Jak dosáhnout dokonalého letního líčení?

Líčení během léta vyžaduje kromě odlehčených textur a přirozeného finiše především maximální odolnost vůči vysokým teplotám.
Martina Polachová
——
16. července 2021

Foto: archiv Chanel

Abyste zařídili, že se váš perfektní make-up nerozteče v prvních pěti vteřinách, kdy vykročíte na slunce, musíte znát velmi promyšlené postupy nanášení i vychytané textury líčidel.

Méně je zrovna v tomto případě více, proto se hodí hned ze startu množství šminek zredukovat a zaměřit se na hydrataci, ochranu pleti a celkově svěží vzhled. 

Příprava plátna

Léto je ke stylu líčení poměrně benevolentní, takže pokud to vaše pleť dovoluje, můžete make-up zcela vynechat. V případě, že byste ráda tón pokožky přece jen trochu sjednotila, nabízí se „zmizení“ nedokonalostí korektorem anebo rovněž přirozená varianta v podobě péče s tónovacím účinkem (BB, CC či podkladové báze), jenž lze navíc, kvůli přebytečnému lesku, zlehka přepudrovat.

Kdo si však i v parných měsících potrpí na dokonale sjednocenou a přiměřeně matnou pleť, ten má možnost vsadit na kombinaci lehoučké konzistence podkladu (např. na vodní bázi, jež umožňuje pokožce dýchat a nepotit se) a fixujícího spreje, který líčení „usadí“ a zajistí jeho několikahodinovou výdrž. Pro maximálně věrohodný efekt se dá případný lesk odsát matujícími papírky a použít bronzující pudr, jímž zároveň nenápadně vytvarujete kontury tváře. Stačí jej použít pod linii lícních kostí, pod hranu spodní čelisti, po stranách nosu a také čela.

Rozjasňovač můžete, vzhledem k často se lesknoucí pleti, nechat chvíli odpočívat a spíše se soustřeďte na tvářenku, která dokáže vyčarovat přesvědčivě svěží look. Odstín vybírejte s ohledem na nádech pleti a zamýšlený celkový vzhled. U konzistence se ale držte spíše krémových textur, jež se do pokožky pohodlně a do ztracena zapracují. S čistě krémovým zdravíčkem pouze myslete na to, že je lepší jej nanést ještě před pudrováním celé tváře, aby nevznikly fleky.

Detaily dělají celek

V ohraničení obličeje hraje jak známo podstatnou roli také obočí. Jestliže jeho tvar průběžně udržujete a stačí vám lehce zvýraznit chloupky, použijte speciální tónující řasenku, která odstín podpoří a tvar zafixuje. Potřebujete-li chybějící místa dokreslit, zvolte tužku, stíny, případně skvěle držící gel a finále kvůli utužení tvaru ještě pročísněte transparentní mascarou.

U očních stínů je ideální vybírat z barev, které přirozeně podpoří svěží, opálený vzhled, tzn. s bronzovým, korálovým či narůžovělým podtextem, a klidně s příměsí jemného třpytu. Ať zvolíte krémovou variantu, kterou lze roztírat prsty, anebo pudrovou, snažte se v zájmu odolnosti začít vždy podkladovou bází. Dokáže eliminovat slévání stínů do záhybů víček. Jestli oči ohraničíte i (nebo jenom) linkou, u té je fixace a voděodolná schopnost vyloženě nezbytná, aby se mrkáním a pocením neobtiskla úplně jinam... 

Řasenka je v líčení během léta samostatná disciplína. Pokud potřebujete, aby se opravdu během dne ani nehnula, zatímco budete čelit nejen horku, ale třeba i vodě v bazénu, sáhněte po ryze waterproof verzi. Sice se hůř odličuje, ale svou službu poctivě splní. Jestliže vám stačí, aby se mascara při větší zátěži nerozmazávala, můžete zvolit takovou, která vykazuje odolnost i výdrž a přitom vám dopřeje pohodlí a kýžený efekt bez nepřirozené strnulosti. 

Na zvýraznění rtů můžete použít například pouze balzám s ochranným filtrem, popřípadě lesk. Ani u jednoho však nemůžete spoléhat na delší výdrž. Tu vám dopřeje spíše tekutá barva s odolnou, matnější konzistencí, která ale rty nesmí vysušovat, jinak nepůsobí šťavnatě, a už vůbec ne přirozeně. Záleží tedy na vybrané textuře a odstínu. Protože chcete-li přesné ohraničení, je vhodné začít odolnou konturou a následně vyplnit ústa barvou. Jakmile vám stačí jemné zatónování rtů, můžete odstín vklepat prsty.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu