HORMONY v harmonii

Chuť na sex, zářivá pleť, kvalitní vlasy, plno energie a síly a pocit štěstí! A měsíční cyklus jako krasojízda emocemi. Svoji velkou pětku hormonů, která za veškerou spokojeností stojí, se vyplatí si hýčkat.
KRISTÝNA MAZÁNKOVÁ
——
16. srpna 2020

Getty Images

Nejdřív jsem se rozplakala v autě, když v rádiu hráli hit z Hříšného tance. Vzpomněla jsem si na tu dojemnou filmovou love story a pak mi bylo líto Patrika Swayzeho, že umřel. Večer jsem se rozeštkala u dokumentu o cestě Afrikou, když se českým cestovatelům rozbil trabant. O pár dní později mě vytočilo, jak je možné, že někdo, s kým navíc sdílím společnou domácnost, může tak nesympaticky dýchat. A cákat vodou v koupelně při základní hygieně. Jen marně jsem se snažila odolat vzteku a nakonec jsem stejně řvala na svého muže, který nechápal nic. O pár dní později jsem už byla zkrotlá jako beránek, uklidila jsem celý byt, upekla koláč i kváskový chléb a rozhodla se, že začnu vyšívat. Uběhl týden a z puťky domácí se stala koketa. Zaflirtovala jsem si dokonce i s řidičem meziměstského autobusu, jehož laciný vtípek jsem odměnila velmi hlasitým smíchem. Cyklická žena, s. r. o.

Žádný týden není stejný, nálady se proměňují jako na toboganu. Okolní svět totiž nemá na naše nálady ten největší vliv, ať si váš partner nebo řidič autobusu myslí cokoli. Zásadní vliv na to, jak se cítíme a jak se chováme, totiž mají naše vlastní hormony. Naše vlastními silami v těle vyrobená chemie. Vyplatí se ji sledovat, je to, jako by se člověk ocitl v dramatickém románu. Ženský cyklus je skvělá příležitost, jak zkoumat sebe sama a vnímat svoje reakce na vnější situace. A vlastně si užít zážitek, že na jednu a tutéž situaci můžeme reagovat pláčem nebo smíchem podle toho, kolik kterého hormonu nám zrovna koluje v žilách. Já jsem citlivost na propojení mezi náladami a hormonální hladinou u sebe objevila až deset let po vysazení hormonální antikoncepce. Do té doby jsem fungovala jako stroj.

Hýbat se a spát

Každá buňka v těle potřebuje jistou dávku hormonů, aby správně fungovala. Někdy ale hormony začnou bláznit – a my s nimi. „Ženy za mnou nechodí s tím, že potřebují řešit hormonální nerovnováhu, pokud se nejedná o ženy, které mají problémy s menstruací, neplodností či meno- pauzou. Většinou přicházejí se symptomem, nejčastěji s vypadáváním vlasů, nervozitou, depresí, únavou, tloustnutím nebo nespavostí. Velmi brzy ale vychází najevo, že za těmito symptomy často stojí právě hormonální nerovnováha,“ říká pražská naturopatka Michaela Carter. Při jakémkoli fyzickém a psychickém nepohodlí je dobré se na své hormony podívat trochu pečlivěji. Pokud cítíte neustálou vyčerpanost, již nelze svádět na jarní, zimní či jakoukoli sezonní únavu, může být na vině nízká hladina progesteronu. Stejně jako se to stalo americké lékařce Sáře Gottfried, která dnes píše bestsellery o tom, jak mít hormony v harmonii. Než se tak stalo, Sara pracovala jako gynekoložka, měla denní i noční služby, starala se o syna a o domácnost a občas z toho všeho šílela. Své nepříjemné stavy neignorovala, ale začala je podrobně zkoumat a došlo jí, že za tím, že se jí nedaří zhubnout, že se tak často cítí podrážděně a frustrovaně, stojí její vlastní rozkolísané hormony. Konkrétně estrogen, progesteron a testosteron alias tři klíčové ženské hormony. 

Hormony na úkoly a touhy

Estrogen je tím vůbec nejdůležitějším, lze-li vypíchnout některý hormon jako nejdůležitější. Hraje klíčovou roli nejen ve vývoji ženských pohlavních znaků, ale právě ovlivňuje i ženskou psychiku. Formuje postavu, podílí se na kvalitě kůže a vlasů, udržuje zdravé kosti, správný chod srdce a podílí se i na metabolismu tuků. „Ženské tukové buňky fungují jako jakýsi endokrinní orgán, který synteti- zuje estrogen a následně ho uvolňuje do krevního oběhu. Obézní ženy mohou mít až o čtyřicet procent vyšší hladinu estrogenu než ženy bez nadváhy,“ píše profesor evoluční biologie Daniel Lieberman ve své knize Příběh lidského těla. Dodává k tomu, že pro ideální množství estrogenu v těle je důležitá také fyzická aktivita. „Čím víc energie tělo vydá na fyzickou aktivitu, tím méně jí může vynaložit na pumpování reprodukčních hormonů. Fyzicky aktivní ženy mají zhruba o 25 procent nižší hladinu estrogenu proti ženám se sedavým životním stylem,“ míní. A to je dobře. V konečném důsledku pak právě aktivní způsob života může snížit i riziko rakoviny prsu a reprodukčních orgánů. Ovšem nesmí být estrogenu zase moc málo. Pokud vám začne jeho hladina výrazně kolísat, může na sebe upozornit v noci, kdy způsobí změny tělesné teploty a vy se probudíte s pocity horkosti nebo návaly pocení. Nebo se syndromem neklidných nohou, který blahodárnému spánku nijak nepřidává. Děje se tak před nástupem menopauzy, kdy vám (přechodně!) může klesnout libido, přidá se případně i vaginální suchost, pomalejší myšlení a nepodložené smutky.

