Japonská manikúra: proč je tato DIY technika tak populární?

Chladné období je často doprovázeno suchostí, lámavostí a delaminací nehtů. Pokud je chcete obnovit a posílit doma, stojí za to vyzkoušet japonskou manikúru. Je zcela na přírodní bázi, vydrží déle než ta klasická, a navíc umocní přirozený lesk nehtů bez použití gelů a laků.
Yelyzaveta Topukh
——
23. listopadu 2022

Foto: Imaxtree

Pro pochopení techniky japonské manikúry stojí za to si připomenout filozofii země vycházejícího slunce, čerpající ze spojení kultury a přírody. Dlouho předtím, než kosmetický průmysl vynalezl gelový lak a popudil celý svět k manikúře, pečovali Japonci po staletí o zdraví svých nehtových plotének pomocí přírodních ingrediencí: minerálního prášku, včelího vosku a lešticího bloku z telecí kůže – tzv. kichinu.

Japonská manikúra je dnes jednou z nejlepších technik obnovy, posílení a revitalizace nehtů pro muže i ženy. Jinými slovy, v nehtovém průmyslu je to „green, healthy & natural“. Jedná se o bezpečnou a intenzivní péči o ruce, kterou lze provádět v kosmetickém salonu i doma. Klíčovým aspektem asijské manikúry je důraz na používání přírodních materiálů: od perleťové pasty po keramické pilníky. Při japonské manikúře se samozřejmě nepoužívají nůžky ani jiné ostré předměty, které by mohly poškodit pokožku.

Typy japonské manikúry: Masura a P-Shine

Rituál japonské manikúry můžeme rozdělit na dva hlavní typy, a to podle první fáze procedury: masura – masáž kůžičky pomocí přírodních olejů (nejčastěji ylang ylang) a P-Shine – aromatická lázeň na nehty. Dále se již aplikuje stejná technika:

  • zvedání kůžičky pomocí dřevěných tyčinek
  • tvarování nehtů porcelánovým pilníkem
  • aplikace minerální pasty a prášku ze včelího vosku
  • vtírání výrobků pomocí kichinu a aplikace séra nebo oleje na nehty a kůžičku

Jak si doma udělat japonskou manikúru?

Prvním a základním krokem je pořízení domácí sady na manikúru obsahující speciální dřevěné tyčinky, pilníky, bloky telecí kůže a také minerální pastu a pudr na bázi včelího vosku. Stojí za zmínku, že japonský rituál nezabere více než 40–60 minut, a to ani těm, kteří s DIY manikúrou teprve začínají.

Pro začátek se vyplatí vybrat si typ procedury, který se vám líbí, nebo také můžete vycházet ze způsobu, kterým obvykle pečujete o své nehty. Pokud ze začátku preferujete krátkou teplou vodní lázeň s citronem (který posiluje nehty), můžete začít tou. Poté byste měli pracovat na kůžičce a zvednout ji tak vysoko, jak vám to vyhovuje – zde si však dejte pozor na příliš agresivní pohyby a hluboké zasahování do kutikuly. Postupujte opatrně, aby se vám během procedury či po ní nedostaly pod kůžičku bakterie a nečistoty, které by mohly vyvolat infekci. Zde stojí za zmínku, že poprvé můžete použít speciální odstraňovače kůžičky, avšak nezajíždějte moc hluboko a soustřeďte se pouze na očištění odumřelých kusů pokožky. Pomocí porcelánového pilníků vytvořte jednosměrným pilováním preferovaný tvar a délku nehtů, od čtverce až po ostrý retro ovál. Poté následuje hlavní fáze, kdy se do každého nehtu postupně vtírá stavební materiál ve formě minerální pasty a následně prášek na bázi včelího vosku (pro přirozený a zdravý lesk). Výsledkem by měly být zpevněné nehty se zrcadlovým povrchem.

Vlastnosti japonské manikúry

Budete překvapeni, ale japonský rituál péče o nehty nelze používat tak často jako klasické manikúrní techniky. Už jen proto, že účinek trvá déle než měsíc a nemá smysl jej obnovovat dříve. Tento druh péče je také bezpečnější než aplikace i těch nejekologičtějších chemických přípravků. Přijde proto vhod těm, kteří nemají časové možnosti pro návštěvu profesionála každé 3–4 týdny a/nebo hledají šetrnější náhradu za gelové pokrytí. Japonská manikúra může být navíc skvělou přechodnou stanicí pro ty, kteří se rozhodli přejít na přirozenou péči a potřebují tak nehty revitalizovat a posílit. Po sundání gelu a před první procedurou se ale doporučuje dát alespoň několikaměsíční pauzu, jelikož se nehtům musí dát čas na dostatečné ztvrdnutí. Pokud však chodíte na klasickou manikúru, nedoporučuje se bezprostředně po japonské manikúře nanášet jakýkoliv gel lak –  na pudru ze včelího vosku totiž žádné pokrytí jednoduše nevydrží.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu