New online era is coming. Představujeme nový web HARPER'S BAZAAR

75. ročník filmového festivalu v Cannes vstupuje do virtuální éry

Dříve se pyšnil striktními pravidly pro všechny účastníky. Letos však filmový festival krom hvězdných hostů nabídne velké změny, které jej mají přiblížit širšímu (a také mladšímu) publiku.
Oli Egler
——
18. května 2022

Foto: Festival de Cannes

75. narozeniny letošního jubilanta proběhnou ve velkém stylu. Mezi hlavními hosty jsou totiž
Tom Cruise, Julia Roberts, Anthony Hopkins a Kristen Stewart. Cruise s sebou přiveze premiéru dlouho očekávaného pokračování filmu z roku 1986 – „Top Gun: Maverick“, jehož první díl mu přinesl světové uznání coby akčního hrdiny. Na červeném koberci jej budou doprovázet Jennifer Connelly, Miles Teller a Jon Hamm, kteří si v pokračování zahráli. Milovníci životopisného žánru jsou však o něco více natěšeni na světovou premiéru filmu „Elvis” o nezapomenutelném králi rock’n’rollu. Scénáře a režie se chopil Baz Luhrmann, který se proslavil zároveň snímky „The Great Gatsby” a „Moulin Rouge!”, plnými extravagantních hudebních čísel a fantastických kostýmů. U této příležitosti pochopitelně nebudou chybět hlavní představitelé snímku – Austin Butler, Tom Hanks, Dacre Montgomery, Olivia DeJonge, ale ani Evisova vnučka Riley Keogh.

Fanouškům fantasy neunikla ani mimosoutěžní premiéra romantického fantasy filmu „Three Thousand Years of Longing”. Ten natočil George Miller (Mad Max: Fury Road), přičemž scénář napsal společně se svou dcerou Augustou Gore. Film je postaven na dialogu dvou hlavních postav – vysokoškolská profesorka (Tilda Swinton) při své cestě do Istanbulu nechtě přivolá Džina (Idris Elba) – ten se ji snaží svést ke splnění tří přání, které ona ale odmítá. Podle slov režiséra se jedná o snímek, který se od jeho předchozí tvorby zcela odlišuje. Miller jej měl podle svého nedávného interview s Deadline v hlavě dlouhých 20 let – od té doby, co přečetl krátkou povídku A. S. Byatta The Djinn in the Nightingale’s Eye v roce 1994. Three Thousand Years of Longing pojednává o lásce a lidském spojení, a to i když jedna ze stran není v tomto případě striktně lidská. Je to příběh o světě, který je stále více rozptylován jinými, méně podstatnými problémy.

O hlavní cenu se bude ucházet „Armageddon Time“ s Anthonym Hopkinsem a Anne Hathaway a také „Waiting to Leave“ s Michelle Williams a Hong Chau. Mezi největšími favority na Zlatou palmu jsou však prozatím „Stars at Noon” od Claire Denis v hlavní roli s Margaret Qualley, film režiséra Arnauda Desplechina „Frère Et Soeur“ s Marion Cotillard a také „Crimes of the Future” od Davida Cronenberga s Kristen Steward a Leou Seydoux.

Velké napětí čeká publikum právě díky návštěvě americké herečky Kristen Steward. Ta se při premiéře „BlacKkKlansman” v roce 2018 dopustila nemyslitelného faux pas – své louboutinky sundala přímo na červeném koberci před zraky všech diváků a do kinosálu došla bosa. Nepsané (avšak vyžadované) pravidlo zakazující všem ženám objevovat se na červeném koberci bez vysokých podpatků (i v případě pokročilého věku nebo zdravotní nezpůsobilosti) se dodržuje odpradávna. Již několikrát si však vyžádalo nepříjemné pády například Petry Němcové nebo Helen Mirren – což nezabolelo pouze jejich ego. Vzhledem k tomu, že se organizátoři letos rozhodli naskočit na vlak genderové parity v rámci výběru filmů, by však možná bylo na čase updatovat i nepsaná pravidla v rámci dress codu.

Nejedná se ale o jediné změny, které nás letos čekají. V minulosti se kreativní ředitel festivalu Thierry Fremaux ohradil vůči sociálním sítím, a zakázal na červeném koberci veškerá selfie. Dnes je to však právě TikTok, který se stává jedním z nejdůležitějších kanálů pro mediální podporu akce skrze rozhovory, exkluzivní přístup do zákulisí či nabídku vlastní soutěže krátkých filmů. Oficiální mediální partner festivalu, společnost Brut, navíc nyní přináší nejčerstvější zprávy z festivalu na YouTube a díky spolupráci s Metaverse platformou Fornite nabídne jedinečnou příležitost svým uživatelům stát se hostujícím hercem, režisérem nebo novinářem na červeném koberci.

Vstupte do nové éry filmového festivalu v Cannes…

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu