeném pocení podílí například kořeněná jídla nebo alkohol, je vhodné je omezit, stejně jako aromatické potraviny (cibule, česnek). Roli může hrát i výběr oblečení, u kterého se preferují prodyšné materiály, jež zbytečně neprovokují potní žlázy.

Z pomocníků se jako poměrně vlivné jeví také bylinky, ať už v podobě odvaru do koupele, nebo čaje k popíjení. Konkrétně šalvěj lékařská nebo šalvěj muškátová v pravidelně konzumovaném čaji dokáže stahovat naše potní žlázy. Mimochodem první jmenovanou ingredienci najdete v deodorantu Bylinkové osvěžení z Havlíkovy apotéky (viz galerie produktů).

Pokud by však všechny zmiňované alternativy selhávaly, nabízí se ještě:

Kúra

Tří, pěti nebo sedmidenní, která funguje podobně jako antiperspirant, jen s tím rozdílem, že intenzitu pocení trvale snižuje a to zůstává minimalizováno několik následujících dní.

Aplikace botulotoxinu

Po zchlazení nebo znecitlivění anestetickým krémem se do podpaží, dlaní či plosek nohou aplikuje jemnou jehličkou látka, jež utlumí aktivitu potních žláz v daném místě. Na zbytku těla se tedy budete potit stejně, možná kvůli „vypnuté“ partii trochu více.

Systém MiraDry

Pracuje na principu mikrovlnné energie, která se aplikuje do podkoží a tam zlikviduje většinu potních žláz, omezí tím pádem pocení víceméně natrvalo. Je určeno pouze do podpaží.

V krajních případech je možné navždy zasáhnout laserovým zákrokem nebo operačním odstraněním potních žláz, ale to už je skutečně řešení pro ty nejtěžší situace.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu