Jak správně připravit vlasy na zimu?

Krásné a zdravé vlasy můžete mít i v nepříznivém počasí.
Tereza Spilková
——
9. listopadu 2021

Foto: Shutterstock

Přichází sezona elektrizujících, suchých a matných vlasů. Stejně jako vaše pleť si i vaše vlasy zaslouží na podzim a v zimě speciální pozornost. Vítr, chlad, všudypřítomná vlhkost i změny teplot z nich dokáží vytáhnout spoustu vlhkosti a nechat vám na hlavě změť suchých, zacuchaných pramenů, které nerozčeše ani ten nejlepší kartáč z kančích štětin.

Nejvíce trpí jemné, kudrnaté a vlnité vlasy, které jsou díky struktuře křehčí a také do sebe dokáží natáhnout nejvíce vody ze svého okolí. Stejně tak ale trpí vlasy poškozené, které mají narušenou přirozenou ochrannou bariéru, a tak mohou rovněž nasát více vlhkosti z okolí. 

Co a jak udělat letos jinak, aby byly vaše vlasy krásné a zdravé i za nepříznivého počasí? 

Jak se připravit? 

Ještě než začne zima, co nejlépe se připravte. Zajděte na výživnou kúru do kadeřnictví a věnujte se více také domácí péči. Skvělá je například pára, která odstraní nečistoty z pokožky hlavy a pomůže vlasům vstřebat živiny z výživných masek. Prodlužte intervaly mezi mytím, abyste příliš nedráždila pokožku hlavy a vlasy se nepřesoušely. Nezapomeňte si také častěji dopřát masáž hlavy, abyste podpořila zdraví a prokrvení vlasové pokožky. 

Napravte škody

Pokud chcete mít vlasy odolné a upravené po celou zimu, musíte nejprve napravit předchozí poškození. Zásadní je hydratace. Čím více jsou vlasy hydratované, tím méně mají tendenci vázat na sebe vodu z okolního prostředí. Hydratační šampony, kondicionéry, masky i séra – vybavte se vším, co vašim vlasům vrátí vláhu. Zaměřte se především na složky, jako je glycerin, aloe vera, extrakt z jojoby, bambucké máslo a panthenol. Pokud vás trápí elektrizující vlasy, pomůže bezoplachový kondicionér a také olejová séra. Vyčleňte si jeden den v týdnu na péči a nechte přes noc působit výživnou masku nebo sérum, abyste vlasům vrátila hydrataci. 

Fyzické poškození

V létě vlasy trpí kvůli slunci, slané a chlorované vodě nebo častému mytí. Ani podzim a zima ale nejsou zcela bez nástrah. Fyzické poškození vlasů číhá na každém rohu. Kabáty, svetry, šály i čepice mají jednoho společného jmenovatele, který vlasům příliš nesvědčí – vlnu. Ta kvůli tření způsobuje lámání a třepení vlasů. Abyste zamezila tření o vlněné kousky oblečení, chraňte své vlasy hedvábnými šátky. Ideální je též všít do čepice saténové, nebo hedvábné podšívky. Poohlédněte se také po hedvábném, či saténovém povlaku na polštář. 

Na co si dát pozor? 

Během podzimu a zimy se snažte vyvarovat jakémukoliv dalšímu poškození. Výrazné zesvětlování si nechte na teplejší měsíce a platinovou blond raději na zimu vyměňte za přirozenější tmavší odstín, který nebude potřeba tak často obnovovat. Omezte tepelné úpravy vlasů, a pokud nebude zbytí, vyzbrojte se přípravky na tepelnou ochranu vlasů. Pozor si dejte také na chození ven s vlhkými vlasy. Všichni víme, že voda při zmrazení zvětšuje svůj objem a stejně se bude chovat i uvnitř vašeho vlasu. Můžete si tak přivodit další zbytečné poškození. 

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu