Art

Praha ožívá uměním! Co neminout na prvním ročníku festivalu PRAGUE ART WEEK?

Česká metropole se dočkala a má svůj vlastní týden umění. Od 9. do 15. září bude celkem na 50 lokalitách v Praze probíhat speciální program, v rámci kterého vystoupí i ukrajinská umělkyně Maryna Shcherbenko.
Helena Novotná
——
9. září 2022

Foto: Artex

Své dveře návštěvníkům otevře řada galerií i muzeí a festival představí řadu dalších akcí – od soutěže o nejlepší digitální dílo NFT po sérii přednáškových bloků s českými i zahraničními hosty. PRAGUE ART WEEK proběhne od 9. do 15. září a v rámci doprovodného programu se bude věnovat aktuálním tématům umělecké scény – NFT, sběratelství umění i tomu, jak funguje současná umělecká scéna v New Yorku. Pozvání festivalu přijala také ukrajinská galeristka Maryna Shcherbenko, která bude mluvit o zachování ukrajinské kultury a dědictví.

„Chceme Prahu zviditelnit na umělecké mapě světa. Chceme zde přivítat zajímavé osobnosti ze světa umění a pro umělce a obyvatele Prahy připravit výjimečný event, který se bude odehrávat po celém městě,“ říká k prvnímu ročníku PRAGUE ART WEEK jeho ředitelka Lenka Bakeš. Kam tedy vyrazit? Nejvíce se program soustředí na Praze 1 a 7. Festivalové centrum, kde budou probíhat přednášky a další program, se na týden usídlí na Nové scéně Národního divadla, zapojené jsou také Galerie Kodl či Kvalitář. Na umělecky silné Praze 7 připravuje program The Chemistry Gallery, Trafo Gallery či Holešovická šachta a mnoho dalších. Pokud rádi objevujete běžně nepřístupná místa, vyrazte na pop-up výstavu do rozestavěné budovy Vanguard od PSN (Praha 12).

Kam vyrazit podle ředitelky festivalu Lenky Bakeš? „Nechci nikoho upřednostňovat, ale čtenářům a čtenářkám Harper's Bazaar bych doporučila přijít v úterý 13. do Superstudia na Nové scéně na talk s Marií Tomanovou a dalšími skvělými hosty, který zakončí performance Luki Essender. Krom toho doporučuji o víkendu obejít velké instituce nebo zajet do areálu Artefin. V týdnu se naopak můžete orientovat dle jednotlivých městských částí, kde jsou otevřené menší galerie a off spacy, tam máte skvělou příležitost promluvit s galeristy i samotnými umělci.“

Mezi highlighty festivalu patří například možnost zcela poprvé nahlédnout do české soukromé sbírky Havrlant Art Collection – skrze skupinovou výstavu s názvem HAC #1, která se stejně jako sbírka Kateřiny a Jakuba Havrlantových zaměřuje na mladé autory a současné progresivní umění střední a východní Evropy. Video art Ztracený případ od laureáta Ceny Jindřicha Chalupeckého Romana Štětiny, které je také součástí sbírky Havrlant Art Collection, se bude promítat v sobotu v kině Ponrepo za přítomnosti autora. V Praze můžete také zanechat vzkaz skrze experimentální instalaci Federica Díaze „Na Horu“.

Mezi hlavní zahraniční hosty art weeku patří ukrajinská galeristka Maryna Shcherbenko z Shcherbenko Art Center v Kyjevě. Ve čtvrtek 15. září proběhne ve festivalovém centru její přednáška o výzvách a obtížích, kterým umělecká scéna Ukrajiny čelí po ruské invazi a jak se je daří překonat. Představí také několik projektů, kterým se po vypuknutí války věnuje. 

Maryně jsme položili pár otázek, především jednu velmi nelehkou, a to jak dramaticky se umělecká scéna na Ukrajině změní a co se od ní dá v budoucnu očekávat?   

„Válka mění vše. Umělecká scéna se proměňuje. Mnoho mých kolegů a umělců odjelo do zahraničí. Právě ze zahraniční jsme spustili proces vstupu současného ukrajinského umění na světovou scénu. Nad nutností této integrace a nad nepřekonatelnými překážkami, které se s ní pojí, se dříve dlouze diskutovalo. A nyní je z toho nutnost. Tato integrace ovlivní jak vývoj současných uměleckých institucí na Ukrajině, tak i vznik nových. Umělci budou známí nejen na lokální umělecké scéně. Dále musím zmínit vliv umění na to, jak je Ukrajina vnímána v zahraničí. Umění má totiž neskutečnou sémantickou sílu, a proto s ní musíme nakládat opatrně a přistupovat k ní zodpovědně před námi samotnými i před světem.“

A na koho ze současných ukrajinských umělců by nás Maryna ráda upozornila?  „Nemůžu vyzdvihnout pouze jednoho. Coby kurátorka si všímám především žen umělkyň, které jsou součástí výstav v Shcherbenko Art Centre. Proč tomu tak je? Samozřejmě je mi to tematicky blízké, ale to není tím skutečným důvodem. Jde o ten profesní drive, který se dostaví, když pracuji s tak nesmírně zajímavými a všestranně talentovanými lidmi.“ Maryna zmiňuje například Vladu Ralko a její malby, Mariu Proshkovskou, autorku video performancí, a Mariu Kulikovskou, která pracuje především s vlastními zkušenostmi z okupovaného Krymu. „Ženy v umění na Ukrajině jsou teď velmi expresivní, jejich projev je sebevědomý a přesvědčivý a snadno přecházejí od jednoho tématu k dalšímu, od jednoho média k jinému. Každá je zcela jiná, ale všechny neskutečně silné,“ dodává Maryna.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu