Art

Letní čtení: láska po irsku, rozvojová příručka a jedna rodinná vražda

Nastal čas utéct od veškerých povinností a užít si chvilku pohody u vody, v horách nebo kdekoliv jinde. Právě volné dny vybízí ke čtení knih, které jinak kvůli nedostatku času odkládáme do zadních polic. Vybrali jsme pro vás sedm tipů na letošní novinky z knižního světa.
Linda Svobodová
——
20. července 2022

Foto: Profimedia

Půlnoční knihovna, Matt Haig

Anglický spisovatel a novinář již stihl napsat několik beletrií a naučných knih pro děti i dospělé. Jeho specialitou je spekulativní beletrie zachycující temný, avšak svérázný rodinný život. Mezi jedno z jeho nejpopulárnějších děl patří Půlnoční knihovna, která si získala pozornost ihned po vydání. Vypráví o Noře Seedové, která je typickým outsiderem ve společnosti. Když se objeví v Půlnoční knihovně, která je mezi životem a smrtí, může změnit svá dřívější rozhodnutí tím, že si vyzkouší existenci i ve svých jiných životech. Ano, Nora může cestovat mezi vlastními životy a najít si jeden jediný, ve kterém by chtěla zůstat. Jak bychom mohli žít, kdybychom se v mládí rozhodli jinak? Na tuto otázku by chtěl najít odpověď každý z nás...

Nespoutaná, Glennon Doyle

Pokud hledáte (ne)dokonalý život, zkuste knihu od spisovatelky a aktivistky Glennon Doyle. Její kariéra nekončí pouze u psaní – Doyle je zakladatelkou neziskové organizace Together Rising, která podporuje ženy a rodiny v krizi. Dokonalý život, práce i manželství. Přesný opak popisuje Glennon ve své knize Nespoutaná, která s lehkou dávkou nonšalance vypráví o trpkém ženství, stereotypech ve společnosti a osobních problémech. To ovšem na knihu nehází pesimistický odraz a autorka skvěle popisuje svoji vlastní cestu, kdy povstala z popela jako Fénix, zbořila veškerá očekávání a objevila sebelásku – a vlastně i svoji životní lásku. Necítíte se být sami sebou? Doyle tento pocit zná velmi dobře: „Bývala jsem divoká, dokud mě nezkrotil stud. Dokud jsem se nezačala řídit radami jiných, namísto toho, abych věřila své vlastní intuici. Dokud mě nenaučili, že moje představivost je směšná a mé touhy sobecké. Dokud jsem nepodlehla klecím plných očekávání ostatních, kulturních mandátů, institucionální loajality. Přišla jsem o sebe ve chvíli, kdy jsem se naučila, jak se zavděčovat ostatním.“

Čtyři tisíce týdnů, Oliver Burkeman

U seberozvojových knih ještě chvíli zůstaneme, jelikož v letošním roce přišel s novinkou i britský žurnalista Oliver Burkeman, který mimo jiné přispívá do The Guardian. Píše především populární psychologické sloupce a přispívá na svůj vlastní blog. Jeho kniha Čtyři tisíce týdnů definuje množství času, které máme na tomto světě, a ano, na první pohled je to relativně deprimující. Nedostatek času byl od nepaměti nepřítelem lidstva a v dnešní zrychlené době to platí o to více. Hromada práce, trávení času s rodinou a přáteli, životospráva jak z tabulek a mnoho dalšího. Všechno nelze stihnout a o tom píše právě i Burkeman, který se snaží čtenáře odnaučit vyhlížet vysněný dostatek času a místo toho se radovat i ve dnech, kdy na vás padlo psychické zhroucení. Jeho kniha je navíc opřená o plno originálních postřehů z psychologických výzkumů. I přesto, že během vaší dovolené se výčet povinností sníží na minimum, vám může tato příručka pro život v hektické době usnadnit návrat do pracovního života. Jak totiž říká Burkeman: „Čím produktivnější zvládnete být, tím hůř pro vás! Udělejte všechno, co po vás ostatní chtějí, a budou toho po vás chtít o to víc!“

Domek v Irsku, Julie Caplin

Julie Caplin se řadí mezi jednu z nejoblíbenějších autorek posledních let. Čím se o to zasloužila? Jednoduše spojila tři věci, které jsou alfou a omegou každé dobré knihy – jídlo, cestování a romantiku. Julie je britská autorka, která proslula romantickými útěky reflektujícími její osobní vášně, jež zažila během cest. V poslední knize popisuje život úspěšné právničky Hannah, která se rozhodla změnit svůj život a odjet z Manchesteru do Irska na kurz vaření. Jak už to u knih této autorky bývá, hlavní hrdinka krom malebné kopcovité krajiny podlehne nejen kulinářským tajům, ale i šarmu charismatického Conora. Domek v Irsku se řadí mezi skvělé oddechovky na léto, během kterých zapomenete na svět okolo a ponoříte se naplno do místních krás, národní kuchyně a především odehrávajícího se románu. Byl by ale hřích nezmínit další knihy od této autorky. „Kavárna v Kodani“ vás okouzlí atmosférou hygge a malebnou vůní kanelsnegle (skořicových šneků), „Cukrárna v Paříži“ vás brilantním popisem města přenese do cukrárny na vyhlášené éclairy upečené pohledným cukrářem a „Pekárna v Brooklynu“ vám představí, jaký je život food blogerky, která ve volném čase peče svatební dorty pro celebrity. Caplin navíc chystá další román, a to z prostředí malebné Prahy!

Alex, léto a já, Emily Henry

Emily Henry je spisovatelka a korektorka na plný úvazek. Vystudovala kreativní psaní na Hope College a New York Center for Art & Media Studies a je autorkou další romantické komedie s názvem Letní sázka. Horkou novinkou je kniha Alex, léto a já, která vypráví o atypické dvojici Alexe a Poppy. Jejich povahy by se daly popsat jako jin a jang, kdy extrovertní Poppy milující jakékoliv dobrodružství skvěle doplňuje introverta Alex, který čas raději tráví ve společnosti dobré knihy. Jejich přátelství utrží velkou ránu a už není nic jako dříve. Všem dnům však není konec a Poppy se chopí příležitosti, jak jejich vztah vzkřísit. Kniha vás rychle vtáhne i díky propletené dějové linii, ve které se střídají příběhy z minulosti a přítomnosti. Pokud tedy máte zabookovanou letenku k moři a nevíte, co přibalit do tašky, vsaďte na letní romantiku, která je jako dělaná pro dny na pláži, kdy si chcete pouze užívat chvíle pohody.

Novinářky, Linda Bartošová

Od letní oddechovky se přesuneme k vážnějšímu tématu, který popsala reportérka a moderátorka České televize Linda Bartošová. Ta se v roce 2014 stala členkou zahraniční redakce České televize a od září 2020 začala moderovat Události, komentáře na ČT24. Ve své knize se věnuje roli žen v médiích a nastoluje otázky týkající se překážek na novinářské cestě, motivace, vnímání konkurenčního prostředí až po otázky feminismu či sexuálního obtěžování. Kniha je rozdělena do rozhovorů s kolegyněmi napříč celým mediálním prostorem. Těšit se můžete na Danielu Drtinovou, Světlanu Witowskou, Lenku Kabrhelovou, Apolenu Rychlíkovou, Barboru Černoškovou a další výrazné osobnosti. Nabízí tak zcela jiný pohled na moderátorky a novinářky, který nám pomáhá nahlédnout pod pokličku zpravodajských pořadů a mediálních společností.

Nepříliš šťastná rodina, Shari Lapena

Každý máme chvíli, kdy jde romantika stranou a máme náladu na nějaký ten zločin. Toho se ujala světoznámá mistryně psychothrilleru Shari Lapena, která debutovala knihou Manželé odvedle. Než se začala věnovat na plný úvazek psaní, pracovala jako právnička a učitelka angličtiny. A o čem její nové dílo je? Manželé Fred a Sheila žijí v exkluzivní čtvrti Brecken Hill. Luxusní dům a velké úspory je ovšem nezachrání od chladnokrevné vraždy, jejíž obětí se oba stanou. Na řadu přichází vyšetřování a mezi podezřelými jsou, jak to většinou bývá, i členové rodiny. Konkrétně jejich tři děti, pro které by mohlo být motivem k zabití pohádkové dědictví. Navíc jejich vztah s rodiči nebyl úplně nejlepší, takže ani to sourozencům nehraje do karet. Pokud máte chuť zahrát si na detektivy a odtajnit případ, tak právě Nepříliš šťastná rodina splňuje všechna kritéria dobrého thrilleru, přičemž napětí vydrží až do samého konce.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu