Proč je důležité změnit kosmetiku? Kompletní průvodce zimní péčí o pleť

Proč bychom v zimě měli přehodnotit výběr krému, vyhnout se peelingu a s oblíbenými gua sha kameny zacházet úplně jinak?
Zdenka Tomis
——
27. prosince 2021

Foto: Shutterstock

Zeptali jsme se jednoho z nejpovolanějších, šéfa prestižního AVA Spa v pražském hotelu Four Seasons, kterým je Diego Hermelo.

Proč bychom měli v zimě měnit způsob péče o pleť?

Stejně jako měníme s příchodem zimy svůj šatník, i péče o pleť by se měla přizpůsobit chladnému počasí. Zimní vzduch je nejen studenější, ale také sušší a jeho vlhkost je nižší. Sušší vzduch je najednou i v místnostech, protože je vytápíme. Hydratace z pleti se proto vytrácí a její ochranná bariéra je oslabená, důsledkem toho je začervenání, vysušování, pleť se může začít loupat. Lehké produkty, které milujeme v létě, kdy je pleť přirozeně mastnější a vlhkost vzduchu je vyšší, na to teď nemusí stačit.

Když se ráno vzbudím a venku mrzne, fouká vítr, sněží, jak mám pleť na toto počasí připravit?

Vyměňte pěnový či gelový čisticí přípravek za krémový. Pokud jste zvyklá pleť čistit kartáčkem, nebo provádět jakýkoli jiný manuální peeling, teď použijte maximálně kosmetický exfoliant. Čisticí tonikum vyměňte za hydratační lotion. Pokud obvykle nepoužíváte sérum, v takový den byste jím pleť ošetřit měla. Lehký hydratační krém nahraďte tím s bohatší texturou. A vždycky použijte balzám na rty.

Kromě vlivů počasí, škodíme v zimě pleti i my sami nějakými zlozvyky?

Myslím, že největší chybou je používat celoročně ty stejné přípravky a nepřizpůsobovat se venkovním podmínkám ani momentálnímu stavu pleti. Změny počasí se obvykle projeví i na naší pleti, proto jí musíme poskytnout více hydratace, když si to žádá. Netrápit ji fyzickým peelingem, když je již narušená, a používat správné produkty, které jí s regenerací pomohou. Pochopení toho, že občasné změny v péči o pleť jsou nezbytné, vede k nejlepším výsledkům.

Jak je to s věčným mýtem, že by se v zimě neměl používat hydratační krém kvůli obsahu vody?

Je to přesně naopak. Suchý vzduch a chladné počasí pokožku vysušují, proto použití hydratačního krému důrazně doporučuji. Samozřejmě musí vyhovovat vašemu typu pleti a mít intenzivnější složení, jak už jsme si řekli.

Existují nějaké ingredience, kterým bychom se v zimě měli vyhnout?

Myslím, že jde spíše o formu jednotlivých přípravků než o jejich složení. Gelová a pěnová textura teď není vhodná ani u čisticích produktů, ani u krémů. Vyhněte se také intenzivním čisticím nebo zmatňujícím přípravkům, které by už tak suchou pleť ještě vysušily. Opatrní buďte s peelingy. 

Co pleti teď naopak udělá dobře?

Krémový cleanser je skvělý, protože pleť nejen čistí, ale i hydratuje. Perfektní jsou oleje, které při čištění nevysušují. Vyzkoušejte exfoliátory s AHA a BHA kyselinami nebo enzymy, které jemně rozpustí vrchní vrstvu odumřelé kůže a smyjí ji. Doporučuji použití séra, které má lehčí konzistenci, ale velmi intenzivní účinek, což je přesně to, co pleť v zimě potřebuje. Tyto přípravky navíc dovolují zaměřit se na jeden konkrétní problém pleti. Hydratační sérum a regenerační krém je dokonalý způsob, jak pleť chránit, vyživit a dodat jí i anti-aging výhody. Z ingrediencí jsou skvělé mastné kyseliny a ceramidy, které pomohou pokožce uzamknout vlhkost a udržet její ochrannou bariéru. Dokonce i mastná pleť se může v zimě vysušovat, proto i jí prospěje důsledná hydratace. Hledejte bezolejový hydratační přípravek, který obsahuje AHA kyseliny, jež zajistí vyváženou tvorbu přirozeného kožního mazu. A znovu – nezapomeňte na balzám na rty.

Jak je to s masážemi obličeje? Překvapilo mě, že během vašeho nového ošetření Queen Facial Rituals by Omorovicza se provádí jen velmi jemná masáž oblíbenými kameny, jinak určenými spíše na naopak velmi intenzivní gua sha techniku.

Ty hodně intenzivní pohyby gua sha kameny mohou pleť zvlášť v zimě, kdy je citlivější a často podrážděná, narušit, a způsobit tak zánět. Jemná masáž obličejovými kameny záněty naopak redukuje, vyplňuje jemné linky a pomáhá obličejovým svalům se uvolnit. Jde o lymfatickou masáž, která navíc pomáhá redukovat otoky a zbavuje pokožku usazených toxinů.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu