Art

Nenechte si ujít tato baletní představení, v Národním divadle i ve venkovních prostorách

Jestliže jste nadšenci baletní scény nebo zkrátka tance, divadla či umění obecně, máme pro vás tip na skvělý zážitek.
Lucie Švábenská
——
31. srpna 2021

Foto: archiv Národního divadla

Balet je mnohem více než tanec, který je při každém pohybu dotažen do naprosté dokonalosti. Je spojen s hudbou šitou na míru, dechberoucími kostýmy, dějem představení a většinou i s magickým místem, kde se představení koná. Tento celý balíček dá divákovi zážitek, na který často vzpomíná. A nyní se zahajuje nová sezona!

Zahájení nové sezony

Balet Národního divadla společně s dalšími soubory naší první scény zahájí novou sezonu velkou oslavou divadla, a to již zítra, ve středu 1. září, mezi 14. hodinou a 22. hodinou na Střeleckém ostrově v centru Prahy. Nečeká na vás „pouze“ baletní představení, ale hned celý program, který bude zahrnovat například setkání s některými z nových sólistů baletu, oblíbenou tvůrčí dílnu na téma Spící krasavice i vystoupení ve formě Site-specific. 

V rámci baletní dílny bude hostem sólistka Irina Burduja a v ND Café se zase budete moci setkat s prvním sólistou Patrikem Holečkem, který zde bude mít autogramiádu a rozhovor. Celý zážitek v rámci Baletní dílny na téma Spící krasavice završí příležitost prohlédnout si překrásné kostýmy z tohoto velkolepého klasického baletu, který bude mít českou premiéru již 16. září ve Státní opeře. A navíc se zde bude konat speciální vystoupení, které vyvrcholí možností společného focení s tanečníky.

Na programu se ale podílejí všechny soubory Národního divadla. V ND Café bude mimojiné i herec David Prachař, dále proběhne ukázka z autorského projektu letního kurzu ND Young a Činohra ND pokřtí nový kalendář pro rok 2022. Laterna magika uvede tanečně-výtvarnou tvůrčí dílnu inspirovanou inscenací Zázrak (s)tvoření a také vystoupení pod vedením člena souboru Alexe Sadirova – experiment s názvem Vidět zvuk, slyšet světlo. Opera ND se zase představí publiku tvůrčími dílnami pro děti a několika áriemi z Rossiniho opery Lazebník sevillský v podání operních sólistů. To však stále není vše. Mnoho zajímavého z operního života prozradí moderovaná diskuse s Adamem Plachetkou, Jiřím Sulženkem a Magdalenou Švecovou, také v prostoru ND Café.

Národní divadlo myslí i na konání dobré věci a v rámci programu se bude pořádat i bazar oblečení umělců, jehož výtěžek poputuje na výsadbu nových stromů. K dispozici bude i stánek s možností koupě vstupenek na představení ND, širokou nabídkou propagačních předmětů ND nebo losovacím osudím o ceny.

Vše vyvrcholí večerním koncertem kapely Základní kameny úrazu, složené z hvězd Činohry ND, a závěrečným koncertem kapely Tripleshot Jam. 

Program, kterým vás budou provázet Anna Fialová a Matyáš Řezníček, je bohatý, nudit se tedy rozhodně nebudete, a pokud máte alespoň trochu rádi tanec a kuturu, určitě doražte. 

Mimořádné taneční představení se vrací na prkna Národního divadla

Pokud však máte raději ten klasický zážitek v nádherné historické budově Národního divadla, kdy se elegantně a společensky obléknete a vychutnáte si představení se vším všudy, poté doporučujeme navštívit mimořádné taneční představení Mosty času oslavující mistrovskou tvorbu Jiřího Kyliána. 

Tato unikátní inscenace představuje díla slavného českého rodáka, který se nepochybně stal ikonou světové choreografie. Taneční dílo Mosty času představuje čtyři opusy Bella Figura, Gods and Dogs, Petite Mort a Šest tanců, které patří ke skutečným skvostům tanečního divadla a doslova zdobí repertoár naší první scény. 

„Jsem rád, že si Jiří Kylián vybral pro Prahu právě tyto choreografie, které považuji za velmi senzitivní a které bezesporu patří k pokladům jeho tvorby,“ dodává k dramaturgii inscenace umělecký šéf Baletu ND Filip Barankiewicz.

Tato pocta a zároveň výzva pro Balet Národního divadla přináší na jeviště právě tu esenci Kyliánovy osobnosti, to něco, co vždy při sledování jeho choreografií vyráží dech, zrychluje tep, vhání slzy do očí a nutí vás uvažovat o ryzí kráse, dokonalém umění. A o tom to přesně je. Z takového představení si odnesete požitek na celý život. 

Nenechte si ujít ani zítřejší zahájení sezony, ale ani výjimečnou baletní událost, kterou budete moci vidět na prknech Národního divadla pouze během pěti zářijových představení. 

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu