Art

Nikola Nováková: Studio visit se Shirin Rahman a Aziya

#vertigo
Nikola Nováková
——
25. března 2023

Foto: Ivan Kaša

Vítáme vás netradičně v „neateliérovém prostoru“, ale zato na vysněném místě, pod konviktem Maltézských rytířů v chrámu designu – Artisème, za nímž stojí Shirin Rahman, která se narodila v Turkmenistánu. Po studiích v Londýně přišla do Čech, kde nakonec i zůstala. Jako studentka měla přednášky nedaleko tohoto barokního prostoru, který jí už tehdy naprosto učaroval. Po dlouhém vyjednávání s řádem Maltézských rytířů se jí podařilo prostor získat a otevřít tak unikátně eklektický obchod s českým designem.

Shirin, tvůj příběh mě fascinuje, cítím za tím velké úsilí a zápal v srdci. A toho si vždy u lidí, které poznám, velmi vážím. Tvůj kurátorský výběr konkrétních produktů českého designu je velmi citlivý – v Čechách jsi dnes deset jedenáct let. Jak probíhalo tohle seznamování s místní scénou?

Děkuji za tak milá slova. Ano, byla to docela náročná cesta k tomu vybudovat Artisème a udělat z něj to, co je dnes. Když jsem asi před deseti lety poprvé přijela do České republiky, silně mě oslovila bohatá historie a kultura designu v této zemi. Uvědomila jsem si, že o takto širokém a bohatém světě lokálního řemeslného designu zdaleka neví kdokoliv, ať už je to Čech, nebo cizinec. To mě inspirovalo k tomu, abychom do tohoto světa zasvětili širší veřejnost a také tímto způsobem podporovali místní designéry. Asi tak, jak je tomu u všeho, začátek vůbec nebyl jednoduchý, a už vůbec ne snaha prorazit na místní scénu designu. Zpočátku někteří designéři váhali, zda s námi vůbec spolupracovat. Byli skeptičtí k našim záměrům a nebyli si jisti hodnotou, kterou můžeme jejich práci přinést. Ovšem postupem času se nám podařilo etablovat a vybudovat pevné vztahy s komunitou, ať už designéry, či zákazníky. Dokázali jsme tak získat důvěru a podporu, která pohání Artisème dál. Řekla bych, že můj styl je poměrně osobitý a jiný. Ten se samozřejmě do jisté míry podepisuje také na kurátorském výběru produktů v Artisème. Nerada se řídím trendy a nyní jsme ve fázi, kdy vybíráme designéry a produkty, které se nám opravdu líbí a zapadají jak do našeho konceptu, tak celkově do bohémské estetiky, která sjednocuje naši vizi. Nyní jsme opravdu pyšní na to, že můžeme v Artisème nabízet unikátní výběr lokálního řemeslného designu od řady talentovaných designérů. I přesto, že byla cesta náročná, je velmi obohacující a neustále mne inspiruje a pohání kreativita a vášeň místní scény.

Rozhovor spolu ale děláme ne kvůli designu, ale kvůli tomu, že jsme tentokrát spojily síly a hostujeme ve vašem prostoru náš projekt Studio visit a otevíráme společně výstavu Aziyi, autorky z Kazachstánu, kolem které kroužím už nějakou dobu. Ale jak se říká, ty správné věci přichází ve správný čas. Shirin, v čem tě oslovuje právě Aziyina tvorba?

Aziyina tvorba byla pro mě vlastně láska na první pohled. Hned jak jsem spatřila její obraz Act Like a Duck, tak jsem věděla, že se jedná o unikátní dílo s neskutečným potenciálem. Proto jsem ji ihned oslovila s tím, že bychom ji moc rádi uvedli výstavou v Artisème. V čem mě obzvlášť přitahuje Aziyina tvorba, je to, jak oslovuje a oslavuje ženy skrz své umění. Díla jsou odvážná a expresivní a její osobnost je skutečně vždy přítomná v tvorbě. Zejména portréty doslova čiší charakterem a „moodem“. Oceňuji také prvek hravosti, který do svých obrazů často promítá. Aziya dokáže opravdu ladně vnést a kombinovat smyslnou ženskost, ale i hravost do vážných témat a zároveň v díle nechat zářit svou osobnost. Myslím si, že je to určitý element, který o to víc dokáže upoutat pozornost na první pohled. Celkově můžu říct, že vnímám Aziyinu tvorbu jako inspirativní příklad toho, jak lze v každém díle promítnout svou pestrou osobnost a zároveň ji využít k oslavě a posílení jednotlivců a komunit.