Další hormon, progesteron, podle odbornice Gottfried příroda ženám doručila, abychom s klidem zvládaly veškeré úkoly. S trochou nadsázky říká, že funguje jako takový přirozený diazepam, který umí uklidnit centrální nervovou soustavu. Jeho množství klesá už v době takzvané perimenopauzy, která nastává asi tak deset let před koncem menstruace, ale objevit se může klidně už po třicátém roce. Příznaky se projevují nepříjemným průběhem PMS, problémy se spánkem, návaly horka a taky pocity, že prožíváme hlubokou krizi. Třetím zásadním ženským hormonem je testosteron, který byť je primárně mužským hormonem, tak se v ideálním množství nachází i v ženském těle a ovlivňuje sexuální touhu. Příliš vysoká hladina testosteronu se může projevovat knírkem a viditelným ochlupením na těle, jeho příliš nízká hladina vede k chronickému stresu v období menopauzy.

Poslední dva důležité ženské hormony naší pětky duševní, tělesné a sexuální spokojenosti jsou prolaktin a folitropin neboli folikostimulační hormon. Kontrolují rozmnožovací funkce a řídí ovulaci. Na nich závisí i produkce progesteronu a estrogenu. Funkce prolaktinu je neméně zásadní, díky němu se v ženském těle uvolňují vajíčka, aby mohla být oplodněna. Když je tohoto hormonu příliš, klesá chuť na sex a nemusí ani dojít k ovulaci. K jeho ideální hladině přispívá především kvalitní spánek.

Tři stupně ke štěstí

A teď to nejdůležitější! K harmonii všech pěti zásadních pohlavních hormonů vypracovala lékařka Sara Gottfried systémový třístupňový přístup. Ten začíná úpravou životního stylu a dodáváním živin prostřednictvím vyvážené stravy. V dalších fázích pak přistupuje k úpravě hormonů pomocí bylin a následně mohou přijít na řadu bioidentické hormony. Nicméně jak sama poznala nejen na vlastní kůži, ale i u tisíců dalších žen, které jejím hormonálním programem prošly, dost často stačí už ten první krok. Až tou poslední možností by měla být hormonální substituce, jakkoliv se zdá, že jedna tableta přinese rychlý kýžený výsledek. Ať už je váš příběh jakýkoli, tou nejpřirozenější a nejjednodušší metodou, jak mít hormony pod kontrolou, je zaměřit se na stravu. Protože všechno, co sníme, hladinu hormonů v těle ovlivňuje. Pro hormonální pohodu zvyšte příjem omega-3 mastných kyselin. V doplňcích stravy si je dopřávejte ideálně v dopoledních hodinách. Pro zdravý pohlavní život je vhodné mít dostatek zinku. V přirozené formě se hojně vyskytuje v ústřicích, takže si čas od času dopřejte luxusní večeři, vaše hormony vám poděkují. Progesteronu svědčí strava bohatá na vitamin C, konkrétně se doporučuje denní množství kolem 750 miligramů. A spánek. Zásadní je spánková hygiena. Spánek je jako takový malý reset, ovšem jen v případě, že naspíme sedm až osm hodin denně, před spaním se neatakujeme modrým světlem, a spíme v chladné vyvětrané místnosti, ideálně ne s plným žaludkem a omámené alkoholem.

Déčko a hořčík

A vracíme se k zásadnímu doporučení, které je pro zdraví nejpodstatnější. Vnímejte se. Myslete na sebe. Jste pro své zdraví nejdůležitější. Myslete na to, že fungovat dlouhodobě pod tlakem může mít vliv na naši plodnost. Že noční přejídání u ledničky může mít i jiný důsledek, než jen špek na břiše. Uvědomit si, že lámavé vlasy a šupiny na kůži jsou už jen projev, protože to zásadní probíhá v hormonální nerovnováze. Že to časté akné na bradě není taková legrace, jak se může zdát. „U řešení hormonální nerovnováhy se v první řadě soustředím na regulaci stresu, který narušuje hormonální rovnováhu. S klienty pracujeme například na zlepšení spánku, snížení stresové zátěže nebo zvýšení rezistence vůči stresu. Cest je mnoho a konkrétní kroky volím vždy na základě konkrétního klienta, obecně se jedná o režimová opatření, úpravu stravy, zařazení suplementů, jako jsou adaptogeny, hořčík nebo vitaminy řady B, kterých má převážná většina populace nedostatek, dále vitamin D3 a hořčík. Většinou je nutné sáhnout po potravinových doplňcích, ale v tom případě vybírejte s rozmys- lem. Doporučuji vitaminy, které neobsahují přídatné látky. Osobně ráda používám také fytoterapii. Existuje celá řada bylin, které dokážou hormony vrátit do rovnováhy. Ale vždy platí, že každý klient je jiný, má jinou genetickou zátěž, dispozice, symptomy a jiný životní příběh,“ říká naturopatka Carter.

Pokud tedy chcete jen jeden a bazální recept na to, jak mít hormony v harmonii, je to jednoduché: Dopřávejte si dostatek sexu, zdravé stravy a spánku – a co nejméně stresu. Ne obráceně!

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu