Škodí vlasům fénování?

Patříte k ženám, které jsou přesvědčené, že fénování po každém mytí vlasům škodí, a tak je raději necháváte volně schnout? Jak je to doopravdy?
Martina Polachová
——
18. listopadu 2021

Foto: Shutterstock

Vyhýbat se vysoušení vlasů není podle odborníků tou nejšťastnější volbou. Vlhko totiž napomáhá bujení mikroorganismů, které se mohou přemnožit a způsobovat lupy nebo svědění pokožky hlavy. 

Řešením ovšem není ani vysoušení z větší vzdálenosti, kdy možná prameny zbavíte vlhkosti, ale rozhodně účes nevytvarujete ani nevyhladíte.

Jak tedy ideálně postupovat?

„Vysoušet začněte na nižší teplotu, směrem od hlavy a bez kartáče. Až budou vlasy téměř suché, nasaďte na fén zúženou koncovku a zvyšte teplotu. S pomocí kartáče pak prameny během fénování uhlazujte směrem od kořínků ke konečkům, dokud nebudou zcela suché,“ doporučuje kadeřnice Tereza Vlasáková. Směr je důležitý kvůli uzavření a uhlazení šupinaté vrstvy vlasu, díky čemu pak vypadá zdravě a nepostrádá lesk.

Budete-li navíc vlasy foukat v počáteční fázi v předklonu můžete docílit většího objemu účesu. Není to ovšem jediný způsob, jak uvádí zkušený kadeřník Martin Tyl. „Nejlepší objem získáte se správně zvoleným stylingem a dobře vyfoukanými vlasy,“ dodává a doporučuje pro navýšení objemu vyzkoušet ještě například difuzér nebo kulmofén s nástavcem v podobě malého kulatého kartáče.

Dokonale suché vlasy jsou důležité i pro případné tepelné tvarování. Podle Terezy Vlasákové začínají mnohé ženy vlasy stylovat ještě, když jsou vlhké, používají laky nebo jiné přípravky bez termální ochrany, anebo dokonce před žehlením vmasírují do kadeří olivový či avokádový olej. „Vlhký vlas má otevřené póry plné vody, která se při kontaktu s rozpálenou plotýnkou žehličky může začít vařit a vlas potrhat. Laky a přípravky bez termální ochrany se žehlením zapékají do struktury vlasu a nenávratně ji poškozují. A oleje používané v kuchyni dobře vedou teplo a mohou vlas zase spálit,“ konstatuje kadeřnice.

Zbavení vlasů vlhkosti je zkrátka zásadní v mnoha ohledech. A pokud jste někdy zaslechla informaci, že fénování nebo tepelný styling zpomaluje růst vlasů, i k tomuto mýtu zaujímá Martin Tyl jednoznačné stanovisko: „Fénování, žehlení ani kulmování nemá vliv na růst vlasů. Vystavování extrémním teplotám však může kadeře poškozovat, ty se potom lámou a může se zdát, že rostou pomaleji.” Lze tomu předejít používáním kvalitních přístrojů s inteligentním řízením teploty, nebo také pomocí vlasových přípravkům pro tepelnou ochranu.    

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu