Art

Pozitivní knihy, které vám zlepší náladu

Během těchto dní může být často těžké myslet na něco jiného než na aktuální dění na Ukrajině a ve světě celkově. Přesto je velmi důležité mysli ulevit a přijít na jiné myšlenky. Jaké knihy si přečíst, když potřebujete vzpruhu?
Tereza Spilková
——
11. března 2022

Foto: Getty Images

Nebojte, rozhodně v tom nejste sami. Události poslední doby nám ukazují mnoho špatného, ale také otevírají dveře spoustě pozitivních momentů. Je snadné nechat se unést a pro každý projev radosti se cítit provinile. Jak ale radí experti, musí se žít dál. I v těžkých časech proto nezapomínejte čerpat pozitivní energii a radovat se z běžných maličkostí, které pro mnohé bohužel stále nejsou samozřejmostí. V rámci duševní hygieny je potřeba občas (a nyní více než kdy dřív) odložit telefony, počítače, vypnout televizi a udělat si chvilku klidu. Jen vy a knížka. A jakou knížku zvolit? Právě teď to chce něco povznášejícího, pozitivního a uklidňujícího. Následující tituly by to měly přesně splňovat. 

Jaké knihy si přečíst na zlepšení nálady?

Jak se zbavit starostí a začít žít – Dale Carnegie

Knihy Dalea Carnegieho jsou klasikou, která nikdy nezklame. Autor slavné knihy Jak získávat přátele a působit na lidi, která pomohla k lepšímu životu statisícům lidí po celém světě, má něco i pro další velmi důležitou oblast života. Kniha Jak se zbavit starostí a začít žít neobjevuje v zásadě nic nového, ale připomíná to nejdůležitější. Rady, které autor nabízí, jsou výsledkem dlouhého zkoumání filozofických spisů a rozhovorů s lidmi, kteří mají život, jak se říká, pod palcem. Zopakovat si tolik potřebné základy nikdy neuškodí. 

Josh and Hazel’s Guide to Not Dating – Christina Lauren

Christina Lauren je autorkou děl s kýčovitými obálkami řadícími se mezi červenou knihovnu. Josh and Hazel’s Guide to Not Dating je ale čirá radost a veselí. Kniha plná hledání lásky na špatných místech, nešťastného randění a trapasů, za jaké by se nemusel stydět ani ten největší smolař na světě, vás s humorem provede životy dvou mladých lidí, kteří zažívají to, co každý z nás. Akorát je to všechno mnohem, mnohem zábavnější. Jak nerandit? Josh a Hazel vám nabídnou hned několik odpovědí. 

Život samá pohroma – Jon Kabat-Zinn

Otec moderní mindfulness (všímavosti a prožívání přítomného okamžiku) má už i svou MasterClass. Není divu, jeho rady a učení jsou čím dál více potřebné. Expert na vyrovnanost a vnitřní klid napsal nespočet knih, které se staly celosvětovými bestsellery, a tak můžete sáhnout po jakékoliv z jeho repertoáru a určitě se dozvíte mnoho zajímavého. Život samá pohroma se ale do současného období hodí asi nejvíce. Vysvětlí vám, jak žít tady a teď, jak se nenechat ovládat okolními událostmi, jak na ně účinně reagovat a jak mít pod kontrolou své zdraví a zachovávat klid. 

Holistická detektivní kancelář Dirka Gentlyho – Douglas Adams

Někdy je potřeba se ztratit v příběhu, který vás zcela odtrhne od všedního života. Přesně to umí autor humorných sci-fi Douglas Adams. Pokud milujete Stopařova průvodce po galaxii, budou knihy s Dirkem Gentlym přesně pro vás. Fiktivní detektivní postava pohybující se po absurdním světě plném ještě podivnějších událostí, bytostí a strojů je úspěchem Stopaře trochu zastíněna, to ale neznamená, že si nezaslouží vaši pozornost. Typický humor a autorův smysl pro podivno vás určitě nenechají ve špatné náladě. 

Víc než žena – Caitlin Moran 

Život je o neustálém hledání. To zjistila i Caitlin Moran, autorka bestselleru Jak být ženou. Že být ženou nemá jasná pravidla, je nám asi všem jasné, lze ale nalézt alespoň nějakou rovnováhu, smysl a mít vše, jak se dnes říká, zvládnuté? Odpovědí je jednoznačné ne. Alespoň tak to vidí sama autorka ve své druhé knize Více než žena. Ani po letech hledání stále nemá recept na štěstí, ani univerzální návod na život. Jestli je to dobře, nebo špatně, to už posuďte sami. Jedno je ale jisté, vždycky je možné se tomu všemu zasmát. 

Laughter Yoga – Madan Kataria

Smích je tou nejlepší medicínou. Na tom bychom se možná shodli. Že by ale skupinky lidí postávající v parku, popadající se za břicho za doprovodu snad až nuceného a hlasitého hýkání mohly být opravdu na cestě k pevnému zdraví? Ano, přesně tak to s jógou smíchu je. Smějete se, až je vám lépe. Ne naopak. Kombinace jógového dýchání a smíchu je prý lékem na řadu civilizačních neduhů. Včetně obezity. Nám by právě nyní stačilo zlepšení nálady a fyzické kondice, ale pokud se díky této nové formě jógy dostaneme před létem i do lepší formy, nejsme proti. 

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu