Adventní kalendář day 11: OSLO SKIN LAB

Soutěžte a vyhrajte 3 balení beauty kolagenu The Solution v hodnotě 4 500 Kč.
komerční článek
——
11. prosince 2022

Foto: Getty Images

Potravinové doplňky pro zdraví a krásu se v moderní době staly nepsaným pravidlem pro muže a ženy všech věkových kategorií. Přispívají nejen ke kráse, ale i ke zdraví našeho těla. A mezi ty nejpopulárnější patří právě kolagen. 

Co je kolagen a proč je důležitý pro naše tělo?

Kolagen je druh bílkoviny, který se nachází v našich pojivových tkáních, kůži, šlachách, kostech a chrupavkách. Je také jedním z nejdůležitějších stavebních bloků naší pokožky. O to, aby byla hladká a pevná, se stará vrstva zvaná dermis. Právě její součástí je kolagen, respektive kolagenová vlákna. Produkce a udržení kolagenu mají na starosti buňky pojivové tkáně zvané fibroblasty. Byť existuje 28 typů kolagenu, 90 % kolagenu v lidském těle tvoří kolagen typu I.

Proč o kolagen přicházíme? 

S přibývajícím věkem (přibližně od 25. roku života) dochází k fragmentaci kolagenu (stává se roztříštěným a volněji rozloženým), zhoršuje se funkce fibroblastů, a tím se zpomaluje tvorba kolagenu. Tyto změny spolu s úbytkem dalšího klíčového strukturálního proteinu zvaného elastin vedou k příznakům stárnutí, jako jsou například vrásky.  K poškození tvorby a udržení kolagenu, a tím i předčasnému stárnutí, však přispívají mnohé faktory spojené s naším životním stylem – kouření, nadměrné pití alkoholu, nadměrné slunění ba i (všudypřítomný) stres. 

Jak si kolagen můžeme doplnit? 

Jedním z nejoblíbenějších způsobů je právě konzumace hydrolyzovaného kolagenu. Hydrolyzovaný kolagen je běžný typ kolagenu používaný v doplňcích stravy, který vzniká procesem zvaným hydrolýza. Výzkumy naznačují, že užívání čistých kolagenových doplňků může zlepšit některé aspekty zdraví a vzhledu pokožky. Z 19 studií, do kterých bylo zahrnuto 1 125 účastníků (95 % žen) ve věku 20 až 70 let, vyplynulo, že užívání hydrolyzovaného kolagenu zlepšuje hydrataci, pružnost a vrásky pokožky ve srovnání s placebo skupinou. 

Komu je kolagen určen? 

Ideální věk pro začátek užívání kolagenu je okolo 30. roku života – je to právě doba, kdy se začíná produkce kolagenu zpomalovat, a také dochází k viditelnému výskytu vrásek. Tím, že je kolagen bílkovina běžně přítomná v našem těle, nemá jeho konzumace v podobě doplňků stravy prokázané žádné vedlejší účinky. Těhotným a kojícím ženám se však raději doporučuje poradit se s lékařem.

Jak jej užívat? 

Pro maximalizaci účinků se doporučuje užívat kolagen každý den. Díky jeho formě je velmi jednoduché jej zařadit do každodenního života – práškový kolagen neutrální chuti je jednoduše rozpustný v tekutinách (teplých i studených), a proto jej můžete jednoduše přidat do vody, džusů, smoothie nebo také do své ranní ovesné kaše.

Výherkyní soutěže je: 

Nina Kohoutová, Hradec Králové

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu