Art

Nora Grundová uvádí říjnové číslo Harper's Bazaar

Pro-ageing znamená, že máme rády svůj věk a postupujeme si tempem, jaké se nám líbí...
Redakce Harper's Bazaar
——
15. září 2022

Foto: Andreas Ortner

Milé čtenářky, 

jak jste si mohly všimnout, termín anti-ageing se mění na pro-ageing. I když, kdyby bylo na mně, nazvala bych to něco jako smart ageing nebo happy ageing, cool ageing, simply ageing... Anti-ageing už nabralo lehce negativní konotaci, jako by se k věku vztahovalo jemné zoufalství z měnící se pleti a vlasů a urputnost v boji s časem. Vůbec slovo boj je otravné. Bojovat proti čemu? Svojí kůži? Tělu? Proč? Proto je pro-ageing mnohem lepší. Je v tom smířlivost, rozumnost a laskavá velkorysost k sobě sama.

Lynne Koplitz ve svém stand-upu Hormonal Beast vtipně rozvádí myšlenku, co všechno se chystá od určitého věku dělat, jak bude říkat, co si doopravdy myslí, a dělat, co doopravdy chce, protože „vězení je můj plán na důchod“! Jestliže je nám totiž například osmdesát, tak už vlastně můžeme cokoli včetně toho, o čem tu opatrně píšeme, že bychom neměly. Moře kávy? Cukr? Hranolky? Můj bratr vozil naší babičce Mildred od jejích devadesáti let každý den její oblíbenou snídani z McDonald’s. Nejdřív jsme se v rodině ošívali, přece jen tolik soli, cukru, konzervantů, ale nakonec... dalších dvanáct let si na tom pochutnávala, Mildred byla labužnice a smála se: „Já už přece můžu všecko!“

Pro-ageing znamená, že máme rády svůj věk a postupujeme si tempem, jaké se nám líbí. Není nutné tolik zkoumat číslo – také cítíte, že byste své duši přiřadili úplně jiné a mnohem nižší? Často nad tím přemýšlím, čím to je. A nakonec ani není nutné tolik zkoumat svůj obličej – pořád odmítám si domů pořídit ono užitečné kulaté zvětšovací zrcadlo, u kterého se sice dá dobře nalíčit a upravit obočí, když se člověku horší zrak, ovšem také se přitom dá chytnout deprese, takže se radši líčím jen tak přibližně... Až opečujeme všechna místa, která se časem zkrátka mechanicky opotřebovávají, jako tvář, krk, lokty, kolena nebo vlasy, což je v pořádku a doufám, že k tomu poslouží i tento časopis, čeká nás spousta fascinujících témat, nad kterými jako dospělé ženy můžeme v tomto století přemýšlet. Například co když je přátelství víc než vztah? Je povinnou součástí blízkého vztahu muže a ženy sex? Slýchávám také od kamarádek 35+ úvahy o založení „nevěstince“, kde klientkami budou ženy. Oslavujme zkrátka svůj věk, nebo se jím aspoň netrapme, protože v každé chvíli je to to nejlepší, co máme právě k dispozici.

Přeji vám krásný říjen,

Nora Grundová 

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu