Art

Why Would You: Princezna Anne vs. Balenciaga s Gucci jedna nula

Diana Vreeland pro Harper’s Bazaar psala sloupek Why Don’t You?, kde čtenářům radila, co mají dělat. Já se ve Why Would You? zamýšlím nad tím, co by šlo udělat lépe, a bez čeho bychom se nejspíš obešli docela.
Martin Váša
——
18. června 2022

Getty Images

Pokud jste během oslav platinového jubilea Alžběty II. dávali dobrý pozor, mohli jste se o stylu britské královské rodiny dozvědět celou řadu zajímavostí. Spolu s tím, že panovnice nosí v kabelce sendvič s marmeládou „na potom“, mou pozornost upoutaly také náušnice osázené safíry a diamanty vévodkyně Kate, které dříve nosila princezna Diana – měla je na sobě třeba na Met Gala v roce 1996. Ne že by to bylo poprvé, co Kate zvolila šperky Lady Di, ale podobné momenty ve mně vždy vyvolají otázku hodnou Hercula Poirota: Jaký byl přesně motiv?

Zatímco jsem trápil malé šedé buňky mozkové, o další velký fashion moment se postarala princezna Anne svými sportovními slunečními brýlemi adidas. Ty v jinak konzervativním kontextu budily dojem, jako by je pro ni vybral Demna Gvasalia.

Říká se, že opakovaný vtip není vtipem, ale co když nebyl vtipem nikdy? Fotografové v minulosti zachytili Anne s podobnými brýlemi hned několikrát, a to včetně diamantového jubilea před deseti lety, kdy většina z nás ještě neměla o Demnovi ani tušení. Tou dobou byl ještě neviditelným členem týmu Maison Martin Margiela; módou povinným podtrhnul nohy svou značku Vetement v roce 2014 a první kolekci coby kreativní ředitel Balenciaga představil až o další dva roky později.

Což mě přivádí k myšlence, že Anne nejenže předběhla dobu, ale navíc má onu velmi vzácnou ingredienci, bez níž styl jednoduše nemůže být legendární, a to je nadhled. Moc bych za to nedal, že svou volbou nechtěla nikoho oslnit – prostě má jenom ráda sportovní sluneční brýle adidas.

Z mého úhlu pohledu udělala adidasu větší službu než nové spolupráce s módními domy Gucci a Balenciaga dohromady. Remix odlišných kódů značek je téměř vždycky přitažlivý – je to dobrý způsob, jak přijít s něčím novým, a o novosti přece móda je. Přesto je to fotka princezny Anne (as cool as a cucumber) se sportovními brýlemi, které nosí celá léta, nikoliv fotky zmíněných kolekcí, co mi na první pohled připadá osvěžující. A o tom, řekl bych, je zase styl.

Pravidla smí porušovat jen ten, kdo je dokonale zná, a moje otázka pro dnešní den tedy zní: Proč se řídit tím, co se od vás očekává, když si umíte najít vlastní cestu?

#whywouldyou

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu