New online era is coming. Představujeme nový web HARPER'S BAZAAR

Chcete znát tajemství perfektní pleti?

Jediný krok péče stačí, aby se z vaší neposedné pleti stala ta dokonale hladká, jemná a zářivá.
Martina Polachová
——
1. září 2021

Foto: Shutterstock

Možná se vám to nebude líbit, ale za poslušností pokožky stojí z velké části pravidelné a pečlivé čištění. Protože si ale pod tímto slovem představuje každý něco jiného a stále mnoho žen se podivuje tomu, proč onen super drahý krém nefunguje, jak sliboval, je na čase si upřesnit, co se za „čištěním pleti“ skutečně skrývá.

Stačí jednou za den? A čímkoliv? Nikoli!

Asi nejzažitější omyl spočívá v četnosti čištění. Správně je totiž dvakrát denně, ráno a večer, což ne každý dodržuje. Proč ráno, když noc proležíte na polštáři? Protože se během noci z pleti vylučují toxiny, maz, pot a rovněž je třeba sundat zbytky regeneračních přípravků, aby byla tvář připravená na denní péči. Večer pak přichází na řadu odlíčení a spolu s ním i odstranění nánosů prachu a dalších nečistot. To proto, aby mohla pokožka odpočívat a během spánku napravovat škody.

Vyhodnotila jste, že má vaše pečující rutina přece jen jisté mezery a ráda byste na nich zapracovala? Pak si co nejpřesněji zjistěte svůj typ pleti. Ať už s kosmetičkou, dermatoložkou, nebo třeba odbornou poradkyní v parfumerii či lékárně. Bez správné diagnostiky, kterou dělá například Biologique Recherche, by vás totiž hledání ideálních čisticích přípravků mohlo přijít draho a hlavně by vám mohlo způsobit další komplikace s pokožkou.

V návaznosti na typ pleti už však můžete začít vybírat konkrétní čisticí arzenál. Ten by měl zahrnovat nejen první krok v podobě balzámu, pěny nebo třeba gelu, ale také tonikum na dočištění, vyrovnání pH, osvěžení a přípravu na nanesení další péče. V případě, že si libujete ve voděodolných řasenkách, mějte k ruce navíc také odličovač na oči a rty.

Á propos, vybírejte skutečně důkladně, protože už ve fázi čištění můžete napomáhat řešení určitých potíží a přípravky podle toho volit. Jinými slovy, oplachování obličeje obyčejnou vodou je skutečně málo...

Produkty jsou jedna věc, postup a frekvence je věc druhá

Zní to jako banalita, ale častým prohřeškem bývá i chybný postup. Někdo má totiž tendenci pleť nepřiměřeně drhnout, používat zbytečně teplou, nebo naopak studenou vodu, pospíchat atp. Podle toho, jakou konzistenci přípravku zvolíte, jej buď samotný, nebo v kombinaci s vlažnou vodou jemně rozmasírujte krouživými pohyby po obličeji a vzniklou emulzi posléze opláchněte.

Pro poslední krok čištění, tedy použití tonika, platí pouze správný výběr přípravku a šetrný postup. Agresivním třením docílíte akorát podráždění nebo přílivu vrásek, proto nespěchejte, naneste tonikum na vatový tampon a jemně zbytky nečistot opatrně setřete.

Jestli jste tuto fázi někdy přenechala micelární vodě, vězte, že micely sice pokožku dokonale zbaví špíny, jenomže by neměly ulpívat na pokožce. Tzn. pokud tento druh přípravku použijete, rozhodně pokračujte ještě dalším krokem – speciálním tonikem. 

P.S.: Zvažujete, že byste pravidelné čištění přelstila přípravkem „několik v jednom“? Potom se připravte na to, že je to optimální řešení na dobu určitou (na cestách, na víkend mimo domov) a vaši touhu po bezchybné pleti rozhodně nenaplní...

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu