Letní čtení: láska po irsku, rozvojová příručka a jedna rodinná vražda
Foto: Profimedia
Foto: Profimedia
Anglický spisovatel a novinář již stihl napsat několik beletrií a naučných knih pro děti i dospělé. Jeho specialitou je spekulativní beletrie zachycující temný, avšak svérázný rodinný život. Mezi jedno z jeho nejpopulárnějších děl patří Půlnoční knihovna, která si získala pozornost ihned po vydání. Vypráví o Noře Seedové, která je typickým outsiderem ve společnosti. Když se objeví v Půlnoční knihovně, která je mezi životem a smrtí, může změnit svá dřívější rozhodnutí tím, že si vyzkouší existenci i ve svých jiných životech. Ano, Nora může cestovat mezi vlastními životy a najít si jeden jediný, ve kterém by chtěla zůstat. Jak bychom mohli žít, kdybychom se v mládí rozhodli jinak? Na tuto otázku by chtěl najít odpověď každý z nás...
Pokud hledáte (ne)dokonalý život, zkuste knihu od spisovatelky a aktivistky Glennon Doyle. Její kariéra nekončí pouze u psaní – Doyle je zakladatelkou neziskové organizace Together Rising, která podporuje ženy a rodiny v krizi. Dokonalý život, práce i manželství. Přesný opak popisuje Glennon ve své knize Nespoutaná, která s lehkou dávkou nonšalance vypráví o trpkém ženství, stereotypech ve společnosti a osobních problémech. To ovšem na knihu nehází pesimistický odraz a autorka skvěle popisuje svoji vlastní cestu, kdy povstala z popela jako Fénix, zbořila veškerá očekávání a objevila sebelásku – a vlastně i svoji životní lásku. Necítíte se být sami sebou? Doyle tento pocit zná velmi dobře: „Bývala jsem divoká, dokud mě nezkrotil stud. Dokud jsem se nezačala řídit radami jiných, namísto toho, abych věřila své vlastní intuici. Dokud mě nenaučili, že moje představivost je směšná a mé touhy sobecké. Dokud jsem nepodlehla klecím plných očekávání ostatních, kulturních mandátů, institucionální loajality. Přišla jsem o sebe ve chvíli, kdy jsem se naučila, jak se zavděčovat ostatním.“
U seberozvojových knih ještě chvíli zůstaneme, jelikož v letošním roce přišel s novinkou i britský žurnalista Oliver Burkeman, který mimo jiné přispívá do The Guardian. Píše především populární psychologické sloupce a přispívá na svůj vlastní blog. Jeho kniha Čtyři tisíce týdnů definuje množství času, které máme na tomto světě, a ano, na první pohled je to relativně deprimující. Nedostatek času byl od nepaměti nepřítelem lidstva a v dnešní zrychlené době to platí o to více. Hromada práce, trávení času s rodinou a přáteli, životospráva jak z tabulek a mnoho dalšího. Všechno nelze stihnout a o tom píše právě i Burkeman, který se snaží čtenáře odnaučit vyhlížet vysněný dostatek času a místo toho se radovat i ve dnech, kdy na vás padlo psychické zhroucení. Jeho kniha je navíc opřená o plno originálních postřehů z psychologických výzkumů. I přesto, že během vaší dovolené se výčet povinností sníží na minimum, vám může tato příručka pro život v hektické době usnadnit návrat do pracovního života. Jak totiž říká Burkeman: „Čím produktivnější zvládnete být, tím hůř pro vás! Udělejte všechno, co po vás ostatní chtějí, a budou toho po vás chtít o to víc!“
Julie Caplin se řadí mezi jednu z nejoblíbenějších autorek posledních let. Čím se o to zasloužila? Jednoduše spojila tři věci, které jsou alfou a omegou každé dobré knihy – jídlo, cestování a romantiku. Julie je britská autorka, která proslula romantickými útěky reflektujícími její osobní vášně, jež zažila během cest. V poslední knize popisuje život úspěšné právničky Hannah, která se rozhodla změnit svůj život a odjet z Manchesteru do Irska na kurz vaření. Jak už to u knih této autorky bývá, hlavní hrdinka krom malebné kopcovité krajiny podlehne nejen kulinářským tajům, ale i šarmu charismatického Conora. Domek v Irsku se řadí mezi skvělé oddechovky na léto, během kterých zapomenete na svět okolo a ponoříte se naplno do místních krás, národní kuchyně a především odehrávajícího se románu. Byl by ale hřích nezmínit další knihy od této autorky. „Kavárna v Kodani“ vás okouzlí atmosférou hygge a malebnou vůní kanelsnegle (skořicových šneků), „Cukrárna v Paříži“ vás brilantním popisem města přenese do cukrárny na vyhlášené éclairy upečené pohledným cukrářem a „Pekárna v Brooklynu“ vám představí, jaký je život food blogerky, která ve volném čase peče svatební dorty pro celebrity. Caplin navíc chystá další román, a to z prostředí malebné Prahy!
Emily Henry je spisovatelka a korektorka na plný úvazek. Vystudovala kreativní psaní na Hope College a New York Center for Art & Media Studies a je autorkou další romantické komedie s názvem Letní sázka. Horkou novinkou je kniha Alex, léto a já, která vypráví o atypické dvojici Alexe a Poppy. Jejich povahy by se daly popsat jako jin a jang, kdy extrovertní Poppy milující jakékoliv dobrodružství skvěle doplňuje introverta Alex, který čas raději tráví ve společnosti dobré knihy. Jejich přátelství utrží velkou ránu a už není nic jako dříve. Všem dnům však není konec a Poppy se chopí příležitosti, jak jejich vztah vzkřísit. Kniha vás rychle vtáhne i díky propletené dějové linii, ve které se střídají příběhy z minulosti a přítomnosti. Pokud tedy máte zabookovanou letenku k moři a nevíte, co přibalit do tašky, vsaďte na letní romantiku, která je jako dělaná pro dny na pláži, kdy si chcete pouze užívat chvíle pohody.
Od letní oddechovky se přesuneme k vážnějšímu tématu, který popsala reportérka a moderátorka České televize Linda Bartošová. Ta se v roce 2014 stala členkou zahraniční redakce České televize a od září 2020 začala moderovat Události, komentáře na ČT24. Ve své knize se věnuje roli žen v médiích a nastoluje otázky týkající se překážek na novinářské cestě, motivace, vnímání konkurenčního prostředí až po otázky feminismu či sexuálního obtěžování. Kniha je rozdělena do rozhovorů s kolegyněmi napříč celým mediálním prostorem. Těšit se můžete na Danielu Drtinovou, Světlanu Witowskou, Lenku Kabrhelovou, Apolenu Rychlíkovou, Barboru Černoškovou a další výrazné osobnosti. Nabízí tak zcela jiný pohled na moderátorky a novinářky, který nám pomáhá nahlédnout pod pokličku zpravodajských pořadů a mediálních společností.
Každý máme chvíli, kdy jde romantika stranou a máme náladu na nějaký ten zločin. Toho se ujala světoznámá mistryně psychothrilleru Shari Lapena, která debutovala knihou Manželé odvedle. Než se začala věnovat na plný úvazek psaní, pracovala jako právnička a učitelka angličtiny. A o čem její nové dílo je? Manželé Fred a Sheila žijí v exkluzivní čtvrti Brecken Hill. Luxusní dům a velké úspory je ovšem nezachrání od chladnokrevné vraždy, jejíž obětí se oba stanou. Na řadu přichází vyšetřování a mezi podezřelými jsou, jak to většinou bývá, i členové rodiny. Konkrétně jejich tři děti, pro které by mohlo být motivem k zabití pohádkové dědictví. Navíc jejich vztah s rodiči nebyl úplně nejlepší, takže ani to sourozencům nehraje do karet. Pokud máte chuť zahrát si na detektivy a odtajnit případ, tak právě Nepříliš šťastná rodina splňuje všechna kritéria dobrého thrilleru, přičemž napětí vydrží až do samého konce.