Aziyo, pocházíš z rodiny s uměleckými kořeny, tvoje maminka byla divadelní herečka, a při aktuální návštěvě svého studia představuješ zcela nová díla. Tvoje tvorba se od našeho prvního setkání viditelně posunula. Nyní představuješ kolekci portrétů „silných sebevědomých žen“, sama jsi ve fázi, kdy se lámou tvoje úspěchy osobního a pracovního života…  

V rámci svého kreativního procesu se vždy účastním galerijního týdne a art víkendů v Berlíně. Měla jsem tu příležitost poznat majitelku a kurátorku galerie SLP. Sára má velmi dobré oko na začínající umělce. Spolupracuje také s etablovanými umělci, jako jsou Anselm Reyle a Filip Jenikae. Setkala jsem se s ní během jednoho ze svých výletů, okamžitě jsme si sedly a od té doby naše spolupráce trvá. Obě jsme se nacházely ve stejné situaci – ženy, které se přestěhovaly do jiné země a změnily svou kariéru na práci v umění. Minulý rok jsem v galerii vystavila svou sérii „Illusions“ a také měla artist talk v Soho House Berlin. Věřím, že v mé kariéře je důležité nejen vystavovat a prezentovat svou práci, ale také zůstat aktivní a společensky se účastnit uměleckých panelů, které podporují sdílení znalostí a kultury. Bez ohledu na své minulé zkušenosti jsem velmi přítomná. V tuto chvíli ale cítím, že přichází důležitý moment mé umělecké kariéry. Dlouho jsem se chtěla představit pražské umělecké scéně a je pro mě prvořadé, abych byla viděna právě tady, kde je můj domov. Jsem vděčná, že jsem potkala Shirin. Je opravdovou vizionářkou. Iniciovala naši spolupráci a posunula plánovaný projekt ještě o kousek dál. Díky její iniciativě jsme spojily síly a nyní společně pořádáme Studio visit. Dohromady s Danielou Pilnou (Dilligent Moments), která pravidelně tuto akci fotograficky dokumentuje, dochází k setkání silných a talentovaných žen s velmi vstřícným přístupem. Moje umění bude nyní prezentováno v Artisème, v obklopení dalších úžasných českých designérů. Je to pro mě opravdu velmi důležitý okamžik a už teď pracuji na dalším.

Aziyo, co představují tvoje portrétované ženy? Jsou to reálné postavy?

Moje nová série „Portrét ženy“ představuje ženu současnosti. Jako žena a imigrantka podporuji práva žen a toto je moje óda na všechny ženy. Je to oslava žen. Jsou to spíše fiktivní postavy inspirované silnými osobnostmi, se kterými jsem se setkala. Můžete si všimnout, že ženy na mých portrétech mají silný pohled, a zároveň jsou v jejich postavách i oděvech vidět ženské rysy. Moje žena je silná a mírumilovná, má autoritu, svá vlastní rozhodnutí, je seberealizovaná a má plnou kontrolu nad svým životem. Tato žena jsem já a tato žena jsi ty. Tyto portréty jsou odrazem velmi citlivého a aktuálního tématu, kterému dnes čelíme – role a práva žen v dnešní společnosti. Ten pokrok, kterého ženy za ta léta dosáhly, je neuvěřitelný, ale stále je to proces, který se posouvá a vyvíjí. Chci, aby moje umění bylo zdrojem krásy a inspirace pro lidi po celém světě.

Když jsem byla u tebe v ateliéru, ve funkcionalistickém domě Radost, líbilo se mi, jak ke svému pracovnímu místu přistupuješ. Jednalo se původně o taneční sál, sama si vyprávěla, jak jsi dlouho usilovala o to mít právě tady reprezentativní místo ke tvoření…

Mít ateliér ve funkcionalistickém domě Radost pro mě byl sen, za kterým jsem si dlouho šla. A taky se mi splnil. Jak sama říkáš, je pro mě důležité tvořit v krásném a zajímavém prostředí a stejně tak zde přijímat návštěvy. Jedná se opravdu o původní taneční studio, kde dominuje zrcadlová stěna, která opticky zvětšuje tento prostor. Díky funkcionalistickým velkým oknům je prostor také velmi prosvětlený. Na část podlahy jsem si sama položila černobílé šachovnicové lino, které pro mě představuje vyváženost a harmonii na tomto světě.

#vertigo

Nikola Nováková z pražské DSC Gallery se zaměřuje na prodej umění. Její vášeň se přirozeně promítá i do jejího přirozeného domácího prostoru, kde si postupně vytváří milovanou sbírku, o které mluví jako o zrcadlení jí samotné. Nejlepší investice je podle ní investice do zážitků. Obdivuje krásnou architekturu a ráda se obklopuje lidmi blízkými jejímu srdci. Pokud zábava - tak šampaňské, pokud dlouhá noc - tak jiskřivě, pokud láska - tak vášnivě. Razí heslo méně je více. Miluje vůni zralých jahod a ještě víc jejich chuť.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu