Jak se může víno, cukr, lepek nebo laktóza „vepsat“ do tváře?

Otoky, pupínky, zarudnutí… Zajímá vás, co které příznaky nejčastěji spouští?
Martina Polachová
——
20. ledna 2022

Foto: Shutterstock

Některé zdroje tvrdí, že akné se zvyšuje přímo úměrně množství čokolády, kterou sníte. Jiné se zase domnívají, že žádná souvislost mezi tím, co zkonzumujete nebo vypijete, a kvalitou pokožky neexistuje. Naturopatka a specialistka v péči o pleť působící v Kalifornii Nigma Talib však prohlašuje, že jakmile vejde pacientka do její ordinace, dokáže okamžitě říct, jaké potraviny jí – a to pouhou kontrolou, jak její obličej stárne. 

Souvislost mezi kvalitou pleti a trávením lze totiž vysledovat. Určité partie obličeje reagují na stres ve střevech, v závislosti na typu potravin či nápojů, které daný organismus netoleruje. Do jaké míry je značně individuální – stejně jako rozhodnutí, jestli své zvyky změníte… Pokud vás ovšem třeba jen napadlo, zdali tmavé kruhy pod očima nezpůsobuje káva či víno, možná pro vás budou následující řádky inspirací.

Víno

Vzhledem k tomu, že alkohol obecně dehydratuje, je zřejmé, že se jeho konzumace podepíše na zvýraznění nežádoucích linek a vrásek. Face Mapping (starodávná metoda, která spojuje části obličeje s orgány v těle) tvrdí, že oblast mezi obočím souvisí se zdravím jater, proto v této partii můžete spatřovat více linek. Alkohol také rozšiřuje kapiláry, což mívá za následek zarudlé tváře.

Výsledek:

Výrazné linky mezi očima, pokleslá víčka, rozšířené póry, dehydratovaná pokožka s jemnými vráskami na tvářích, zarudlé tváře a nos, hluboké nosoretní rýhy.

Cukr

Přemíra cukru dokáže narušit střevní mikroflóru, a zapříčinit tak příliv pupínků. Podle Face Mappingu je trávicí trakt propojen s čelem, na kterém proto zaznamenáte suché skvrny a nedokonalosti. Navíc, prudké nárůsty inzulinu mohou vyvíjet tlak na nadledvinky, které částečně ovlivňují růst obočí, tudíž lze pozorovat jeho ztenčení nebo prořídnutí.

Výsledek:

Linky a vrásky na čele, propady v oblasti pod očima, bolestivé pupínky po celém obličeji, ztenčení pleti, zašedlý nebo výrazně bílý tón pleti, tenčí obočí.

Lepek

Nárůst zánětlivých reakcí v těle, způsobených lepkem, může vést k otokům či zarudlé kůži. Pokud imunitní systém na lepek reaguje, ovlivňuje tím reprodukční rovnováhu, a to může vést k „hormonálním“ pupínkům, konkrétně v blízkosti brady.

Výsledek:

Nafouklé červené tváře, tmavé pigmentové skvrny nebo fleky okolo brady.

Laktóza

Běžná intolerance laktózy umí narušit imunitní systém, což vede k většímu počtu zánětlivých reakcí v těle. Stejně jako oteče kotník, když si jej zraníte, mohou být rázem opuchlé i oči a váčky výraznější. Hormony estrogenu a progesteronu v mléce způsobují také nadměrnou produkci kožních buněk, což zase blokuje póry, váže se na kožní maz a způsobuje skvrny.

Výsledek:

Oteklá víčka, „pytle“ a tmavé kruhy pod očima, malé bílé skvrny a hrbolky na bradě.

Takže... K obědu už jedině brokolici?

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu