Ectoin je novým favoritem světa krásy

Co je ectoin a proč ho vaše beauty rutina nezbytně potřebuje?
Tereza Spilková
——
22. prosince 2021

Foto: Shutterstock

Peptidy, niacinamid, vitamín B5, vitamín E, kyselina hyaluronová. Péče o pleť je hlavně o znalosti ingrediencí. Jakmile se v názvech naučíte orientovat a správně číst složení na etiketách, jste na dobré cestě k té nejkrásnější pleti svého života. Během pandemie rostl trh s beauty produkty jako o závod. Navzdory počátečnímu očekávání se ukázalo, že i když jsme nyní mnohem více doma a polovinu tváře máme většinu času zakrytou, o svoji pleť se chceme i tak pečlivě starat. A nejen to. Chceme se o ni starat nejlépe, jak dokážeme, porozumět jí, hýčkat ji. Díky sebevzdělávání se u internetu (ahoj Youtube videa modelek a hereček s dokonalou pletí) má tak většina z nás jasnou představu o tom, co, proč a jak naše pleť potřebuje. A odborníci ze světa krásy ví, že publikum si žádá další efektivní beauty pomocníky. Novým hrdinou péče o pleť je záhadně znějící aktivní ingredience – ectoin. 

O co se jedná? 

Ectoin je přírodní složka a nachází se v různých druzích bakterií. Přirozeně se vyskytuje v těch nejnehostinnějších podmínkách na zemi – na pouštích a v solných jezerech. Poprvé byl objeven na poušti v Africe v roce 1985. Dnes se pro různé účely získává například z mořských bakterií. Za úkol má především chránit membrány buněk živých organismů před škodlivými vlivy vnějšího prostředí. V extrémních podmínkách ectoin slouží jako osmolyt – ochrana před vysušením organismů (neboli osmotickým stresem), a to hlavně v extrémně slaném prostředí. Kromě toho dokáže chránit přirozené struktury bílkovin, lipidové dvojvrstvy, a dokonce také mitochondriální DNA. 

Co dokáže?

V kosmetice funguje ectoin především jako zklidňující a změkčující složka. Pro své mimořádné vlastnosti se začal využívat také jako ochrana pleti před nejrůznějšími druhy stresu. Ruch velkoměsta je přece ve srovnání s nekonečnou písčitou pouští procházkou liliovým sadem.

Proč ho vyzkoušet?

Zázračný ectoin dokáže mnohem více než jen udržovat v pleti přirozenou hydrataci. V tom je mimochodem prý mnohem lepší než vzývaná kyselina hyaluronová. Ectoin poskytuje přirozenou ochranu před UV zářením. Je navíc skvělý v boji proti stárnutí – chrání kožní buňky a zpomaluje jejich degeneraci. Dokáže také obnovit nyní tolik probíranou ochrannou kožní bariéru a vrátit pleti mladistvý vzhled. 

Kde ho najít? 

Tato multifunkční aktivní ingredience již není žádnou podpultovou záležitostí. Jeho hledání na seznamu ingrediencí kosmetických přípravků ale pořád může být docela bojovka. Díky jeho mimořádným vlastnostem a přírodnímu původu ho najdete ve velkém hlavně v přírodní kosmetice. Na poličkách v drogerii na něj prozatím narazíte spíše náhodou. Obraťte se proto na odborníky v oboru. Séra a krémy s ectoinem seženete třeba ve svatostáncích té nejkvalitnější kosmetiky – v obchodu Beloved či v Líčírně Organics.

Na co pozor?

I když je ectoin vynášen do nebes pro svoji schopnost přirozeně chránit před škodlivými UV paprsky, buďte s ním opatrná. U krémů s faktorem SPF vždy záleží na vrstvě, jakou na pleť nanesete. Obzvláště u přírodních krémů nemusí být ochrana tak vysoká, jakou slibuje krabička. A to právě proto, že ho nenanesete potřebnou vrstvu, jež bývá pro slibovanou vysokou a efektivní ochranu velmi silná. 

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu