Art

Cesty za uměním. Jaké výstavy v evropských metropolích navštívit právě teď?

Paříž, Berlín, Londýn. Evropská centra, která celoročně pulzují uměním. Pokud vás to i v létě táhne více do klidných galerií než na přeplněné pláže, máme pro vás několik tipů na výstavy. Od designu a módu přes abstraktní umění po film a fotografii. Stačí si vybrat a vyrazit!
Helena Novotná
——
16. července 2022

Musée des arts décoratifs

Paříž – vizionářka Elsa Schiaparelli, legenda Romy Schneider a kaleidoskopy  Simona Hantaïe

Město světel, módy a umění anebo croissantů. Výběr necháme na vás, ale první výstavu považujeme za povinnou zastávku. Zavede vás do šokujícího a surrealistického světa návrhářky Elsy Schiaparelli. Vizionářka, bohémská umělkyně a módní průkopnice, která jako jedna z prvních začala na své oděvy používat zip! Původem italská intelektuálka z bohaté rodiny patřila ve 20. a 30. letech k významným osobnostem pařížské umělecké scény a svými módními kreacemi by patrně šokovala i dnes. Slovo šokující v názvu výstavy odkazuje k odstínu shocking pink, který Schiaparelli s oblibou užívala a také k názvu parfému s provokativním flakonem, vytvořeným podle poprsí herečky Mae West. Značka je dnes v rukou kreativního ředitele Daniela Roseberryho a jeho surrealistické róby Schiaparelli si oblíbila například modelka Bella Hadid, která na sebe před rokem strhla pozornost v černém modelu s výrazným zlatým dekorem přes hrudník na filmovém festivalu v Cannes. Na výstavu „Shocking! The Surreal World of Elsa Schiaparelli” zamiřte do pařížského Muzea dekorativních umění hned vedle Louvru. Probíhá až do ledna roku 2023.


Další významné ženě, tentokrát z filmového průmyslu, se věnuje výstava ve Francouzské cinematéce. Stačí zmínit jednu roli: Císařovna Sissi. Rakouská herečka Romy Schneider je i 40 let po své smrti navždy spjata právě s postavou mladé císařovny, ale výstava ve francouzské metropoli vám ji představí v mnohem širším kontextu. Přestože Romy Schneider fascinuje širokou veřejnost podobně jako Marylin Monroe – krásná a „prokletá“, výstava není pojata bulvárně. Věnuje se komplexně její kariéře a nejen bouřlivému vztahu s Alainem Delonem nebo tragickým událostem na sklonku života. Ukazuje ji jako nesmírně talentovanou herečku, která se nesmazatelně zapsala do historie světové kinematografie. Pokud chcete proniknout do života této herecké ikony, máte čas jen do konce července.

Třetí a poslední zastávka vás zavede mimo centrum Paříže, do pár let otevřené Fondation Louis Vuitton. Samotná budova galerie postavená dle návrhu Franka Gehryho je kulturním zážitkem. Interiér aktuálně ukrývá expozici k nedožitým 100. narozeninám malíře a konceptuálního umělce Simona Hantaïe. Původně maďarský umělec tvořil od poloviny 20. století v Paříži a zpočátku pod vlivem surrealistů. Pak ale objevil tvorbu Jacksona Pollocka a jeho abstraktní expresionismus znamenal zlom pro Hantaïhovu kariéru. Co vás tedy na výstavě čeká?  Kaleidoskopické velkoformátové malby a pro Hantaïe typická technika pliage, kdy je plátno nejprve zmačkané a až jeho narovnání odhalí nepředvídatelnou mozaiku barvy. Pokud dáváte v umění přednost abstraktní tvorbě, tak neváhejte. Výstava je ve Fondation Louis Vuitton otevřená do konce srpna.

Berlín – politické manifesty Barbary Kruger, fotografický příběh Bieke Depoorter a dokument o vzdálené budoucnosti podle Juliana Rosefeldta

Přesuňme se do Berlína a rovnou do nově zrekonstruované Neue Nationalgalerie. Ukázková stavba poválečné moderny je dílem Miese van der Roheho a loni v létě se po rekonstrukci opět otevřela veřejnosti. Od té doby se zde střídají výstavy věnované umění 20. století a první berlínskou sólo výstavu zde má do konce léta americká konceptuální umělkyně Barbara Kruger. Kruger se proslavila site-specific textovými instalacemi, ve kterých upozorňuje na politická a společenská témata. Na berlínské výstavě spojuje své vlastní texty s citáty věnovanými mimo jiné násilí v totalitních státech či diskriminaci od George Orwella, Jamese Baldwina a Walter Benjamina. Umělkyně pracuje jen s černou, červenou a bílou barvou – její tvorba je jasná, výrazná a snadno zapamatovatelná. Jinými slovy, opakující se citáty se vám velmi lehce vryjí do paměti.

Galerie C/O Berlin, výstavní prostor pro fotografii a vizuální média, představuje do 9. září dva projekty belgické fotografky Bieke Depoorter. Série nazvané podle hlavních protagonistů Michael a Agáta jsou výsledkem náhodného setkání fotografky se starším mužem a mladou ženou, s nimiž později navázala blízký vztah a sledovala jejich životní cestu. Někdy až detektivní práce fotografky odhaluje její touhu pochopit životní volby ostatních a vy si vše pečlivě zdokumentované můžete prohlédnout na její sólové výstavě A Chance Encounter.

Oblíbená König Galerie v brutalistním kostele sv. Anežky nedávno hostila například fantastickou instalaci od Refika Anadola. Nyní se sem můžete vypravit na hodinu a půl trvající film PENUMBRA od německého umělce a filmaře Juliana Rosefeldta. Jak vypadá vzdálená budoucnost? Kam nás jako lidstvo dovedou současné světové problémy? Pokud vám tyto otázky nedají spát, zajděte se pohodlně usadit do König Galerie, nejpozději do 7. srpna.

Londýn – environmentální móda Bethany Williams, euforické zvuky ASMR a kulatiny (u) Tiffanyho 

První dva tipy vás zavedou do londýnského muzea designu. Móda a módní tvorba je stejně tak krásná jako problematická a přesvědčit se o tom můžete na výstavě Alternative Systems v atriu London Design Museum. Expozice nepředstavuje ucelené módní kolekce, ale pracuje s hlavními pilíři tvorby designérky Bethany Williams – tedy móda a environmentální a společenské otázky, které přináší. Vystavené oděvy tak doprovází ukázka použitých recyklovaných materiálů a jejich zpracování krok za krokem, stejně tak různé komunitní projekty, které jsou nedílnou součástí tvorby Bethany Williams. Stavit se můžete až do začátku září 2022.

Druhá výstava v London Design Museum se věnuje fenoménu ASMR. Stalo se vám někdy, že byste slyšeli zvuk, který vás hned uklidnil? Nebo vás naopak přivedl až do euforického stavu a měli jste husí kůži? ASMR, tedy Autonomous Sensory Meridian Response, je fyzická reakce na určité zvuky. Často jde právě o euforii či zklidnění a může přivodit až pocit chvění po celém těle. Kolem ASMR existuje celá komunita a na videa či nahrávky narazíte často na sociálních sítích. Na Instagramu jde například o oblíbené krájení a drcení mýdel. Výstava s názvem WEIRD SENSATION FEELS GOOD: The World of ASMR představuje tento fenomén mimo obrazovky a vyvede tak fanoušky ASMR trochu z komfortní zóny, do fyzického světa. Proniknout do ASMR můžete až do poloviny letošního října.

Kulatá výročí jsou vždy důvodem k velkým oslavám a „u Tiffanyho“ to moc dobře ví. Klenotnický dům vstoupil na londýnský trh před 150 lety a k této příležitosti uspořádal velkolepou výstavu s názvem Vision and Virtuosity v londýnské Saatchi Gallery. Průřez historií značky včetně ikonického snímku Snídaně u Tiffanyho, zásnubních kolekcí a oslnivých diamantů je pro veřejnost otevřená zdarma do 19. srpna 2022.

A když už budete plánovat cestu do Londýna, tak pro vás máme jeden tip navíc. Nesmírně populární a insta-friendly výstava Infinity Mirror Rooms od japonské umělkyně Yayoi Kusamy aktuálně sídlí v Tate Modern a je pro velký zájem prodloužena až do příštího roku.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu