Art

Můžeme prosím přestat točit pokračování všeho?

Vřískot, Magická posedlost a nyní už i Buffy mají pokračování. Proč se stále nemůžeme pustit nostalgie po starých kultovních snímcích?
Oli Egler
——
14. srpna 2025

Foto: Profimedia

Hollywood rdousí dva velké problémy.  Nedostatek dobrých nápadů a nových hvězd starého kalibru.  Vše, co bylo vyprodukováno v devadesátkách či na přelomu milénia, mělo dokonale autentickou atmosféru, kterou dnes už zkrátka nikdo „neumí“. Byla to souhra perfektně vybraných herců (které by dnes odsoudili za nedostatek diverzity a za „typový casting“), trochu banálních příběhů a dialogů, dokonalých outfitů a typicky hollywoodského koření humoru, romance, akce a satiry.

Jen málokterý sequel se opravdu povede 

Přesně tuto myšlenku již rozvedli v pokračování filmu Scream (Vřískot 2), a to jako polemiku celé třídy středoškoláků, kteří již nejspíš tušili, co je čeká. Mimochodem tento film se řadí mezi jedno z nejlepších pokračování vůbec. Wes Craven byl zkrátka králem žánru – od Noční můry v Elm Street (na kterou schoval malý odkaz právě ve Vřískotu) přes Hory mají oči až po teenagerovskou trilogii (potažmo tetralogii) Vřískot.

Obnovení franšízy pod novým vedením a s novými herci slibovalo mnohé, avšak ortodoxní fanoušci věděli, že novinka nebude originálu sahat ani po kotníky. A měli pravdu. Hned dvakrát. A budou asi i potřetí, jelikož se chystá další (zcela zbytečný) díl.

S pokračováním dávno uzavřených příběhů se nyní roztrhl pytel – snah oživit kultovní klasiky (ať už jsou motivy producentů jakkoliv lukrativní) bylo už mnoho – Přátelé se sešli na jeden díl, protože už nebylo co víc si říct. Jurský park neuspěl tak, jak se čekalo, a tak se „obnovil“ hned dvakrát v různé sestavě. Vetřelci a Predátoři stále získávají nové příběhy a nové obsazení v naději, že resuscitují bývalou slávu.

Po pokračování Mezi námi děvčaty, Happy Gilmore (Rivalové) a Ďábel nosí Pradu se nyní již točí Magická posedlost, Svatba mého nejlepšího přítele, Blafuj jako Beckham – a největší novinkou je obnovení seriálu Buffy, přemožitelka upírů. A, dámy a pánové, v celé původní sestavě! Přibyde pochopitelně nová hlavní hrdinka, ale upřímně – dosáhnou nové hvězdy někdy na status kultovních hrdinů a hrdinek?

Ať už si myslíte o hereckých schopnostech mýdlových králů a královen cokoliv, musí se jim nechat neopakovatelné charisma, které mnohdy drželo celý projekt a zájem (minimálně jedné) generace diváků dlouhé roky. Bylo by fér dodat, že buď se sledovalo to, co bylo, nebo nic. Žádné TikToky a YouTuby (a pořádně ani „ty internety“) nebyly.

V dnešní záplavě projektů na nekonečném množství platforem se však stále vracíme ke starým dobrým klasikám, které nás bavily dvacet třicet let zpět. Nostalgie… A když už se neumí napsat nic nového, co by se rovnalo předešlému úspěchu, tak zkusíme pokračování. Nebo reboot. S pár novými tvářemi. Třeba to zabere.

Oli Egler

Tři věci, které ji nikdy nepřestanou fascinovat, jsou módní historie, kultovní filmy a to, jak někdo může přežít jediný den na bezkofeinové kávě.

Objednejte si předplatné Harper’s Bazaar

Časopis Harper’s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu