Art

Nora Grundová uvádí květnové číslo

Květnový HARPER'S BAZAAR oslavuje krásu.
Nora Grundová
——
13. dubna 2023

Jakub Gulyás

Milé čtenářky,

toto číslo je věnované kráse. A krása, drahé ženy, to je – kromě úsměvu na rtech, tryskajícího espritu, velkorysosti a smyslu pro humor – pečlivá a chytrá skincare. A teď vám povím o své nové lásce, která se ke skincare váže. V jednom ze svých posledních podcastů jsem s vědkyní a odbornicí na péči o pleť Barbarou Paldus narazila na téma mikrobiomu a následně jsem se zamilovala. Barbara mluvila o bakteriích na našem těle s takovou vášní a láskou, že jsem pro ně zahořela stejně jako ona.

Mikrobiom přitom není v kosmetice žádné nové téma, ale postupující vědecký pokrok stále přesněji odhaluje, jak moc v moci mikroorganismů jsme. Stejně jako to, jak moc o nás tyto mikroorganismy pečují, povídají si o nás a pamatují si nás.

Od té doby na svůj mikrobiom, jak se tenoučké vrstvičce vzájemně spolu komunikujících bakterií, hub, virů a prvoků pokrývajících naše tělo, střeva a všechny dutiny, říká, myslím často. Při každém odličování, mytí, milování a vystavování se slunci. Doufám, že se u mě má pěkně.

Jedním z ohromujících vědeckých objevů je ten, že na každém zdravém těle prosperuje zhruba sto bilionů organismů, jejichž genetická informace převyšuje naši lidskou asi stopadesátkrát. Až se vkrádá myšlenka, co je vlastně přesně člověk a kde jsou hranice mezi ním a organismy, které se na planetě Zemi vyskytly před 3,5 miliardy let. Jestli lidská bytost nejsme my plus oni.

Většina z těch bilionů miniaturních obyvatel našeho těla pracuje v náš prospěch. Obětavě nás chrání před slunečními paprsky, tráví, co sníme, aktivují naši imunitu, hlídají hmotnost, a dokonce přes střeva informacemi vyslanými do mozku ovlivňují, jak se cítíme. A chtějí, abychom byli šťastní co nejvíc, protože je to v jejich zájmu.

Protože my o mikrobiomu naopak přemýšlíme stále málo, nijak o jeho štěstí nepečujeme. Zbytečně ho likvidujeme antibiotiky, stresem, přehnanou hygienou a industriální stravou, která jim v našich střevech vůbec nechutná. Přehnaná hygiena je vůbec zajímavý jev. Zbyla nám tu z osmdesátek, kdy se nadšeně dezinfikovalo všechno a pořád, a já si z dětství například odnesla tik mýt si ruce dvacetkrát denně. Co začaly osmdesátky, to dorazila pandemie. A jsme zpátky u skincare. Z minulých let ještě stále dožívá snaha exfoliovat pleť, co jen snese, přičemž se ovšem zbavujeme kromě vlastních buněk i nevinného mikrobiomu.

A dobrá zpráva nakonec. Až se budete cítit osamocené, dámy, vězte, že nejste samy. V každém okamžiku je s vámi sto bilionů mikroorganismů, které vás milují a nikdy neopustí.

Krásný květen

Nora Grundová

Nově k předplatnému na 1 rok za 1 129 Kč získáte jako dárek řadu Sensibio Bioderma v hodnotě 1457 Kč.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu