S kůží na trh... Co vše může pomoci v boji proti celulitidě?
Foto: Getty Images
Foto: Getty Images
Venku to pomalu začíná vypadat, že je zima definitivně za námi. A období, kdy odložíme dlouhé kabáty, teplé bundy, a hlavně kalhoty až po kotníky, se začíná opravdu blížit. Každá z nás se po zimě těší na krátké šortky, příjemné letní šaty a prostě všechno, co tak nějak umožňuje ukázat více kůže. S tím ale přicházejí i obavy, jak vypadají naše nožky, stehna a zadeček, jak je zpevnit a jakým způsobem bojovat proti celulitidě. Nebojte se ničeho. Poradíme vám několik triků, se kterými, když začnete hned teď, máte vyhráno.
Slovní spojení „pomerančová kůže“ známe každá a asi do jedné doufáme, že se s ní nikdy potýkat nebudeme. Trpělivost a péče, to jsou dvě základní slova, která jsou v tomto boji podstatná, protože s trochou úsilí a prevence se s ní můžete vypořádat (a nebojte, ještě to do plavek krásně stíháte).
Nejdříve si pojďme vyvrátit pár mýtů. Nevěřte tomu, že s ní bojují pouze ženy s nadváhou. Může totiž trápit všechny, bez rozdílu věku a hmotnosti (ty nehrají zase tak podstatnou roli). I u velmi štíhlých těl se s ní můžete setkat. Stejně tak neplatí, že striktní a přísná dieta odstraní vaše problémy.
Jak tedy vzniká? Nesouvisí to přímo s nadbytkem tukových buněk, ale s neschopností organismu je důkladně spalovat, a stejně tak nahromaděné toxiny. V okamžiku, kdy v podkoží zvětší svůj objem, vlivem ukládání odpadních látek naruší pojivové tkáně a spojením s nesprávnou funkcí lymfatického systému vzniká celulitida. Podstatnou roli navíc hrají i hormonální výkyvy a v neposlední řadě také genetika.
Aby lymfa správně fungovala, naše tělo potřebuje vodu. Nezapomínejte tedy pít, to je základní pravidlo pro boj s celulitidou. Nejlepší je čistá voda nebo bylinné čaje, například z máty, měsíčku lékařského, třezalky nebo šípku.
Pozor na sycené nápoje, a to nejen na ty sladké, platí to i u perlivé vody. Bublinky obsahují kysličník uhličitý, který snižuje prokrvení svalů, zvláště pak pokud ho již máte vyšší procento v krvi.
Zaveďte si jednoduchý rituál, vždy na konci sprchy zkuste střídání teplé a studené vody po dobu alespoň 3 minut. Horká cévy rozšiřuje a naopak ta chladná pomáhá k jejich smrštění.
Alespoň jednou týdně si dopřejte důkladný peeling celého těla. Nejenom že se po tom budete cítit skvěle, ale odstraníte z pokožky odumřelé buňky, a pokud si dáte na čas a použijete masážní rukavici, směrem k srdci rozproudíte lymfu. Oproti peelingu suchý kartáč můžete klidně použít každý den. Pozor ale, vždy před sprchováním. Přírodní štětiny přiložíte na suchou pokožku a krouživými hladkými pohyby směrem nahoru od kotníků postupujte ke středu těla, poté od prstů k hrudi a opět směrem k srdci, tak, jak proudí vaše lymfa.
Ideální je rychlá chůze nebo běh. Nezapomínejte na svou tepovou frekvenci, jednoduchým pravidlem je schopnost během rychlé chůze nebo běhu normálně mluvit. Pokud tyto činnosti nepatří mezi vaše favority, zkuste dva cviky, které můžete provozovat kdykoliv a kdekoliv.
Zaujměte statickou pozici, kdy záda přitisknete ke zdi a nohy pokrčíte tak, aby kolena svírala pravý úhel. Během cviku si hlídejte volné paže, záda mějte neustále v kontaktu se zdí a vaše kolena by neměla přesahovat přes špičky chodidel. V této pozici vydržte alespoň 1 minutu a opakujte ideálně 4x. Interval výdrže můžete postupně prodlužovat.
Tento cvik je opravdu jednoduchý, a přitom velice účinný. Spočívá ve zvedání pat, co nejvýše to jde do tzv. výponu. Stojíme při tom vzpřímeně, nohama na rovné ploše v mírném rozkročení. Díky tomuto pohybu se skvěle prokrvíte a slibujeme, že lýtkové svaly začnete velmi rychle cítit.